Prihvata mesto arbitra u me?u izme?u Karpova i Kasparova, ali je zažalio jer se ni kriv ni dužan našao izme?u dve vatre
POČETKOM sedamdesetih Gligorić polako odustaje od učešća u ciklusima Svetskog prvenstva. Najveće društveno priznanje zemlje, nagradu AVNOJ-a dobija 1975. godine. Kandiduje se 1978. za predsednika Svetske šahovske federacije s jednim ciljem, da svog velikog prijatelja Roberta - Bobija Fišera, kojeg prethodno posećuje u Los Anđelesu, vrati šahu. Spletke i kongresne igre interesa utiču da prednost dobiju drugi.
Turnira je sve manje, pauze su duže. U igri za reprezentaciju vrlo je uspešan, pa doba žetve medalja za plave traje i dalje. Na šampionatu u Vrbasu 1982, simbolično prepušta prvenstvo 28 godina mlađem Ljubomiru Ljubojeviću. Na turniru Ljuba je prvi, Gliga drugi.
Polovinom osamdesetih, glavni je sudija maratonskog meča za titulu Karpov - Kasparov. Obojica rivala uputili su mu poziv i polaskan time, prihvata. Kasnije, u atmosferi sukoba dveju strana, zažalio je, jer se ni kriv ni dužan našao između dve vatre koje su razmenjivale najniže udarce među sobom. Ovaj meč koji su akteri učinili skandaloznim, na kraju je prekinut odlukom FIDE, da bi kasnije bio odigran novi u kojem je Kasparov postao prvak sveta.
Zbog sudijske obaveze u Moskvi, Gligorić ne igra za reprezentaciju na Olimpijadi u Solunu 1984. godine. Povratak igri u ruskom letovalištu Sočiju, labudova je pesma velikog asa. Na Čigorinovom memorijalu 1986. godine, u konkurenciji kudikamo mlađih generacija, Gligorić briljira, deli prvo mesto sa Beljavskim i Vaganjanom!
- Kada se dođe u neke godine, zdravstveni problemi preovladaju. U Sočiju je sve bilo idealno, hotel, hrana, klima. Igrao sam s lakoćom!
Devedesete donose sporadične nastupe. Gligorić je rado viđen gost, ali povreda noge koju je zadobio igrajući fudbal na betonu, otežava kretanje i putovanja. Poslednji “pravi” turnir na kojem učestvuje jeste novogodišnji Rilton kup u Stokholmu, na prelazu u 2004. godinu.
- Nije mi se išlo, ali su Šveđani insistirali. Često sam tamo s uspehom igrao i pamte me po dobru. Dve nedelje pred turnir se upoznavao sa savremenim tokovima teorije. Nije to bila prava priprema, ali bar nisam razočarao.
Organizatori čine čast svom slavnom gostu. Gligorić uvek igra na počasnoj prvoj tabli! Beleži odličnih 6 poena iz 9 partija i pored činjenice da je poodavno van šaha.
U život našeg šahovskog asa poslednjih godina tiho je ušetala nova ljubav - muzika.
- Klavir je i ranije bio u kući, ali sam tek posle smrti supruge počeo da sviram. Nisam želeo ranije da joj smetam po kući i nekako je ostajao van upotrebe. Sada komponujem, koristim i pomoć kompjutera i to me ispunjava. Poznajem klasičnu muziku, ali sam naklonjeniji lakšoj, što ne znači komercijalnoj.
Šah sada ne igra ali ostaje u toku sa dešavanjima na svetskoj sceni. Svojevremeno se smatralo da ono što Gliga igra - to je poslednja reč teorije. Era “atomskog šaha” donela je mnogobrojne promene.
- Zavladalo je doba razmene informacija i sada je sve u pripremi, važniji je kabinetski rad nego stvaralački za tablom. Impresioniran sam širinom stvaralaštva današnjih vrhunskih igrača. Možda je to i nužno jer je sve istraženo, pa su primorani da kreiraju nove puteve za pobedu. Mladi Magnus Karlsen je odličan, a meni je po repertoaru otvaranja i simpatijama prema njegovoj igri, jako blizak Tejmur Radžabov. Poznajem njihove partije, ali nisam ih nikada ni video lično.
Informacije dobija putem Interneta. Gligorić je brzo usvojio primenu novih tehnologija koje sada u šahu imaju važnu ulogu.
(Nastaviće se)