Besan što Na?a ignoriše njegovu zdravicu, Staljin je doviknuo: Ej, ti, popij! Zaveži - odbrusila je Na?a
LJUBOMORA Nađe Staljin ponekad je bila manijakalna, a ponekad puna razumevanja; u svojim pismima s ljubavlju zadirkivila je Staljina zbog obožavateljki, kao da se ponosi time što je udata za tako velikog čoveka. Ali, neposredno pre proslave u pozorištu, upropastila je veče napadom besa jer je on flertovao s jednom balerinom. Nedavno, u Kremlju se bila pojavila neka frizerka s kojom je Staljin, očigledno, imao nekakvu avanturicu. Da je jednostavno, kao ostale vođe, odlazio kod berberina, ta bezimena devojka ne bi postala razlog svađe. Pa, ipak, Molotov se pedeset godina kasnije sećao te frizerke.
Staljin je imao avantura i unutar Partije. Njegove veze bile su kratke, kao i njegova progonstva. Većina njegovih ljubavnica bile su mu drugarice iz revolucije ili žene saboraca. Na Molotova su silan utisak ostavljali Staljinovi “uspesi” kod žena; kada je, neposredno uoči revolucije, Staljin od Molotova preoteo devojku po imenu Marusja, ovaj je to pripisao Staljinovim “lepim tamnosmeđim očima”, iako krađa devojke od ovog pedantnog birokrate teško od Staljina pravi Kazanovu.
Kaganovič potvrđuje da je Staljin imao nekoliko avantura s drugaricama, među njima i s “punačkom i ljupkom” Ljudmilom Stalj. Jedan izvor spominje ranjivu vezu s Nađinom prijateljicom Dorom Hazan. Staljin se možda okoristio revolucionarnim seksualnim slobodama, čak i na svoj uzdržani način, i imao je uspeha kod devojaka zaposlenih u sekretarijatu Centralnog komiteta, ali ostao je tradicionalni Kavkazac. Najviše je voleo veze s diskretnim osobljem GPU-a; frizerka se u to uklapala.
KAO što biva kod ljubomore, Nađini naizmenični napadi besa i depresije podsticali su upravo ono od čega je strepela. Te noći sve se poklopilo - bolest, razočaranost zbog haljine, politika, ljubomora i Staljinova nezgrapnost.
Staljin je bio nepodnošljivo grub prema Nađi, ali istoričari, namerni da prikažu njegovu čudovišnu prirodu, prenebregavaju njenu grubost prema njemu. Ta “ljutita žena”, kako je opisuje Staljinov šef obezbeđenja Pauker, često je u javnosti vikala na Staljina, zbog čega ju je rođena majka smatrala “budalom”. Konjanik Buđoni, koji je bio na svečanoj večeri, sećao se kako je ona stalno “zvocala Staljinu i ponižavala ga”. “Ne znam kako je trpi”, rekao je Buđoni u poverenju svojoj ženi. Do tada su njene depresije postale toliko duboke da se poverila prijateljici kako joj je muka “od svega, čak i od dece”.
Nedostatak zanimanja majke za decu i te kako je vidljiv znak opasnosti, ali niko ništa nije preduzimao. Nađa nije zbunjivala samo Staljina. Malo ko je iz ovog sirovog kruga, uključujući i partijke kao što je Polina Molotova, shvatao da Nađa verovatno pati od kliničke depresije; “nije mogla da se obuzdava”, rekao je Molotov. Nađi je očajnički bilo potrebno saosećanje. Polina Molotova priznavala je da je vožd “grub” prema Nađi. Njihova klackalica se nastavljala. Jednog trenutka napuštala je Staljina, sledećeg su se ponovo voleli.
Za večerom, tvrde neki izvori, raspalila ju je jedna politička zdravica. Staljin je nazdravio uništenju narodnih neprijatelja, i opazio da Nađa nije podigla čašu.
“Zašto ne piješ?”, doviknuo joj je otrovno, svestan da se ni ona ni Buharin ne slažu s njegovom politikom izgladnjivanja seljaštva. Nije se ni osvrnula. Kako bi joj privukao pažnju, Staljin je počeo da je gađa korom od pomorandže i cigaretama, ali to ju je razbesnelo. Kad joj je bes još narastao, doviknuo joj je: “Ej, ti! Popij!”
“Ja se ne zovem ej!”, odvratila mu je Nađa, gnevno ustala od stola i izletela napolje. Verovatno ju je tada Buđoni čuo kako viče na Staljina: “Zaveži! Zaveži!”
Zavladala je tišina. Staljin je zavrteo glavom. “Kakva budala”, promrmljao je, ne shvatajući, onako pijan, koliko je uzrujana. Buđoni je sigurno bio među mnogima koji su saosećali sa Staljinom.
“Ja svojoj ženi ne bih dozvolio da mi tako govori”, izjavio je kozački junak; on možda nije bio najpogodniji savetnik, pošto se njegova prva žena ubila, ili je makar poginula nesrećnim slučajem, igrajući se njegovim pištoljem.
Neko je morao da pođe za njom. Bila je vođina žena, pa je žena vođinog zamenika krenula da se pobrine za nju. Polina Molotova obukla je kaput i pošla za Nađom napolje. Pošle su ukrug oko Kremlja, kao što ljudi čine kad im je teško. Nađa se žalila Polini.
“Stalno prigovara... i zašto je morao onako da se udvara?” Govorila je o “onoj frizerki” i o Jegorovoj. Zaključile su, kao što žene čine, da je bio pijan i glupirao se. Ali Partiji odana Polina kritikovala je i svoju prijateljicu, rekavši kako je “pogrešno što je ostavila Staljina u tako teškom trenutku”. Možda se od Polinine partijnosti Nađa osetila još izolovanijom.
Primirila se”, sećala se Polina, “i počela da govori o Akademiji i izgledima da počne da radi... kad mi se učinila potpuno spokojnom”, negde pred zoru, oprostile su se. Nađa je otišla u svoju sobu; na vratima je izvadila ružu iz kose i bacila je. Trpezarija, s naročitim stolom za Staljinove mnogobrojne zvanične telefone, bila je glavna prostorija u stanu. Iz nje su vodila dva hodnika. Desno su bile Staljinova kancelarija i mala spavaća soba u kojoj je spavao na divanu ili na vojničkom ležaju, po navici putujućeg revolucionara. Staljinov rad do duboko u noć i Nađino redovno pohađanje časova na Akademiji značili su da imaju zasebne spavaće sobe.
Staljinovo kretanje sledećih nekoliko časova ostaje tajna; da li se vratio kući? Zabava kod Vorošilova se nastavila, ali telohranitelj Vlasik rekao je Hruščovu (koji nije bio na večeri) da je Staljin otišao u daču u Zubalovo na sastanak sa ženom po imenu Guseva, suprugom jednog oficira, koju je Mikojan, ljubitelj ženske lepote, opisao kao “vrlo lepu”. Ako je otišao tamo, verovatno je poveo sa sobom nekog druga u piću kad su žene otišle na spavanje. Staljin je sam kasnije Buharinu spominjao Molotova i predsednika Kalinjina, starog razvratnika. Pošto Staljin nije došao kući, Nađa je, pričalo se, pozvala daču.
“Je li Staljin tu?”
“Jeste”, odgovorio je stražar, neiskusna budala.
“Ko je s njim?”
“Gusevljeva žena.”
NARUDŽBENICA
DVA toma knjige ”Staljin - dvor crvenog cara” u izdanju IP ”Laguna” možete kupiti u knjižari ”Lagune - klub čitalaca”, Resavska 33 u Beogradu ili naručiti na tel: (011) 33 41 711 ili www.laguna.co.yu
(Nastaviće se)