Kirk Daglas, u?io školu i život kod starije udovice. Vo?enje ljubavi sa Džoan Kraford profesionalno i bez emocija
ZA najveće američke zvezde Holivuda tridesetih, četrdesetih i pedesetih godina, težak život u ranom detinjstvu bio je skoro preduslov za uspeh. Ali sigurno nijednom od njih nije bilo teže - i nijednom od njih to nije više pošlo za za rukom - kao Isuru Daniloviču, koji je prvo postao Izi Demski, i na kraju Kirk Daglas. Oba roditelja bili su Jevreji, imigranti iz Rusije koji nisu znali ni da čitaju ni da pišu, a Kirka i njegovih šest sestara podigli su govoreći kod kuće mešavinu jidiša i engleskog, tako da je njihov polazak u školu bio opterećen problemima. Otac je zarađivao za život skupljajući stare stvari u Amsterdamu, gornjem delu Njujorka. Bio je trgovac otpacima, kome su najvredniji bili njegov konj i kola.
Izi nije bio dobar učenik. Njegova autobiografija pod naslovom “Sin krpara” otkriva nam da su mu govorili: “Nisi ti materijal za koledž”, ali Izi je znao da je obrazovanje u koledžu bitno za ostvarenje njegovih snova da postane glumac. Nastavnica engleskog Luiza Livingston otkrila je da on voli da recituje poeziju, pa ga je upoznala sa romantičnim Bajronovim, Šelijevim i Kitsovim stihovima, dajući oduševljenom učeniku i dodatne časove. Rekla mu je: “Da bi bio veliki glumac, moraš biti i velika ličnost, moraš biti učen i obrazovan.” Brižna udovica, starija od njega skoro trideset godina, i više je nego obrazovala Izija, zavela ga je, i ovom svom najomiljenijem četrnaestogodišnjem učeniku, posle privatnih časova, počela da daje i časove seksualnog vaspitanja.
U “Sinu krpara” vidimo da nije imao uspeha kod nekih od najvećih lepotica tog vremena. Posle neuspeha sa Lorin Bekol, Talula Benkhed je na jednoj zabavi u studiju rekla novodošlici u Holivud: “Ne gledaj u mene tako, mladiću.” Ava Gardner je ušetala u njegovu sobu u dva noću. “On ima pištolj”, priznala je misleći na muža Frenka Sinatru - svi su boravili u istom hotelu. Kirk je doveden u iskušenje, ali ipak je nagovorio Avu da se vrati gore i, ništa se nije dogodilo. A onda, dok su zajedno igrali u filmu “Mangup i lepojka” zagrejao se za Lanu Tarner, ali pošto nisu mogli da se otarase njenog ljubomornog udvarača Fernanda Lamasa, ništa se nije dogodilo.
Njegova prva uloga kao zvezde u filmu “Šampion” donela mu je telegram čestitke od Džoan Kraford, za koju Kirk priznaje da je bila predmet njegovih ranih seksualnih fantazija. Telefonirao joj je da se zahvali, što se završilo dogovorom za sastanak. Nije shvatio da se pohlepna glumica pripremila da ga zavede. Opisao je šta se dogodilo kada su se vratili iz restorana: “Otišli smo nazad kod nje kući, ali nismo stigli dalje od foajea. Kada su se ulazna vrata zatvorila iskočila je iz haljine, imala je prelepo vitko telo i, na tepihu smo... Vođenje ljubavi je bilo profesionalno, bez emocija i bez topline. Brzo sam izašao.”
Glumac opširno piše o svojim gorkim iskustvima mladog jevrejskog dečaka koji je rastao u Americi tridesetih godina, o antisemitizmu sa kojim se suočavao u srednjoj školi i kasnije, dok je preko leta tražio dobar posao. Pokušavao je u hotelima na obali jezera blizu kanadske granice, ali Izija su stalno odbijali. Kada je prvi put rekao “Don Demski” postao je potrčko u “Orčard hausu”, hotelu sa “ograničenjem”, što je značilo “bez Jevreja”. Vlasnica, privlačna dama, poverila mu se da nije podnosila Jevreje i mogla je da ih oseti na milju zbog njihovog čudnog mirisa. Ali mladi potrčko joj se dopao, pa ga je poslednje večeri te sezone odvela u krevet. “Mržnja može da postane takav afrodizijak, imao sam strašnu erekciju”, priznao je Kirk.
Imali su odnos, ona je stenjala i ječala, a on je čekao dok nije postalo prekasno da prekine. Onda joj je rekao: “To u tebi je obrezana jevrejska patka. Misliš li da ćeš biti uprljana, ili čak umreti? Ja sam Jevrejin, tebe j..e jedan Jevrejin”. Doživela je orgazam i ostala da leži u tišini, a on se obukao i izašao iz sobe, a onda i iz hotela. Ali sa antisemitizmom se suočavao i na fakultetu i na mnogim letnjim poslovima po drugim hotelima, u jednoj čeličani i prlikom rvanja po vašarima. Ime Kirk Daglas potiče iz dramske škole u Njujorku, predlog su dali kolege glumci iz pozorišta Tamarak kada je, 1939. sa dvadeset dve godine diplomirao.
Nije uspeo da zavede Lorin Bekol, ali upoznao je devojku koja će postati njegova prva žena, Dajana Dil. U prvoj ulozi na Brodveju, kao dečko koji pevajući raznosi telegrame, imao je da kaže samo četiri reda teksta, a onda je Amerika ušla u rat i Kirk je otišao u mornaricu.
Mada se posle rata prvo vratio u Njujork, Kirk Daglas je posle nekoliko meseci krenuo u Holivud. Dajana mu je podarila dva sina, ali brak se raspao. Kao neženja, postao je pratilac Rite Hejvort, koja se nešto ranije razvela od princa Ali-Kana. Marlen Ditrih ga je negovala dok je imao zapaljenje pluća, koje je zaradio na jednom snimanju u Vajomingu. Sa njom je to bio “seks pun nežnosti”. Objasnio je: “Ako vam nije dobro, izgleda da vas onda ona više voli.”
Zatim se Kirk upoznao sa Pjer Anđeli na snimanju filma o cirkusu “Priča o tri ljubavi”. “Ostavila je na mene snažan utisak. Bio sam zaluđen trapezom, visinom i Pjer”, kazao je on. Pre završetka snimanja dogovorili su veridbu - ona je imala devetnaest, a on trideset pet godina. Međutim, njena opsesivna i nametljiva majka kvarila je svaki njegov romantični potez, a i nevina italijanska devojka je takođe igrala svoje igre. Pre nego što su se razišli Pjer je izvršila samoubistvo.
(Nastaviće se)