Škola u šest fakulteta

Branka Borisavljević

01. 09. 2008. u 00:00

U periodu posle Drugog svetskog rata, izbore za rektore, prorektore, dekane i profesore obavljala je akademska zajednica, ali je postojao uticaj Komunisti?ke partije

U PERIODU posle Drugog svetskog rata, izbore za rektore, prorektore, dekane i profesore obavljala je akademska zajednica, ali je postojao uticaj Komunističke partije. Ipak, i pored toga, vodilo se računa o visokim univerzitetskim standardima i kvalitetima kandidata. Većina nastavnika koja je do tada radila bila je zadržana, što je doprinelo daljem širenju ugleda Univerziteta u Beogradu.
Trend razvoja i otvaranja novih fakulteta u okviru Univerziteta u Beogradu nastavljen je i posle Drugog svetskog rata. Godine 1945. osnovan je Farmaceutski fakultet, a 1947. godine od Filozofskog fakulteta odvojio se Prirodno-matematički. On će se 1995. godine podeliti na Biološki, Geografski, Matematički, Fizički, Hemijski i Fakultet za fizičku hemiju. Ekonomsko-komercijalna visoka škola postala je 1947. Ekonomski fakultet.
Godinu dana kasnije, Univerzitet je podeljen na tri samostalne organizacije - Univerzitet, Veliku medicinsku školu i Veliku tehničku školu. Iste, 1948. osnovan je i Stomatološki fakultet, a Velika tehnička škola podelila se na šest fakulteta - Arhitektonski, Građevinski, Elektrotehnički, Mašinski, Tehnološki i Rudarski. Njima se 1949. pridružio Geološki, koji je 1956. godine, zajedno sa Rudarskim, osnovao današnji Rudarsko-geološki fakultet.
Poljoprivredno-šumarski fakultet se 1949. godine podelio na Poljoprivredni i Šumarski. Aktom Vlade NR Srbije iz 1952. godine, Pravoslavni bogoslovski fakultet je izdvojen iz sastava Beogradskog univerziteta. Velika medicinska i Velika tehnička škola ponovo su se pripojile Univerzitetu 1954. Prvi put, fakulteti su dobili status pravnog lica, što je do tada pripadalo samo Univerzitetu.
Pod okriljem Univerziteta u Beogradu nastali su univerziteti u Novom Sadu, Nišu, Prištini, Kragujevcu i Titogradu. Tako je BU bio alma mater gotovo svih univerziteta na području Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije. Razvoj nije ovde zaustavljen, već je nastavljeno otvaranje novih visokoškolskih ustanova.
Tako je 1960. osnovan Saobraćajni fakultet, a iste godine se iz Filozofskog izdvojio Filološki fakultet. Dve visoke škole 1968. godine pretvorene su u nove fakultete - Fakultet za fizičku kulturu i Fakultet političkih nauka.
Tri godine kasnije, osnovan je Fakultet organizacionih nauka, 1975. godine Defektološki, 1977. godine Fakultet civilne odbrane, a 1993, Učiteljski fakultet.
Poništavanjem akta o izdvajanju iz sastava Univerziteta, Pravoslavni bogoslovski fakultet je 2004. godine vraćen pod okrilje Univerziteta u Beogradu. Tako je naša najstarija i najveća visokoškolska ustanova dobila i 31. člana u svom sastavu, taman koliko fakulteta ima i danas.
Beogradski univerzitet imao je veliku ulogu i u društvenim zbivanjima posle Drugog svetskog rata. Juna 1968. godine na Univerzitetu su izbile studentske demonstracije u kojima je zahtevano ukidanje prevelikih socijalnih razlika i iskazano nezadovoljstvo stanjem u društvu. Zbog inspirisanja i podržavanja studentskog pokreta, sa Univerziteta je udaljeno više nastavnika, uglavnom Filozofskog fakulteta - Ljubomir Tadić, Mihailo Marković, Svetozar Stojanović, Dragoljub Mićunović, Zagorka Pešić-Golubović.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije