Zbog afera oteran iz Španije. Pretendent na albanski presto živi u Albaniji, ?ekaju?i pobedu monarhista
U APRILU 1939. albanska kraljevska porodica na čelu sa kraljem Ahmetom Zoguom, koji se samoproglasio kraljem 1928, napustila je domovinu. Razlog je bio dolazak italijanske fašističke vojske u predvečerje Drugog svetskog rata. U rukama kraljevskog para bio je i princ Leka Prvi Zogu, star samo jedan dan...
Odlazak kralja bio je povod za kasniju višedecenijsku polemiku jer su antimonarhisti optuživali kralja da je pobegao dok su (malobrojni) monarhisti tvrdili da je otišao da bi “spasao monarhiju” ostavivši vojsku da brani zemlju. Familija Zogu vekovima je bila jedna od najuticajnijih u Albaniji, iz nje potiče i čuveni Skenderbeg.
Bilo kako bilo, Leka Prvi je rastao u egzilu, prvo u Egiptu gde je tamošnji kralj Faruk, prijatelj njegovog oca, pružio porodici gostoprimstvo.
Usledila je seoba u Englesku, pa u Ameriku, ali problem je nastao kada su američke imigracione vlasti dozvolile ulazak za samo 20 osoba dok je Zogu želeo čitavu svitu...
Na kraju je izbor pao na Francusku gde je familija sasvim lepo živela od uspešnih poslova u sektoru nekretnina.
Kada je Kralj Zogu 9. aprila 1961. umro, “kruna” je prešla na njegovog sina Leku Prvog koji je imao 22 godine. Na (nepostojeći) tron postavila ga je Skupština Albanaca u emigraciji.
Školovan u više zemalja, poliglota koji je govorio sedam jezika, student ekonomije na Sorboni i potporučnik engleske vojske posle završetka vojne akademije, Leka Prvi se dobro snalazio u biznisu.
U aprilu 1975. u Bijaricu (Francuska) oženio se australijskom učiteljicom Suzan Kulen Vard, a venčanju su prisustvovale gotovo sve evropske kraljevske familije.
MLADENCI su izvesno vreme živeli u Madridu gde im je domaćin bio španski kralj Huan Karlos, bolećiv na “tragične sudbine kraljevskih familija”, jer je i sam rođen u egzilu i rastao van domovine ali je, za razliku od mnogih drugih dinastija, uspeo da se vrati na tron odlukom Franka.
Međutim, kada se pojavila sumnja da se korpulentni Albanac (visok dva metra) izgleda bavi i nekim ne baš legalnim poslovima, bio je zamoljen da napusti Španiju. Ubrzo se našao u Gabonu - njegov avion su presrele lokalne trupe što je on iskoristio da proda priču o “pokušaju atentanta koje su organizovale albanske vlasti”.
PreŠao je u Rodeziju, a kasnije se skrasio u Johanesburgu gde je uživao diplomatski status.
U Johanesburgu mu je rođen sin, princ Anvar Zogu Reza Baudoin Msizive. Francuska štampa ga je optužila da se bavi švercom oružja, ali je posle sudskog procesa koji je vodio i dobio protiv nekoliko uglednih francuskih listova ta priča utihnula, iako sumnja nikada nije do kraja otklonjena.
Leka Prvi je prvi put pokušao da se vrati u Albaniju 1993. ali je u Tirani proveo samo jedan dan.
Rečeno mu je da je prekršio zakon jer je ušao u zemlju s pasošem nepostojeće “Kraljevine Albanije”.
Vratio se 1997, posle socijalnih i političkih nemira u zemlji koje su malo popravile njegovu poziciju, jer je monarhistički pokret u međuvremenu ojačao.
Povratak mu je omogućen sporazumom svih političkih partija. Dočekao ga je predsednik Beriša iako je Leka samo koju nedelju ranije tražio njegovu ostavku.
Šanse da se monarhija vrati u Albaniju iste su, znači (skoro) nikakve, kao i u zemljama u okruženju, ali on ne gubi nadu.
Sedi u Tirani i čeka. U međuvremenu mu je, pre četiri godine, u Tirani umrla žena Suzan.
(Nastaviće se)