Velike i skupe greške srpske elite

11. 12. 2008. u 00:00

Reagovanje ?italaca „Ve?ernjih novosti“ na feljton o Solunskom frontu i stavove Dobrice ?osi?a: Nezrele želje kralja Aleksandra i Nikole Paši?a Srbi su platili masovnim žrtvama

* Bojan Čedić, kaže: „I Prvi svetski rat, i stvaranje Kraljevine SHS, i masovne žrtve, nešto je od čega se Srbija nikada neće oporaviti. I sve pada na dušu kralja Aleksandra i radikalskih stručnjaka koji su dozvolili da se Srbija na lakrdijaški način uplete u sarajevski atentat. Njihove nezrele želje Srbi su skupo platili. Bitno je da je sin Nikole Pašića živeo kao bubreg u loju, da je kralj imao palate od Ohrida do Bleda, a da niko nije brinuo o ratnim invalidima koji su prosili na ulicama.“

* „Sarajevski atentat najveća je glupost koja je urađena u ime Srba, poručuje Milan. To nam Austrija nikada neće oprostiti i zaboraviti. Živim godinama u toj zemlji i odlično to osećam. Austrijska politika uvek će biti suprotstavljena našim interesima, ma kakve sa Austrijom imali ekonomske odnose. Bilo bi pametno da neko već jednom kaže da je bilo mnogo grešaka od strane srpske elite u vođenju politike u proteklih 100 godina, što nas je koštalo i mnogih života i teritorije.“

* „Treba pošteno da preispitamo istoriju našeg naroda, onu koja se uči u školama. Mlade generacije konačno moraju da saznaju istinu i vide ko nam je kroz istoriju bio prijatelj a ko neprijatelj. Jer, ko kontroliše prošlost, kontroliše budućnost, a ko kontroliše sadašnjost, kontroliše prošlost. Moramo jednom da izađemo iz tog začaranog kruga u koji smo davno upali svojom neslogom i sujetom. U želji da istina izađe na svetlost dana, ma kakva ona bila“, šaljem vam pozdrave iz Nemačke.

* Poruka Slobodana Filipovića glasi: „Engleska nikada nije bila odana saveznica Srbije. Njena politika uvek je vodila brigu samo o engleskim interesima. Perfidna diplomatija engleske imperije bazirala se na principu „zavadi pa vladaj“ i omogućavala joj je da gospodari svetom iako nije imala veliku i jaku vojsku, već samo mornaricu. Engleska je bila na strani nemoćne otomanske imperije sve do Prvog svetskog rata jer joj ona nije predstavljala opasnost, nasuprot ruske imperije koju je Engleska videla kao velikog svetskog suparnika. Zato Engleskoj nije odgovaralo da se južni Sloveni osamostale i formiraju države, jer bi one mogle da omoguće prodor Rusije na Sredozemlje.“
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije