Stranci kod kuće

Jovan Sekulić

25. 03. 2009. u 00:00

Problemi sa decom ne mimoilaze ni naš najtrofejniji klub. Novi direktor Omladinske škole Crvene zvezde, nekadašnji reprezentativac Zlatko Krmpoti?, ne krije da se velika opasnost nadvila i nad “Marakanom”

PROBLEMI sa decom ne mimoilaze ni naš najtrofejniji klub. Novi direktor Omladinske škole Crvene zvezde, nekadašnji reprezentativac Zlatko Krmpotić, ne krije da se velika opasnost nadvila i nad “Marakanom”.
- Pokušavamo, naravno, sve da našu decu izolujemo od tih megaponuda kako bi mogli normalno da treniraju, igraju i razvijaju svoj talenat. U tom smislu, održavamo i roditeljske sastanke na kojima pokušavamo da objasnimo da ne smeju da budu alavi i da dozvole da njihovi naslednici postanu robovi određenih ljudi, u većini slučajeva sumnjivih tipova, za sitne pare.
Danas je i mala para velika, zna to i direktor Omladinske škole Crvene zvezde.
- Kriza koja zahvata sve segmente države, naravno, ušla je i u klupske pore, a samim tim ugrožava i te mladiće koji snivaju evropske snove. I zato se ta deca mnogo rano vezuju za menadžere i sve češće odlaze u nepoznato. Krivi su i klubovi u Srbiji jer dovode mnogo stranaca sumnjivog kvaliteta, pa naša deca ne mogu da dobiju šansu.
Zato sam ja za Blaterovu ideju da klubovi moraju da počnu utakmicu sa šest svojih igrača. A možemo i mi da zaštitimo Ligu tako što ćemo da ograničimo broj stranaca na, tri ili četiri, na primer. Sigurno je da u tom slučaju ne bi dolazilo do klasičnog egzodusa najtalentovanijih fudbalera.
Svuda u svetu se traže i odgovori na svaki pokušaj da se napravi red, pa tako veliki klubovi naprasno regrutju baš decu od 10 do 12 godina koji se posle vode kao igrači iz klupske škole fudbala i na taj način se opet zaobilazi fudbalski zakon.
- Znam, ali ne mogu stranci da budu domaći igrači. I to treba rešiti. Moraju da postoje jasna pravila, a to je posao pre svega, za FIFA i UEFA.
Krmpotić je očito u materiji, pa ima i neke ideje. - Možda bi UEFA mogla da reaguje tako što bi najtalentovaniji klinci, u pristustvu roditelja, mogli da potpisuju ugovore i pre punoletstva. Istog momenta, tvrdim, menadžeri bi odustali od tih igrača. Jer, oni sada rade na dva razboja: finansiraju klinca, a onda uzimaju svoj deo kolača prilikom transfera, ali traže i dobijaju, svakako, procenat i od kluba!
Utisak je da i svetska i evropska “kuća fudbala” imaju problema sa bogatim klubovima koji ih pritiskaju, pa čak i ucenjuju.
- Tačno je da i oni podležu određenim pritiscima - kaže Krmpotić. - Uvek se pojavi neka “crna rupa”. Ali, ne smemo dozvoliti da fudbaleri vode upravu, da menadžeri upravljaju klubovima, zato sve mora da se raščlani do sitnih detalja.
Ni Crvena zvezda nije uspela da se odbrani, pa su tako Filip Đuričić i Aleksandar Kovačević otišli, iako kadeti, u Olimpijakos. Vratili su se neobavljena posla, ali Đuričić nije hteo na “Marakanu” već je obukao dres trećeligaša Radničkog iz Obrenovca, dok je Kovačević priključen prvom timu.
Kada je Đuričić u pitanju, moram da kažem da je greška u Crvenoj zvezdi. Ja tada nisam vodio omladinsku školu, ali, ako je Filip zaista takav talenat, kao što svi tvrde, a jeste, onda on nije smeo da se “ispusti”. Uveren sam da dečak nije kriv, da nikada nije pretio odlaskom u Partizan, samo, nije hteo da trpi nepravdu. Jednostavno, Filip nije imao tretman koji zaslužuje, gurani su mnogo slabiji od njega, i on je razočaran takvim ponašanjem, rešio da ode.
Ponavljam, to je velika greška. Kao što je sada greška što ne igra za Zvezdu, iz koje bi mogao da napravi novi iskorak, jer priče o Mančesteru, Bajernu... mogu samo da ga ometu da pokaže svoj, nesporno, evropski talenat - kategoričan je Krmpotić.
Što se tiče Kovačevića, direktor crveno-belih dečaka ima drugo mišljenje.
- Sa Kovačevićem smo potpisali profesionalni ugovor i on od tada ne pokazuje ono što se od njega očekuje. Aleksandar je otišao iz Zvezde, i umesto da za to bude kažnjen, on je nagrađen. Taj raskorak između dobrog i lošeg može negativno da utiče na ostalu decu i njihove roditelje koji mogu sada da pomisle da je to najbrži put do profesionalnog ugovora. Ali, napišite, više toga neće biti, ja garantujem.
Na kraju, Zlatko Krmpotić poručuje: - Ovaj problem moramo rešavati samo svi zajedno: klubovi, FS Srbije, menadžeri, ali oni pravi, roditelji, pa i ti dečaci koji se u ovo atomsko vreme mnogo brzo razvijaju. I to, naravno, pod skutima FIFA i UEFA. Ono što je osnovno, klubovi moraju da traže od najboljeg još boljeg, a ne da im primaran bude kvantitet. Ali, i roditelji ne smeju da požuruju decu koja najčešće imaju “velike oči” i neverovatne prohteve.

NAPOLJU - TEŽE
KRMPOTIĆ objašnjava i zašto je talentovanim dečacima najbolje da se oforme i zaigraju u svojoj zemlji:
- Mnogo im je lakše da u Srbiji dobiju šansu nego, na primer, u Milanu u čijoj omladinskoj školi ima i Južnoamerikanaca, Afrikanaca, talenata iz čitave Evrope. Pa pogledajte ko se sve kali u omladinskoj školi Ajaksa. Teško je našim dečacima da se brzo priviknu na novu zemlju, ljude, naravi, način rada i zato se mnogi zagube u tom lavirintu. Kod nas je naravno manja konkurencija, manje je i talenata pa se i prilika brže dobije. Ko poseduje kvalitet lako će iskočiti na površinu.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije