Holan?ani imaju najbolju, ve? dokazanu školu mladih. Tadi? ?e se pridružiti Sulejmaniju u Amsterdamu
SERIJA “Vraćaju se rode” bila je veoma gledana u Srbiji, ali naše fudbalske rode se ne vraćaju, već odlaze, da ne kažemo baš bez pozdrava. Naravno, mislimo na srpske bisere razasute širom Evrope. Najtalentovaniji klinci vrlo brzo i vrlo lako napuštaju svoje domove, svoje gradove i svoju zemlju u potrazi za boljim sutra.
Pa, ako smo već apslovirali ko je sve napustio Srbiju, ako pogledamo u budućnost, i to ne daleku, shvatićemo da ćemo već od leta biti siromašniji za još desetak obdarenih dečaka, koji se još nisu dovoljno snašli ni u ovoj našoj, tankoj Superligi, a već su mislima u Italiji, Engleskoj, Nemačkoj, Španiji...
Što je najgore, san će se vrlo brzo pretvoriti u javu pošto bogati klubovi, praktično, kupuju siromašne za bagatelnu cenu. A kada se pogleda koji se klubovi interesuju za našu decu, jasno je da će malo ko od njih reći: ne, želim da u Srbiji ostavim pečat, a ako vredim, novac mi neće pobeći. Naime, oni to pričaju, a možda u tom trenutku zaista tako i misle, dok ne stigne konkretna ponuda. Onda počinje većanje, najčešće roditelji i vrše najveći pritisak na svoju decu jer i oni u “njihovim nogama” vide svoju sreću...
Šetnja Evropom
Elem, Vojvodina će, po svemu sudeći, ovog leta ostati bez dvojice igrača, koji bi u normalnim vremenima trebalo da budu perjanice dugi niz godina. Nešto stariji, Dušan Tadić, na meti je Ajaksa, iako se zna da velikan iz Amsterdama ima jednu od najboljih škola na svetu. Ali, i Holanđani vole da dovedu mlade i talentovane igrače, da ih promovišu, a onda prodaju za velike pare. U Ajaksu je već srpski reprezentativac Miralem Sulejmani, što će mnogo olakšati Dušanu da se odluči, ali i da se brže snađe ako stavi potpis na ugovor sa “kopljanicima”.
Mlađani Aleksić je već na meti Arsenala. Zna se da je Arsen Venger daleko najbolji trener za promociju mladih i nepoznatih igrača, pa kada je tako, ako je upro prstom u napadača “lala”, teško će dobiti negativan odgovor i od Danijela, ali i od Vojvodine.
Idemo dalje: levi bek Partizana i A selekcije Ivan Obradović već spada u kategoriju iskusnijih, mada godine to ne govore. CSKA iz Moskve želi da ga angažuje, a kada su Rusi u pitanju, transferi su svemirski, mada naši dečaci radije idu na zapad. A da li će ofanzivni bek crno-belih odlučiti da ode tamo gde su veće pare ili tamo gde se lepše i lagodnije živi, videćemo u junu ili julu.
Dođosmo i do Čačka. Supertalentovani Darko Lazović (15.9.1990) postao je tek prošle jeseni punoletan, a već se našetao Evropom. Prvo je bio deset dana na probi u Herti, gde igraju naši internacionalci Marko Pantelić i Gojko Kačar, a posle izvesnog vremena obreo se u Londonu. I opet je trenirao 10 dana samo sa igračima Totenhema. Ako je verovati engleskim medijima, Darko je zadovoljio ukus trenera Harija Rednapa, koji je predložio da se odmah uplati kapara u iznosu od 500.000 funti, a čitav transfer iznosio bi tri miliona funti.
“Korpa” Zvezdi
Šta je interesantno u ovoj priči. Crvena zvezda je bila zainteresovana za brzonogog napadača, samo ponuda našeg najtrofejnijeg kluba nije shvaćena ozbiljno. Čačani su očigledno tražili mnogo novca, pa je sportski direktor Zvezde ironično poželeo mladom igraču da “osvoji što više trofeja u dresu Borca”.
Ništa novo, inostranstvo mami više od domaće scene a može se pretpostaviti da je transfer daleko vredniji. Međutim, ono što nije dobro i što može da poremeti nesporno talentovanog dečaka je činjenica da on nije bio standardan ni u Borcu. Istina, izborio se za zavidnu minutažu, dobre partije pružao je i u Kupu UEFA i pokazao da može da izraste u vrhunskog fudbalera.
Lazović je omladinski reprezentativac, nedavno je na Kipru debitovao i za mladu selekciju, a pod zastavu ga je pozvao i Radomir Antić, selektor naše najbolje selekcije, za koju je debitovao u prijateljskom duelu sa Poljskom u turskom Beleku. U tom fudbalskom lavirintu nije nađen izlaz, pa je odlučeno da Darko ostane u Borcu do leta, a onda - do viđenja.
Pisali smo o dobroj omladinskoj školi na Karaburmi, koja je, eto, iznedrila još dvojicu igrača, koje će OFK Beograd, skoro sigurno, izgubiti na leto. Nemanja Milić (25.5.1990) je napadač modernog kova, visok 185 cm, spretan sa loptom i veoma brz. Postao je standardan u OFK Beogradu i vrlo brzo je stigao poziv Sampdorije, koja je već angažovala jednog mladog “romantičara”, Nenada Krstičića. Međutim, kako je Nemanja pružao sjajne partije i u dresu omladinske reprezentacije Srbije, pogotovo na kvalifikacionom turniru u Severnoj Irskoj za odlazak na Evropsko prventvo, i to u pobedi nad Engleskom od 4:1, zapazili su ga i skauti Liverpula. Sada je u tefteru i Rafe Beniteza i biće praćen do leta, a onda, ko zna...
SIMIĆ U HONVEDU
DA li je moguće da toliko igrača iz Obrenovca ode evropskim putem. Marko Simić (21) je napustio trećeligaške terene Srbije i zamenio ih za prvoligaške u Mađarskoj. Mladi štoper je postao prvotimac slavnog Honveda.
Simić je jedan od polaznika čika Arsine škole Obrenovac 1905, koji se vrlo brzo obreo u Humskoj. Prošao je sve selekcije Partizana, ali je kao senior igrao u Zemunu. Zatim se vratio u svoj Obrenovac, pa onda nosio dres Radničkog iz Kragujevca i Mladenovca.
(Nastaviće se)