Pre prve linije

Dragan Džamić

03. 08. 2009. u 00:00

 Satelitski telefoni, mo?no oružje. Me?unarodna “zajednica specijalaca” nije fikcija

 KOLIKO je mehanizam postupaka selekcije i obuke svuda dosta sličan, pokazuje i cross-training, zajednička obuka sa prijateljskim jedinicama, odnosno kolegama iz drugih zemalja, koja omogućuje sporazumevanje uprkos različitostima i jezičkim barijerama. Nemački KSK redovno vežba na jugozapadu SAD sa “fokama” SEAL i “Delta” odredom, kao i GSG-9 sa kolegama iz francuskog GIGN, na obalama Sredozemnog mora. Po istom principu instruktori specijalnih formacija iz Nemačke, Velike Britanije, Izraela, “pružaju usluge” prilikom formiranja specijalnih jedinica policije i vojske i njihovog treninga u Africi, Saudijskoj Arabiji i državama bivšeg Istočnog bloka.
Međunarodna “zajednica specijalaca” nije fikcija: prošli su sličnu obuku i brzo nalaze zajedničke tačke. I lako se sporazumevaju, uprkos jezičkim barijerama. Kandidati za specijalne jedinice moraju i danas da imaju iste psihičke i fizičke predispozicije kao i njihovi prethodnici u Drugom svetskom ratu ili Vijetnamu. Ali, drastično se promenila oprema i njena upotreba - toliko da može da se govori o revoluciji.
Direktne borbene akcije i dalje spadaju u “repertoar” ovih jedinica, ali sve više zauzimaju sporedno mesto. Na prvo mesto stupaju izviđanje i pribavljanje informacija i navođenje vazduhoplovne i artiljerijske podrške. Mali gubici specijalnih snaga u Avganistanu (2001-2002) bili su rezultat činjenice da su pripadnici ovih jedinica bili “oči i uši” komande na terenu, navodeći (laserski) bombe i rakete ispaljene iz aviona.
Potpuno se promenila i taktika: ranije su borbeni avioni i helikopteri podržavali jake kopnene jedinice, dok sada mali sastavi na tlu služe kao psi tragači, koji pronalaze neprijatelja i navode avione. Istureni osmatrači iz sastava ratnog vazduhoplovstva, tzv. FAC i CCT, u tome imaju ključnu ulogu. Tvrdi se da su skoro 90 odsto upotrebljenih bombi i raketa u Avganistanu bile “pametne”, odnosno navođene. U “Pustinjskoj oluji” 1991. godine, korišćeno je samo 20 odsto “pametnog oružja”. Tada se koristilo do 10 aviona po cilju, a danas samo dva.
Dok su za vreme “Pustinjske oluje” pripadnici “Delte” i SAS, tokom “lova” na lansirne rampe raketa Skad, čekali do sat vremena na dejstvo iz vazduha, sada se to vreme smanjilo na manje od 10 minuta.
SPECIJALNI antiteroristički odred “Alfa” predstavlja glavnu borbenu formaciju u Rusiji za borbu protiv terorizma i izvodi najteže akcije.
Jedinica je formirana 28. jula 1974. godine na inicijativu tadašnjeg šefa KGB SSSR Jurija Andropova i načelnika Sedme uprave KGB generala Alekseja Besčastnog. Do 1985. godine strogo tajna jedinica “Alfa” bila je potčinjena generalnom sekretaru KP SSSR i rukovodstvu KGB. Puni naziv jedinice do avgusta 1991. godine bio je “Grupa A službe ODP Sedme uprave KGB SSSR”. Tada je brojno stanje jedinice bilo oko 40 ljudi.
Osnovna namena odreda “A” je bila borba protiv terorizma i terorističkih organizacija i drugih ekstremističkih aktivnosti koje su povezane sa uzimanjem talaca, transportnih sredstava, ugrožavanjem državnih objekata u SSSR i inostranstvu. U momentu raspada SSSR “Alfa” je brojala oko 500 oficira i pored centrale u Moskvi imala je regionalna odeljenja u Kijevu, Minsku, Krasnodaru, Jekaterinburgu i Alma Ati.
Promenama izvršenim 1998. godine u okviru Centra specijalne namene (CSN) objedinjene su sledeće specijalne snage: Uprava “A” - odred “Alfa”, Uprava “B” - odred “Vega” i Služba za specijalne operacije (SSO), s tim što je “Alfa” i dalje organizaciono i komandno vezana za FSB.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije