Tre?eg dana krize u Beslanu, 3. septembra, u 8.50 teroristi dozvoljavaju medicinskoj ekipi da evakuiše tela 15 ubijenih osoba iz dvorišta škole. Žestokom bitkom niko nije komandovao
TREĆEG dana krize u Beslanu, 3. septembra, u 8.50 teroristi dozvoljavaju medicinskoj ekipi da evakuiše tela 15 ubijenih osoba iz dvorišta škole. Tragičan rasplet krize usledio je u 12.55 po lokalnom vremenu. Teroristi su, naime, ponovo dozvolili da se iz školskog dvorišta evakuišu tela preostalih žrtava.
U susret kombiju s četvoročlanim timom “Centrospasa” izašao je terorista i profesionalno pretresao spasioce. Zatim su počeli da utovaruju u vozilo tela streljanih talaca koja su ležala ispred zgrade škole. Neočekivano, u 13.05, iz škole su se začule jedna za drugom dve jake eksplozije, a zatim je iznutra otvorena i snažna automatska vatra. Jedan od spasilaca je ubijen iz snajperske puške, a drugi je teško ranjen.
Pretpostavka je da se prekinulo uže vezano za koš, što je aktiviralo prikačenu bombu. Reagujući na eksploziju, “dežurni” terorista na upaljaču skočio je u stranu i tako aktivirao i drugu minu. Eksplozija visoko okačene bombe oštetila je i zapalila krov sale, koji je počeo da se obrušava na taoce. Posle nekoliko minuta iz škole su istrčali taoci, deca i odrasli. Teroristi su im pucali u leđa dok su trčali napolje. Pucali su na sve što se kretalo u zgradi i oko nje.
Tako su nastali haos i opšta pucnjava, koji se više nisu mogli zaustaviti. Ovom žestokom bitkom niko nije komandovao. Prema zvaničnom izveštaju, izgleda da su spolja prvi reagovali “opoljčenci”, odnosno roditelji i rođaci talaca.
Kada su videli kako deca padaju pogođena rafalima terorista, specijalci “Alfe” i “Vimpela” su potrčali prema deci i uspeli su da neke od njih sklone na bezbedno mesto. Strahujući od pokušaja komandosa da uđu u zgradu, teroristi su počeli da bacaju na njih ručne granate, a to su činili i po taocima, kako bi sprečili pokušaj masovnog bekstva.
U 13.52 tim “Alfe” i vojni inženjerci prebačeni su do zida škole na oklopnom transporteru BTR. Kroz prozore na prvom spratu, radi čišćenja mina, prvi su ušli inženjerci.
Čitava akcija je ličila na haotičnu noćnu moru. Jedna grupa terorista uspela je da se probije na jednom pravcu blokade. Vojni Specnaz je pokrenuo akciju pod nazivom “Prihvat” i počeo teroriste da goni po ulicama.
Druga grupa terorista pokušala je da umakne pomešana sa taocima i rođacima. Među njima je bio i jedini zarobljeni “šehid”, Nur-Paša Kuljajev (pronađen sakriven ispod vozila “Alfe”). Treća grupa, od petoro terorista, nastavila je da pruža otpor iz zapaljene fiskulturne sale i okolnih prostorija. Iako je škola, navodno, već u 14.10 “bila pod kontrolom”, borbe po hodnicima i podrumima, kao i po gradu, vođene su sve do 23.30.
Tokom veoma konfuzno izvedene akcije, poginulo je 10 pripadnika Centra specijalne namene FSB Rusije: sedmorica specijalaca iz “Vimpela” i trojica iz “Alfe”, dok ih je 26 ranjeno. Osim njih, poginulo je još 12 pripadnika FSB, a ranjeno ih je 70. Prema zvaničnim informacijama, ovo su najveće žrtve u istoriji “Alfe” i “Vimpela”, odnosno ruskih specijalnih jedinica.
Prema podacima ruskog Ministarstva za vanredne situacije, teroristi su u školi držali 1.128 talaca. Ukupno su poginule 333 osobe, uključujući 317 talaca, od toga čak 186 dece (od posledica ranjavanja u bolnicama je umrlo 26 osoba). Tek početkom novembra 2004. godine bila su identifikovana sva tela poginulih. Zaista užasan bilans. Preživelo je 815 ljudi. Od 33 napadača, 32 ih je ubijeno, a jedan, identifikovan kao Nur-Paša Kuljajev iz Čečenije, uhvaćen je, i na prvom saslušanju sve je priznao i ispričao kako je tekla akcija.
(Nastaviće se)