Vest o smrti Sun Jatsena, vo?e Guomintanga, 1925. godine, zatekla je ?ang Kajšeka u Vojnoj akademiji Vampoa, upravo kada je postrojenim kadetima držao govor o potrebi žrtvovanja u ratu
VEST o smrti Sun Jatsena, vođe Guomintanga, 1925. godine, zatekla je Čang Kajšeka u Vojnoj akademiji Vampoa, upravo kada je postrojenim kadetima držao govor o potrebi žrtvovanja u ratu. Prema zapisima njegove druge supruge Ćen Ćiehju, komandant akademije Čang citirao je tada staru kinesku poslovicu: Čovek mora da gleda na smrt, kao da se vraća svojoj kući...
Čang Kajšek nije nikada bio naročito blizak sa Sun Jatsenom. Istina, oni su se dugo poznavali i Sun je jedno vreme koristio Čanga kao svog ličnog izaslanika, često kurira, ili za neke druge poslove o kojima se malo zna. Ali to ipak nije bilo neko posebno prijateljstvo. Sun je bio lider revolucije, Čang samo jedan od vojnika. O tome da je Čang navodno još tada viđen za njegovog naslednika nije moglo biti ni govora.
U momentu smrti lidera Guomintanga, Čang Kajšek imao je 38 godina i mnogo ambicija, ali relativno skromno mesto na hijerarhiji vodećih ličnosti. Njegov uspon ka vlasti počeo je zapravo tek 1924. godine i prva značajnija funkcija koju je dobio bila je ova, u Vojnoj akademiji gde se školovalo 500 budućih oficira revolucije, uz stručnu pomoć pedeset odabranih oficira sovjetske Crvene armije.
ČANG je još bio na skromnom sedmom mestu među liderima u Kantonu. Ti zvanični redosledi su prava opsesija u Kini: oni govore ne samo o tome ko će prvi ući na neki sastanak ili gde će sedeti za stolom, već zaista obeležavaju realnu političku moć pojedinca. Najvažnije je što i svi drugi uvažavaju te redoslede i ponašaju se u skladu s tim.
Prvi na toj listi bio je Vang Đingvei, dugogodišnji saradnik Sun Jatsena, koga su uglavnom smatrali glavnim pretendentom na položaj preminulog lidera. On je, kao i druge važne ličnosti, pratio Sun Jatsena na njegovom poslednjem putu u Peking. Čang nije bio među njima, što već samo po sebi govori da je bio prilično udaljen od vrha vlasti.
Ipak, ambiciozni Čang Kajšek video je sebe u mesijanskoj ulozi spasioca Kine. Nije verovao političarima: oni su uvek tragično podeljeni među sobom. Zato se Čang pouzdavao u svoje kadete. U tom nije bio usamljen.
“Ako budem kontrolisao armiju, imaću vlast i moći ću da kontrolišem zemlju. To je moj put i - nemojte me zaustavljati...”
Njegova druga omiljena ideja bila je: “Ako želim da ujedinim Kinu, prvo treba da ujedinim provinciju Guandung”. Sada, posle smrti Sun Jatsena, ocenio je da dolazi njegovo vreme.
Njegov životni put je čudna priča o snažnoj ličnosti, ali bez čvrstog moralnog ili bilo kog drugog oslonca. Kao da je Čangov lični kompas bio usmeren samo u jednom pravcu - prema vrhu vlasti. Sve ostalo bilo je sporedno.
ROĐEN je 1887. godine u provinciji Đeđiang, u blizini Šangaja, i to je, možda, jedina činjenica iz njegove biografije koju svi prihvataju. Sve ostalo je predmet različitih tumačenja. Zvanično se, na primer, tvrdi da je njegov otac bio sitni zemljoposednik i trgovac, a nezvanično postoje dokumenti da je on, ustvari, usvojeno dete i da mu je očuh dao prezime Čang, umesto onog pod kojim je rođen.
Školovan je u vojnim školama, prvo na severu Kine a zatim u Japanu, u poznatoj vojnoj akademiji. U Tokiju je došao u dodir sa revolucionarnim pokretom i Sun Jatsenom.
Već tada je imao nekoliko “mrlja na biografiji” o kojima je Sun bio informisan. Ali, ljudi sa mrljom mogu ponekad dobro da posluže za “opštu, revolucionarnu stvar”. Pripisivano mu je, pored ostalog, i ubistvo jednog od revolucionara, surovi obračun čiji su motivi prilično nejasni i posle toliko godina. Čang, tada artiljerijski kapetan, ušao je u bolnicu u kojoj je ležao njegov politički protivnik i ispalio u njega pun šaržer metaka. Tipičan mafijaški obračun što nije neobično s obzirom na to da je Čang bio povezan sa vođama “Zelene bande” u Šangaju - najorganizovanije mafijaške grupe u ovom delu sveta.
Sun Jatsen, kao što je bilo poznato, nije se nikada klonio veza sa tajnim društvima i mafijašima: verovatno je računao s tim da će mu i Čang koristiti za obavljanje prljavih poslova revolucije.
SKLON MISTICI
Čang KajŠek je bio, kao i drugi kineski rukovodioci, sklon mistici i verovanju u nadnaravne sile .
“Čuo sam naredbu iz daljine: idi i ujedini Kanton, a zatim odmah počni sa Severnom ekspedicijom” - rekao je Čang svojoj ženi istog dana kada je u Pekingu umro Sun Jatsen. Tu naredbu mu je, navodno, preneo nekom telepatijom sam Sun Jatsen iz Pekinga, u trenutku kada je umirao.
Bila je to, naravno, obična mistifikacija ali Kinezi su skloni da veruju u nadnaravne pojave.
(Nastaviće se)