Zrenjanin - Jači i od politike

E.V.N.

08. 10. 2009. u 00:00

 Svakog 2. oktobra, kada se obeležava Dan oslobo?enja Zrenjanina od fašisti?kog okupatora, delegacije lokalne samouprave, bora?kih organizacija i Ambasade Ruske Federacije polože vence na spomen-kosturnicu palim crvenoarmejcima u naselju Bagljaš. Tako je bilo

 Svakog 2. oktobra, kada se obeležava Dan oslobođenja Zrenjanina od fašističkog okupatora, delegacije lokalne samouprave, boračkih organizacija i Ambasade Ruske Federacije polože vence na spomen-kosturnicu palim crvenoarmejcima u naselju Bagljaš. Tako je bilo i ove godine.
- Ova kosturnica otkrivena je 1962. Na postavljenim mermernim tablama uklesana su imena 220 vojnika Crvene armije. Gradska vlast u Zrenjaninu uredno brine o održavanju ovog, ali i drugih spomen-obeležja iz Drugog svetskog rata. A, proletos je, zahvaljujući sredstvima Ministarstva rada i socijalne politike i ruske ambasade iz Beograda, rekonstruisana i kosturnica - kaže Dragana Šijak, iz zrenjaninskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Prvi spomenik ruskim vojnicima stradalim 1944. godine u borbama za oslobođenje Zrenjanina (tadašnjeg Petrovgrada) podignut je (i danas se nalazi i održava) u Parku pionira (Plankovoj bašti) u Zrenjaninu. Podignut je po projektu inženjera Aleksandra Solodova 1947. godine, a iste godine je i otkriven. Prema saznanjima hroničara ovog kraja, porodica Solodov živela je u Zrenjaninu do 1950, kada je posle Informbiroa, izjasnivši se kao sovjetski građani, emigrirala u Budimpeštu.
I na železničkoj stanici Zrenjanin - fabrika nalazi se spomenik ruskim vojnicima koji su oslobađali grad na Begeju. Na spomeniku piše „Ovde počivaju četiri druga crvenoarmejca koji su pali na terenu ove stanice u borbi sa nemačkim oklopnim vozom pri oslobođenju Petrovgrada 2.10.1944. U znak zahvalnosti svojim zaslužnim oslobodiocima, spomenik podižu radnici stanice-
-fabrike“. Železničari ne kriju da baš ne posvećuju mnogo pažnje održavanju ovog spomen-obeležja, a „malu nebrigu“ pravdaju besparicom. Međutim, uoči ovogodišnjeg jubileja stradanja hrabrih ruskih boraca, grupa mladih Zrenjaninaca - vojnika na takozvanom civilnom služenju vojnog roka - latila se posla. I, očistili su od korova spomenik palim borcima.
U obliženjem selu Lazarevu živote je položio 21 ruski vojnik u borbama sa Nemcima, tadašnjim žiteljima sela. Nemcima iz Lazareva, inače, tokom rata redovno je popunjavana ozloglašena „Princ Eugen divizija“, a žestoko su se suprotstavili i ruskoj vojsci.
- Nemamo nikakvih podataka ni dokumentacije o spomeniku. Nismo odgonetnuli ni tajnu kako je izrađen i postavljen 1949. godine, u trenutku kada je kulminirao sukob između Tita i Staljina... Ostalo je samo zabeleženo da je proslavi otvaranja spomenika prisustvovala sovjetska delegacija, koja nije htela da ustane prilikom intoniranja jugoslovenske himne. Spomenik je početkom devedesetih oskrnavljen kada je neko skinuo i uništio zvezdu petokraku. Kuriozitet je da je nedavno postavljena nova, ali na njoj su pogrešno uklesani srp i čekić - priča za „Novosti“ Momčilo Živković.
Zbog „zahlađenih odnosa“ između Jugoslavije i SSSR 1948, u ovom delu Banata srušeno je nekoliko spomenika crvenoarmejcima i nikada nisu obnovljeni.

TISKI KEJ
U Novom Bečeju, spomenik crvenoarmejcima postavljen je u najlepšem delu grada - na Tiskom keju. Na ovom mestu sahranjeni su ruski borci i pukovnik Vološinov, koji su poginuli u borbi za oslobođenje grada. Spomenik se redovno održava, a svake godine u oktobru dolazi delegacija iz Rusije da položi vence.
Sl. PAŠIĆ
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije