U spomen-kosturnici borcima i oficirima Crvene armije u memorijalnom kompleksu Rusko groblje u Jagodini sahranjeni su posmrtni ostaci 1.170 pripadnika Crvene armije poginulih 1944. godine
U SPOMEN-kosturnici borcima i oficirima Crvene armije u memorijalnom kompleksu Rusko groblje u Jagodini sahranjeni su posmrtni ostaci 1.170 pripadnika Crvene armije poginulih 1944. godine za oslobođenje desetak gradova u centralnoj Srbiji. Spomen-kosturnica je podignuta 1962. godine, a obnovljena je i rekonstruisana zajedno s memorijalnim kompleksom Rusko groblje 2003. godine, zahvaljujući pomoći Ambasade Ruske Federacije.
- Prikupljanje posmrtnih ostataka i izgradnja memorijalnog kompleksa trajala je dva meseca, od aprila do juna 1962. godine. Više komisija je bilo angažovano na iskopavanju tela i identifikaciji, a posmrtni ostaci dovoženi su kamionima. U grobnicu su sahranjivani u metalnim sanducima u dva reda i tada je ulaz u grobnicu trajno zatvoren - priča jedan od svedoka stvaranja spomen-kosturnice Stojadin Ivanović.
- Na samom brdu, gde je grobnica, pronalažene su lobanje iz nekih ranijih ratova - objašnjava Ivanović. - Potom su u memorijalnom kompleksu, površine tri hektara, zasađeni mladi borovi. Ranije su predstavnici organizacija boraca za svaki praznik tadašnje SFRJ polagali vence, a sada za Dan pobede i Dan oslobođenja Jagodine. Uvek su tu i predstavnici Ambasade Rusije.
Ivanović dodaje da su supruge i članovi porodica poginulih crvenoarmejaca dolazili odmah po formiranju spomen-kosturnice da obiđu grobove svojih najmilijih. Donosili su grumenje zemlje iz Rusije i posipali oko grobnice, prema njihovom običaju. U Rusiji su oni teško dolazili do informacija o mestu gde počivaju njihovi članovi porodica, pa su neki tek osamdesetih godina prošlog veka saznali da je grobnica u Jagodini mesto gde su sahranjeni poginuli borci.
Prema dokumentaciji SUBNOR, u toj spomen-kosturnici sahranjena su 362 crvenoarmejca poginula za oslobođenje Jagodine, 349 za oslobođenje Kraljeva, 329 Kragujevca, 56 Kruševca, 42 Užica, 30 Niša, dva u oslobođenju Valjeva. Među sahranjenima je i 1.109 boraca, pet visokih oficira, te šest nižih. Nema podataka za 22 borca, sedam viših i 16 nižih oficira i pet podoficira, piše u dokumentaciji.
Predsednik Pomoravskog odbora SUBNOR Velimir Ostojić je preko “Novosti” zatražio od državnih organa da zaštite spomen-obeležja ratnika iz svih oslobodilačkih ratova od nasrtaja huligana, koji ih skrnave sprejom ili lome. Dodatna nevolja je što se spomen-kosturnica ruskim vojnicima i oficirima nalazi na ulazu u Jagodinu u šumovitom pojasu, gde kontrole policije nisu česte, pa je najčešće na meti obesnih mladića i devojaka.
Taj kompleks danas održava lokalno komunalno preduzeće i redovno ga uređuje i čisti.
G. JEVREMOVIĆ
(Nastaviće se)
bajic
22.07.2010. 00:10
Ne secam se da sam ovo dosada procitao. Zbunjen sam zbog toga i pomalo me je stid. Da li sam bio nesmotren ili je ova vest bila negde skrajnuta neznam. U svakom slucaju prijatno sam iznenadjen i mislim da je to nesto najmanje sto smo mogli tim poginulim ratnicima da ucinimo i da im se oduzimo za ogromnu zrtvu koju su podneli da mi danas zivimo u miru.Nadan se da ce im se nase potomstvo i dalje usrdno zahvaljivati za te njihove prekinute zivote.
Komentari (1)