Milanovac - Spomenik otkrili predsednici Tito i Brežnjev

E.V.N.

14. 10. 2009. u 00:00

 U žestokim borbama, vo?enim od Kraljeva do Vidove, na ovom podru?ju poginula su 464 Rusa, koji su sahranjivani u školskim dvorištima

 U ŽESTOKIM borbama, vođenim od Kraljeva do Vidove, na ovom području poginula su 464 Rusa, koji su sahranjivani u školskim dvorištima, na lokalnim grobljima, u crkvenim portama, na imanjima viđenijih ljudi.
Crvenoarmejci, svedoče učesnici dešavanja iz 1944. godine, išli su u borbe rame uz rame sa srpskim borcima. Na mestima gde su ginuli, sahranjivani su u zajedničke grobnice.
Desilo se to u gotovo svim mestima u kojima su vođene žestoke bitke - u Preljini (sahranjeno 108 Rusa), u Milićevcima (36), Vranićima (17), Prislonici (15), Konjevićima (40), Rakovi (pet), Donjoj Trepči (osam), Ljubiću (91), Rošcima (18), Trbušanima (33), Caganju (11), Leušićima (jedan)...
- Posle dužeg sakupljanja posmrtnih ostataka Rusa iz celog čačanskog kraja, njihove kosti prenete su u zajedničku grobnicu na Brdu mira u Milanovcu. Tu danas počiva 408 ruskih vojnika, a na svakom metalnom kovčegu ispisano je ime borca i njegov čin - kaže za “Novosti” Pantelija Vasović (72), predsednik SUBNOR u Čačku. - U predvorju zajedničke grobnice nalazi se ormarić sa pronađenim ličnim stvarima ruskih vojnika. Ima tu satova, naočara, tabakera, muštikli... Zajednički spomenik 1962. godine u Milanovcu otkrili su Josip Broz Tito i Leonid Brežnjev, sovjetski predsednik.
Po želji porodica izginulih Rusa, nisu ekshumirani i prebačeni na Brdo mira oni vojnici koji su bili sahranjivani u zajedničke grobnice sa domaćim borcima. Tako danas u čačanskom kraju ima dosta mesta, gde su sačuvane i spomenikom obeležene ove zajedničke grobnice - u Trbušanima, Donjoj Trepči, Preljini.
- Bilo je vrlo dirljivo kada je pre dve godine na Brdo mira došla Galina Novožilova (45) da ispuni amanet svoje majke i poseti grob svog dede Stefana Jurkova Fjodoroviča - rekla nam je Vera Todorović. - Došla je i položila cveće, a potom iz torbe izvadila kesu sa grumenom zemlje sa severa Rusije i posula je po grobu.
Seljaci, koji su učestvovali u sahranjivanju ruskih vojnika i danas su u kontaktu sa njihovim potomcima. Jedan od primera je veliko prijateljstvo između porodice Kaluđerović iz Preljine i Nikolaja, Vasilija i Ivane Paljčenko iz Rusije. Kaluđerovići su njihovog oca Ivana sahranili, podigli mu i spomenik, a, kada su im pre par godina poslali i sliku njihovog oca, oni su je uklesali na mermernu ploču.
Posebno je zanimljiva priča iz Leušića, gde je na seoskom groblju sahranjen ruski vojnik Slavko Paramenka iz Kaluge. Njemu su seljani, o svom trošku, podigli spomenik, a na svake zadušnice mu pale sveće.
- Ne znamo da li je ratni vihor pomeo sve koji su mogli da rodbini jave o njegovoj pogibiji. Slavkovi ostaci počivaju na našem groblju, i nikada nisu zaboravljeni. Podigli smo mu i spomenik. Možda će ovo vaše pisanje, nekom ko još čežnjivo čeka da čuje glas o svom pretku, pomoći da i Slavku jednom na grob dođe neko od njegovih potomaka - nadaju se meštani Leušića.
Vladimir ILIĆ

(NE)BRIGA
BRIGU o grobnici na Brdu mira u Milanovcu vodi javno komunalno preduzeće. Ovaj spomen-kompleks se uredno održava, i ovde se na Dan oslobođenja 9. maja svake godine održavaju svečanosti u pomen palim borcima. Sa druge strane, žale se u SUBNOR u Čačku, gradska vlast ne mari puno za grobove ruskih vojnika na teritoriji grada na Moravi, pa spomenici propadaju.

SVEDOČENJE
Rusi su u Gornji Milanovac došli u oktobru 1944, a nadirali su sa Rudnika. Taj događaj za nas je značio mnogo, oni su za nas bili simbol slobode - ispričala nam je Vera Todorović (81), sada predsednica SUBNOR u Milanovcu. - Bilo je dosta ranjenih, pa smo ih posećivali u bolnici. Ruske haubice su bile postavljene u blizini sadašnje bolnice i odatle su gađali nemačke trupe.
Kraj

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije