Kršten pre rođenja!

Pero Simić, Zvonimir Despot

22. 04. 2010. u 00:00

Nevešta ispravka knjige ro?enih Tuheljske župe ura?ena "u dobroj namjeri". Ponavlja? u jedine dve zvani?ne škole koje je završio

TEŠKO je u novijoj istoriji sveta naći ličnost o kojoj se više pisalo, a manje znalo, od Josipa Broza Tita.
Stanovnici bivše Jugoslavije znali su kako su se zvali Titovi omiljeni konji i psi, pudlice i papagaji, ali ne i kad je njihov doživotni predsednik stvarno rođen, pa je doživotni vođa bivše Jugoslavije potomcima ostavio najmanje 15 datuma svog rođenja.
Znali su o njegovoj ljubavi prema lovu i prirodi, domaćim i divljim životinjama, filmu i muzici, ali ne i o tome kad i ko ga je primio u Komunističku partiju Jugoslavije, preko koje će Tito 35 godina neprikosnoveno vladati državom.
Još manje se znalo kad ga je Moskva zaista imenovala za generalnog sekretara CK KPJ, o čemu je Tito izneo najmanje 16 različitih verzija. A ponajmanje se znalo kako je u staljinističkim pogromima u Sovjetskom Savezu, kad se on borio za dolazak na čelo CK KPJ, stradalo oko 800 jugoslovenskih komunista...
Na prvom, počasnom mestu knjige "Tito - strogo poverljivo", sa mnogim potpuno nepoznatim arhivskim dokumentima, nalazi se Titov krsni list, koga su autori otkrili u Titovoj ličnoj arhivi koja se od leta prošle godine čuva u beogradskom Arhivu Jugoslavije.
Dokument je izdat 24. maja 1945. godine u zagorskom selu Tuhelju. Popunjen je na štampanom obrascu, na kome u desnom gornjem uglu piše "Nezavisna Država Hrvatska". Ta oznaka je mastilom precrtana, a iznad nje je napisano "Federalna Hrvatska".
U gornjem središnjem delu gde je upisan naziv dokumenta piše "Krstni list" Zagrebačke nadbiskupije Rimokatoličke crkve, a u njemu piše:
"U matici krštenih rimokatoličke župe sv. Blažene Djevice Marije u Tuhelju, svezak deset, strana 79, pod brojem 95, ubilježeno je ovo: "Godine hiljadu osamsto devedeset druge, 1892, mjeseca: svibnja (maja) dana: sedmoga je rođen, a godine: 1892. dana: 8. svibnja (maja) kršten je Josip Broz."
Novorođenče je "zakoniti sin Franje Broz i Marije Javoršek", čije je "prebivalište u Kumrovcu br. 8."
Kumovi na krštenju su bili Pavao Jurić sa ženom Francom, seljaci, oboje rimokatolici.
Krštenje je obavio upravnik katoličke Tuheljske župe Juraj Čvek, a da se "podaci gore spomenute matice krštenih s tom maticom posve slažu, podpisani svedoči vlastoručnim podpisom i župnim pečatom St. Lončarić".
Uz potpis novog tadašnjeg upravnika Tuheljske župe upisano je i mesto i datum izdavanja dokumenta; "U Tuhelju dana 24., mjeseca svibnja, godine 1945."
Ovaj ekskluzivni dokument predstavlja danas najautentičniji i najvredniji zapis o datumu Titovog rođenja, jer je posle Titove smrti originalna knjiga rođenih Tuheljske župe vulgarno prepravljena.
Jugoslovenska javnost je o tom grubom falsifikatu prvi put obaveštena 25. maja 1982, dve godine posle Titove smrti. Tada je zagrebački "Vjesnik" javio da je neko nepoznato lice, nepoznatog dana, "u dobroj namjeri, u to ne treba sumnjati", namerno prepravilo datum Titovog rođenja u knjizi rođenih Tuheljske župe. Da bi opravdao to što je od 1945. Titov rođendan slavljen 25. maja, koji je kasnije pretvoren i u Dan mladosti, neznani junak je 7. maj 1892. prepravio u 25. maj 1892.
Falsifikator je pored novog datuma Titovog rođenja, 25. maja, zaboravio da "ispravi" i datum Titovog krštenja, 8. maj 1892, pa je po ovoj loše izvedenoj prepravci ispalo da je Tito prvo kršten, a tek onda rođen!
Velike nejasnoće decenijama su vladale i o ocenama koje je Tito imao i u Nižoj pučkoj (seljačkoj) školi u Kumrovcu i u Šegrtskoj školi u Sisku, jedinim zvaničnim školama koje je završio.
Svom zvaničnom biografu Vladimiru Dedijeru Tito je u autorizovanom izlaganju tvrdio da je bio "odličan đak" i da je "skoro svake godine dobijao prvu nagradu za učenje", a protokol kumrovečke Niže pučke škole i "Ispitno izviješće" Šegrtske škole u Sisku govore da je on i u jednoj i u drugoj školi bio ponavljač.
U Kumrovcu je ponavljao prvi razred, jer je iz hrvatskog jezika imao jedinicu, a odličnu, odnosno "vrlo pohvalnu" ocenu samo iz ćudorednosti (vladanja).
U ponovljenom prvom razredu kumrovečke škole iz hrvatskog je dobio najnižu prelaznu ocenu - dvojku.
U drugom razredu je bio vrlo dobar, u trećem nije znao ni za jednu peticu, a u četvrtom je imao peticu samo iz vladanja.
Dve godine po završetku kumrovečke Niže pučke škole, Tito je najveće probleme u Šegrtskoj školi u Sisku imao u računu. Zbog toga je ponavljao treći razred, a u ponovljenom razredu iz ovog predmeta jedva je dobio prelaznu ocenu - dovoljan.
Bez obzira na činjenice, fama o "odličnom đaku" decenijama je vladala ne samo Jugoslavijom, već i širom sveta.

KO JE REKAO NE
SPISAK nepoznanica iz Titove biografije obeležio je sve faze njegove karijere, od toga ko je kome 1948. rekao "istorijsko ne", Tito Staljinu ili Staljin Titu, pa sve do tek otkrivenog dokumenta koji govori o tome kako je 3. januara 1980, čim je Tito otišao na svoje poslednje putovanje, u Klinički centar u Ljubljani, provaljena najveća državna i vojna tajna Titove Jugoslavije - plan odbrane njenog integriteta i suvereniteta.

NARUDŽBENICA
KNJIGA "Tito - strogo poverljivo", u izdanju "Službenog glasnika", izlazi iz štampe 1. maja, u tvrdom povezu, na 630 stranica. Pretplatna cena sa popustom od 30 odsto 945 dinara. Knjiga može da se naruči na faks: 011/30-60-393, telefon 011/36-444-52, e-mail: prodaja@slglasnikcom.
Nastaviće se

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije