Između Berlina i Rima
24. 07. 2010. u 19:03
Jugoslavija i Rumunija za Hitlera važnije od Mađarske. Knez Pavle i Stojadinović veći džentlmeni od Engleza
HITLER otpočinje, te 1936. godine - ulogom koju igra Gering - hipnozu Jugoslavije. Udaljujemo se od Francuske, koju stalno nazivamo „naša stara saveznica“ iako sa njom nema nikakvog ugovora o savezu, nego prosto jedan „pakt o prijateljstvu“.
Francuska je počela da vrši naoružavanje Poljske. Avgusta 1936. šef francuskog generalštaba ide u Varšavu, a šef poljskog generalštaba u Pariz, gde potpisuje ugovor, koji je poznat u diplomatskoj istoriji, kao „Ugovor Rambuje“. (U to doba, diplomatski ugovori, idu uz lovove na fazane, a tako i danas, posle toliko godina, užasa i ratova)
Zanimljivo je da je plan saradnje između Poljske i Francuske, izradio predsednik Republike Čehoslovačke - Beneš.
Što se tiče Jugoslavije, njen predsednik vlade održava prijateljske veze sa predsednikom vlade u Francuskoj. Leon Blum je smatrao da je - iako je bio socijalist, i Jevrejin - u svojoj politici prema Hitleru „umeren“. Stojadinović sa njim ima svakojakih veza.
Što se tiče Poljske, mi smo u Varšavu poslali, za poslanika, čoveka, koji je poremetio pameću i skočio kroz prozor. To je, u ono doba, bila velika senzacija u „Žutoj kući“. (Tako se nazivalo naše Ministarstvo spoljnih poslova, među činovnicima)
Treba priznati da smo mi - tojest, princ Pavle i njegov ministar spoljnih poslova, Stojadinović - pokušavali da se osiguramo od Nemačke, ne kod njenih satelita, u Pešti i Beču, nego u samom Berlinu. Prilikom posete u Austriji, italijanski ministar spoljnih poslova, grof Ćano, pita austrijskog kancelara - čiji je protektor još bio Musolini: kakvi su odnosi između Austrije i Jugoslavije? Šušnig odgovara: normalni. Novembra 9. državni sekretar Šušnigov, dr Gvido Šmit, išao je tako daleko da je bio zbog nas zabrinut. Hitler mu je, kaže, rekao, prilikom njegove posete (novembra 19), da su Jugoslavija i Rumunija, za njega, važnije, nego Mađarska.
(Hitler je rekao: kao odbrana od SSSR. Preko toga se, kod nas, prelazilo ćutke)
Marković nije održavao veze sa poslanikom Mađarske u Berlinu. Iako je to čudno, taj poslanik bio je Srbin, renegat, general Stoyai Dme. U stvari: Dimitrije Stojaković.
Mi smo Mađarskoj dali niz Srba, oficira i pravnika, koji su išli, sa Mađarima, čak i protiv svog naroda, kao pristalice različite ideologije. (Na primer, general Damjanić, komandant armije protiv nas u revoluciji 1848)
HABZBURGANemačka te 1936. nije bila sasvim pristala uz Mađarsku u pitanju revizije versajskih granica. A u pitanju povratka Habzburga, bila je sasvim sa nama. To se vidi, na primer, iz cirkulara nemačkog Ministarstva spoljnih poslova, od 28. novembra, koji je poslat svima nemačkim poslanstvima i ambasadama. U tom se cirkularu kaže, da je Nemačka apsolutno protivna restauraciji Habzburga. A sporazumna, u tom, sa svima okolnim državama.
Stojaković je, kao austrijski oficir, posle Prvog svetskog rata, za svoju otadžbinu izabrao Mađarsku, a ne Srbiju, i nije bio u tome jedini. Ja sam svog ministra u Berlinu savetovao da upozna tog čoveka.
Cincar-Marković je smatrao da to nije potrebno. Smatrao je da je to zadatak naših u Pešti.
Mi smo dočekali napad Mađarske, uz Hitlera, na nas, sa jednim poslanikom u Pešti, koji je bio, očigledno, već „ga-ga“. A čija je žena bila Austrijanka. (Bivša igračica, kažu, iz orfeuma, Ronahera, u Beču) Što se tiče Stojakovića, njegove veze sa Nemačkom dovele su ga, posle, na položaj poslednjeg predsednika mađarske vlade, a kad su Rusi ušli u Mađarsku: na vešala.
Završio je kao i general Damjanić 1848.
Ja sam svom ministru savetovao da bi trebalo da održava kontakt sa poslanikom Mađarske u Berlinu - ne zato što je to bio Srbin, renegat - nego zato, što je naša zemlja imala VITALNI interes u politici mađarskog revizionizma, kod Hitlera.
Austrijski državni sekretar, Šmit, bio je toliko zabrinut, te godine, da je, prilikom svoje posete u Nemačkoj, stavio nemačkom ministru spoljnih poslova, otvoreno pitanje: da li je tačno da između Nemačke i Jugoslavije postoji, u tom pitanju, sporazum, VOJNE vrste.
Dobio je odgovor od barona Nojrata, nemačkog ministra inostranih poslova, da to NIJE tačno, ali da je tačno da su odnosi sa nama, ekonomske i političke prirode, dobri i da postoji nada da će ubuduće biti i bolji.
Kao što je poznato, naš ministar spoljnih poslova, i njegov naredbodavac knez Pavle, otpočeli su bili, te godine, politiku naslona na Italiju, i laviranja, između Hitlera i Musolinija.
Kad je Stojadinović otpočeo našu NOVU politiku, prema Musoliniju, Englezi i Italijani pripremali su svoj sporazum, koji se spremao 1936., a koji je potpisan, januara 2., iduće godine. Dobio je, kao što je poznato, naziv: „džentlmenski sporazum“.
Očigledno je da, ni Stojadinović, ni knez Pavle, nisu hteli da budu manji „džentlmeni“ od Engleza.
Italija je bila uzela Abisiniju, i pored sankcija, koje je i naša zemlja pripremila i primenjivala. Car Haile Selasije je uzalud izišao i pred Ligu naroda. Afrikanac je završio svoj govor pred Ligom, na adresu Engleske i Francuske, sa ovim rečima: „Bog i istorija neće zaboraviti vašu presudu“.
Nije čudo što je Musolini, u svom govoru (novembra 1), Ligu naroda nazvao „olupinom“, a za, takozvani džentlmenski sporazum sa Engleskom, rekao da „odgovara psihologiji fašističke Italije“ i da je „kongenijalan TEMPERAMENTU Engleza“.
Posle Drugog svetskog rata, stalno se brblja o ratnim zločincima.
Niko ne stavlja pitanje: ima li i zločinaca pacifista?
(Nastaviće se)