London iza prevrata

29. 07. 2010. u 20:30

Čerčil tvrdi da je Simović bio voljan za rat još 1940. Opozicija knezu Pavlu držala vezu sa masonima

DUŠAN Simović je ušao u srpsku vojsku, još za vreme poslednjeg Obrenovića, godine 1900. To je bilo vreme, kad su oficiri polagali ispite, dobro, mešali se, tajno, u politiku, a, na šapki, nosili, rajerovo pero. Simović je, posle, celog svoga veka, to pero, nosio nevidljivo.

Za vreme Balkanskog rata Simović je bio ordonans komandanta I armije, ali ja sam uveren da je on, već onda, mislio, da to nije pravo. Trebalo bi da bude obrnuto?

Kad sam jednom pitao, u Londonu, generala Radovića, Simovićevog klasnog druga, otkud kod Simovića, to, Radović mi je odgovorio: "Simović je uvek bio prvi na ispitu!"

Vojvoda Putnik to nikad nije bio, na ispitu - nego na bojištu. Za vreme svetskog rata, Simović je napravio čudo. On se suprotstavio vrhovnom komandantu i zadržao u povlačenju srbijansku vojsku, i naterao vrhovnog komandanta, da pređe u ofanzivu.

Simović je, dakle, imao, u vojsci, mitološku famu. Toj fami je doprineo i sin vojvode Mišića, sa jednim člankom u "Srpskom književnom glasniku". Ja sve to smatram za burgiju.

Kad je general pao, Slobodan Jovanović, i neki drugi ministri u Londonu, osporavali su Simoviću, čak i lično junaštvo. Takvi su ljudi, kod nas, kad se raspadne prijateljstvo.

Apologetičari "državnog udara" od dvadeset i sedmog marta 1941. hteli bi sad da dokažu, da se Simović rešio da odigra političku ulogu, u Beogradu, tek posle potpisa pakta, od 25. marta.

To neće biti tačno.

GIZDAVI GENERAL Nisam pitao Simovića, u Londonu, kako je mogao da se gizda, dok su Nemci ubijali u Beogradu žene i decu, i kako je mogao da Beograđanima naređuje da "svaki ostane na svom pragu", dok je on, general, bežao, ali sam iz onoga što sam od Simovića, uzgred, čuo, došao do uverenja, da je Simović smatrao, da je glavno, da on, sa Petrom II, iznese glavu, u inostranstvo - i da je to glavno.

Prema onom što sam ja o Simoviću znao, Simović je odigrao političku ulogu, već u doba kad je bio delegat pri Narodnom vijeću, u Zagrebu, pri kraju god. 1918.

Simović je, prema pričanju Milana Gavrilovića, Grola i Slobodana Jovanovića, pripremao političku akciju, još kad je bio iz Beograda premešten u Sarajevo. On je u Sarajevo i otišao, tek posle dogovora sa takozvanom srbijanskom opozicijom knezu Pavlu. Trifunović mi je to u Londonu, izričito, potvrdio.

Opozicionari knezu Pavlu nesumnjivo su držali vezu za masonsku ložu, u Londonu, a Simović je imao vezu - prema pričanju Vilhara - svog čoveka u Švajcarskoj, sa Intelidžensom, od početka rata.

Čerčil, u svojim memoarima kaže da je Simović bio voljan da uđe u rat, već prilikom posete emisara prezidenta Ruzvelta, u Beogradu (puk. Donovan).

Čerčil kaže da je Simović spremao "direktnu akciju" i "revolucionarni udar" već meseca decembra 1940.

Ne treba sumnjati u ono što Čerčil priča - kad se ne radi o nekom engleskom interesu.

U takozvanim kraljevim memoarima (delo gospodina Majera), Simović je jedini koji traži, da se ne popušta Hitleru. U tim memoarima se tvrdi da je Simović, sa knezom Pavlom, imao oko toga čak i otvorenu svađu. Da mu je rekao, u lice, da vojska neće trpeti potpis pakta u Beču.

Zlo je samo u tome da nema dokaza, da je sve to bilo, i kako je bilo, i da nema toga na papiru (sem na agentskom papiru).

Milan Gavrilović, ministar Simovićev, priča ("Poruka" od 1. jan. 1956) da se između predsednika vlade, Cvetkovića, i generala Simovića, na stanici u Topčideru, posle potpisa pakta u Beču, vodio ovakav razgovor.

Cvetković pita: Kako je odjeknuo pakt u Narodu?

Simović odgovara: Bogami - rđavo!

Cvetković kaže: Eh, svako čudo za tri dana!

Simović odgovara: Bogami, ovog puta neće biti ni tri dana!

Samo, Gavrilović dodaje, da mu je, tako, Simović, u Londonu, pričao, ali da ni on ne veruje da je bilo tako.

Da se Simović bio rešio na državni udar tek posle dvadeset i petog marta, na tome insistiraju "dvadesetisedmomartovci" naročito "kad je sve to već davno prošlo".

Glavni apologetičar državnog udara, prof. Radoje Knežević, bivši ministar Dvora, kaže: "tek pošto je Trojni pakt potpisan, pala je odluka o udaru"! I dodaje izričito: "da nije bilo 25. marta, ne bi bilo ni 27. marta"!

Šta se takvim pisanjem želi postići, sasvim je jasno. Ta apologija je dobila i jednu veselu notu, u pričanju (de fakto organizatora puča) generala Mirkovića, koji priča da je on državni udar nudio - kao na tanjiru - i generalu Stankoviću, i generalu Iliću, i generalu Nediću, jer se Simović kolebao.

Kad se Simović, najzad, primio, priča Mirković, posle tolikog nutkanja, i kad je došao taj dan i Mirković ga je izvestio o pripremljenom udaru, Simović se, veli Mirković, zaprepastio.

Zatim se predomislio, i pristao.

Njegovi ministri, kad je pao, pričali su, i pisali su, o njemu, kao da je Simović u Londonu bio osedio, ostareo, komedijant, i zablesavio.

To nije tačno.

Simović je stigao u London, sa svojih pedeset devet godina, pa, razume, se, nije mogao biti ono, što je u mladosti bio, ali je još bio lepa pojava, teatralan, marcijalan, prijatan za oko. Ja sam nalazio da je bio i ekspeditivan, i razborit, u poslu, a još više u razgovoru. Među onim mnogim, "istorijskim" (?) figurama, koje su se bile stekle u Londonu, u prošlom ratu, Simović je izgledao sasvim dobro.

Njegovo društvo nije izgledalo dobro.

Ja sam ispitivao ministre u Londonu, kako treba razumeti, da je Simović, za vreme bombardovanja Beograda, bio tako hladan, drzak, elegantan i da se presvlačio, prisustvovao venčanju ćerke, pa je tog dana čak i žuljeve sekao.

Nastaviće se

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije