Đapiću crkva smeta

dr Predrag Pejčić

11. 08. 2010. u 19:03

Lider HSP Ante Đapić zahteva ukidanje SPC u Hrvatskoj. General Žanvije svedok nedela hrvatskih vojnika

Hrvatska vlada sprovodi naseljavanje svojih građana u srpske kuće i na imanja, a "Slobodna Dalmacija" u broju od 20. avgusta piše da stambeni fond građana bivše Jugoslavije, a koji se sada ne koristi (vojni objekti i odmarališta, druga odmarališta i vikendice, stambeni objekti, itd.) jeste "prikladan smještaj za nove reke izbjeglica i prognanika", Hrvata ali ne i Srba. List je doneo i odluku Sabora po kojima se ovaj stambeni fond može uzeti na privremeno korišćenje.

Prema listu, 21.841 hrvatski izbeglica privremeno živi u 176 hotelskih i 599 drugih objekata. Tako je samo 4.000 hrvatskih vojnika i izbeglica podnelo molbe da se trajno naseli u Knin.

Glas Slavonije iz Osijeka donosi izjavu Anta Đapića, lidera Hrvatske stranke prava, koji se zalaže za ukidanje srpske i formiranje Hrvatske pravoslavne crkve:

"Sa velikim zadovoljstvom gledao sam odlazak Srba, jer je deo srpske manjine bio tumor koji je u proteklih 100 godina sistematski sprečavao konsolidaciju hrvatskog naroda i formiranje hrvatske države. Pružamo podršku Tuđmanovoj politici, jer kada je reč o Srbima u Hrvatskoj, važi pravilo: "Ili se poklonite, ili se udaljite"! Srbi iz Krajine su dobrovoljno otišli, a mi smo svjedoci neviđenog progona Hrvata iz Vojvodine i Banjaluke... Potrebno je zabraniti rad Srpske pravoslavne crkve i treba formirati hrvatsku pravoslavnu crkvu!"

Izveštaj Butros Galija Savetu bezbednosti UN o ponašanju hrvatske vojske u Krajini nisu bili poznati javnosti sve dok ih nemački list "Berlinger cajtung" nije objavio u broju od 24. avgusta. U izveštaju se iznosi i ponašanje hrvatske vojske prema mirovnim snagama UN, a posebno prema srpskim civilima.

Podatke je prikupio na osnovu informacija pripadnika mirovnih snaga general Bernar Žanvije koji iznosi da hrvatski državni i vojni vrh i dve nedelje posle "Oluje" nije sprečio pljačku i paljevine od strane svojih vojnika preko desetak hiljada srpskih stanova u većim mestima, domova i imanja, čak i celih naselja.

Feral tribjun u broju od 24. avgusta piše da se "u Zagrebu do Knina spremaju pljačkaški vozovi", dok ostali listovi i dalje prenose euforiju zbog pada Knina i Krajine.

MARTIĆEVA ODGOVORNOST U Srbiji je 18. avgusta stiglo 152.918 izbeglica; napuštena je imovina vredna pet milijardi nemačkih maraka, dok su lideri nekih stranaka u Srbiji, a i mnogi dobronamerni građani Srbije i izbeglice postavljali pitanje odgovornosti Milana Martića za nastalu situaciju i za sraman poraz Srpske vojske Krajine.

Butros Gali je izjavio da će broj plavih šlemova do sredine novembra 2005. biti smanjen na svega 2.500 vojnika i to samo u istočnoj Slavoniji.

Time je UN omogućila nesmetani put Hrvatskoj i njenoj oružanoj sili da je napadne i vodi bitku za Vukovar.

Prve procene o gubicima u hrvatskoj vojnoj akciji "Oluja" izneo je Dokumentaciono-informativan centar Veritas. Prema njima nastradalo je 1.960 osoba, od čega 1.205 civila, među kojima su 522 žene i 12 dece.

Četiri dana po završetku vojne ofanzive, 11. avgusta 1995. Ministarstvo zdravlja u Hrvatskoj je obavestilo javnost da imaju 174 mrtva i 1.430 ranjenih, dok je sa srpske strane ubijeno 560, a ranjeno 1.850 krajinskih vojnika.

Dokumentaciono-informativni centar Veritas raspolaže u svojoj evidenciji imenima 1.960 poginulih i nestalih Srba, od čega 1.205 civila, a među njima 522 žene i 12 dece. Pre ove ofanzive u Krajini je živelo oko 450.000 stanovnika.

Podaci "Veritas" su ukazivali da je u Kninu poginulo ili nestalo 362 osobe, u Gračacu 169, u Glini 128, Vrginmostu i Benkovcu 110, itd. Zapravo, za 749 je utvrđeno da su poginuli, dok je sudbina ostalih neizvesna. Međunarodni crveni krst registrovao je 550 grobnih mesta, dok je u Krajini ostalo da žive, u teškim uslovima, samo 8.444, uglavnom starijih osoba.

Prema još neutvrđenim podacima iz Krajine je proterano oko 250.000 stanovnika, dok je Ema Bonino, Evropski komesar za izbelice smatrala, da je oko 10.000 osoba iz kolone nestalo tokom bežanja. Mnoga od tih lica završila su u masovnim grobnicama.

Preko 1.500 zarobljenih vojnika predato je sudovima koji su ih osudili na kazne od tri do četiri godine.

Dan kada je Knin pao, 5. avgust, Hrvatska slavi kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.

Dvadesetak dana po prestanku "Oluje", tačnije 26. avgusta 1995. u Knin je došao voz, od Tuđmana nazvan "vlak slobode". Tuđman je tada izneo svoje pravo viđenje Srba u govoru:

"Knin je sada hrvatski i nikada više neće biti povratka na ono što je bilo. Srbi više nemaju gdje da se vrate, a nikada u historiji nisu ni bili ovdje duže od dvjesta - trista godina...

Pozivam sve hrvatske domoljupce diljem svijeta da se vrate u Knin u hrvatsku Krajinu koja je sada oslobođena, konačno oslobođeni hrvatski teritorij... Došli smo ovdje s vlakom slobode. Gdje su ti Srbi, koji su nam prijetili? Knin je postao užas antihrvatski koji je i doveo do toga da 1900. godine Srbi započnu borbu protiv samostalne i nezavisne hrvatske države. Tko ih je doveo do toga da neslavno nestanu iz Knina i ovih krajeva, kao da ih nikada nije bilo"!

Nastaviće se

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

joe?

11.08.2010. 22:06

....da 1900. godine Srbi ...Atif dudaković zapovijednik HVO-aE novosti mogli ste se bar malo potruditi

Prpic

12.08.2010. 07:19

10.000 ljudi nestalo iz kolone i završilo u grobnicama? ha ha ha, zar ne mislite da bi Veritas imao njihova imena? Sijete zlo sjeme.