Oreol i bez krune

Vojislava Latković

23. 08. 2010. u 17:55

Andrej je prvi stigao sa suprugom u London, a Tomislav će nekoliko godina kasnije ispratiti svoju princezu u veliki stan, koji je nedavno kupio, jer se Margarita tamo zaposlila

ANDREJ je prvi stigao sa suprugom u London, a Tomislav će nekoliko godina kasnije ispratiti svoju princezu u veliki stan, koji je nedavno kupio, jer se Margarita tamo zaposlila. Radila je i dalje u zdravstvu i živela na relaciji London - Saseks, gde se nalazila njihova Redlands farma. Princ je, i dalje, živeo na imanju.

Već su imali sina Nikolu i kćer Katarinu. Supružnici su se dobro razumeli i zbližili. Brinuli su o bolesnoj kraljici majci u svakom trenutku. Bratanca princa Aleksandra, kao pravi roditelji, tih dana ispratili su na školovanje. Kasnije je pohađao Englesku vojnu akademiju, a njegova baka se preselila u prestonicu radi lečenja.

Sve se nekako promenilo odlaskom kraljice Marije u mali stan u London, gde je morala da boravi zbog redovne lekarske kontrole. Prinčevi i njihove supruge sve teže su mogli da usklade obaveze u Londonu sa onima na farmi. Tomislav je i dalje bio stub porodice i čovek od ugleda i poverenja. Brinuo je i o ugroženima, kao predsednik humanitarnog društva "Sveti Jovan" u Londonu.

Dok je kraljica bolovala u svom stanu u Londonu, bračni par Tomislav i princeza Margarita, uz majčin blagoslov, otputovao je u SAD na jedan humanitarni bal, organizovan za pomoć hendikepiranoj deci. Uz mnogo poteškoća, stigli su u Njujork i bili predstavljeni kao glavni gosti na ovoj manifestaciji, koja je bila poznata u svetskim razmerama.

Tomislav se tamo sreo sa maminom sestrom, poznatom dobrotvorkom, mlađom kćerkom kralja Ferdinanda od Rumunije, princezom Ileanom. Tetka Ileana ih je tu upoznala sa majkom Džona Kenedija Rouz Kenedi.

Čim su se vratili, odlučiše da kraljicu povedu sa sobom na farmu. I opet je spremljen svečani ručak za celu porodicu. Primećivali su da se teže kreće, ali ih je mnogo više brinula stara operacija unutrašnjih organa. Lekari su je redovno kontrolisali i terapijom bolest smirivali. Kraljica je trpela bolove, dosta krijući ovu svoju tajnu od ukućana. Sedela je u dvorištu i slikala na platnu.

Tomislav je majci pomagao oko mešanja boja, kupovao joj one kvalitetne, koje je tražila i nadgledao njen rad. Slika celokupnog imanja i Bele kuće bila je najzad gotova, pa je Tomislav kolima odneo u London da je urami i preda supruzi Margariti. Tamo je dominirala na velikom zidu salona kao najdivniji poklon Tomislavu i Margariti za srećno useljenje.

PREMINULA U LONDONU KĆERKA rumunskog kralja Ferdinanda Prvog Hoencolerna, Marija Karađorđević je rođena 9. januara 1900. godine. Kraljica plemenitog srca preminula je u Londonu 22. juna 1961. godine. Sahranjena je u Frogmoru, gde se sahranjuju članovi britanske kraljevske porodice, ispred mauzoleja svoje prababe kraljice Viktorije.

Nekoliko dana docnije, kraljica je upijala čari neobičnog ambijenta pod vedrim nebom, i razmišljala da se vrati u svoj londonski stan.

NaŽalost, njeno zdravstveno stanje je počelo da se pogoršava. Tomislav je pokušao da joj ukaže prvu pomoć, a onda je snaha Margarita poslala lekara iz Londona. Ubrzo se začuo motor helikoptera i uznemirio stanovnike susednih farmi.

Posle prvog pregleda, tek pridošli lekar je odlučio da je neophodan put u London. Kao da je predosetila da se skoro neće vraćati na farmu, kraljica se opraštala od Bele kuće, a svi u Saseksu su brzo saznali da je kraljica hitno otputovala zbog bolesti.

U londonski stan stigli su joj u posetu sin Andrej i snaha Kristina sa velikim buketom gladiola u prirodnoj veličini kraljice Marije. Ovaj buket je podsećao na lepe stvari, na proslave, slave i svadbe. Niko nije očekivao novu posetu toga dana. Ali, sin Tomislav je prvo svratio kod supruge Margarite da bi poveo decu u bakin stan. Bilo je to posebno iznenađenje za kraljicu, koja je pokazivala znake ozdravljenja.

Tomislav je kasnije ispratio svoje i obavestio majku da je odobrio da se kupi dvesta kola za potrebe udruženja "Sveti Jovan", u kome je bio zamenik predsednika, ali i za pomoć drugima, kojima je najpotrebnije. To je bilo moguće jer su sponzori bili mnogi milioneri, koji su umeli da prepoznaju humanost srpskog princa.

Stigla je sumorna jesen, a sin Tomislav, sa decom, redovno je obilazio majku. Njena bolest nije imala nikakvih pravila - nekad stagnira, a često pokazuje poboljšanje, zahvaljujući redovnoj terapiji skupim lekovima. Bilo joj je bitno da se leči kod kuće i da se ne zadržava duže u bolnici.

Po nekom nepisanom pravilu, princ Tomislav je imao veću odgovornost od Andreja da se stara o bolesnoj majci. I Tomislav je osećao potrebu da pomaže majci, kao da je zlatnim lancima bio za nju vezan. Cenio je njene dobre savete.

Marija je primećivala koliko joj sinovi liče, te je na njima tražila i lako pronalazila i mnoge lepe crte lica njihovog oca, kralja Aleksandra...

Jugoslovenska kraljica lako je osvojila srca podanika skromnošću i dobrotom. Svoj novac je poklanjala crkvenim ustanovama, školama, bolnicama i sirotištima. Izazivala je divljenje zbog posebne privrženosti suprugu i sinovima, koje je sama oblačila, hranila i kupala.

Silazak sa trona vladarke Marije, u trenutku kraljeve pogibije, nju će uzvisiti i silom prilika osposobiti da nastavi posao dobrotvorke, majke svoga naroda.


Kraj

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije