Tito u plavom salonu
01. 11. 2010. u 20:30
"Kristina" sa gostima, Čerčilom i njegovom suprugom doplovila do Briona. Napravio poreski raj od Monte Karla
NEPOMUĆENU Onazisovu radost zbog rođenja sina Aleksandra i kćerke Kristine vremenom počinje da nagriza saznanje da je njegova razmažena supruga Tina sve drugo do posvećena i strpljiva ženica, spremna na čekanje i kompromise.
Navikla da živi u izobilju, okružena guvernantama i mnogobrojnom poslugom, Tina se sve češće sećala reči svog razočaranog oca.
Direktno iz centra svog mikro sveta, preselila se na margine neutoljive Aristotelove sujete, koji je na drugu i treću poziciju postavio Aleksandra i Kristinu. Tačno tim redosledom. Za nju tu nije bilo mesta, pa je morala da pronađe adekvatnu zamenu. Van zlatnog bračnog kaveza i što dalje od "brutalnog pijanca", kako je u jednoj prilici okarakterisala supruga!
Aristotel nije mnogo mario za njeno nezadovoljstvo. Odlučio je da od najmoćnije zemlje na svetu načini partnera.Greška je bila što mu jogunasta samouverenost nije dopuštala da se zapita hoće li se Amerika složiti sa tim planom.
Uključuje se u veliku rasprodaju američke "Liberti flote", koja je posle rata ostala besposlena. Mada je zakon bio izričit da niko ko nije Amerikanac ne može da kupuje te brodove, ipak postaje vlasnik 16 brodova i četiri tankera. Advokati su obavili svoj posao, ali ga CIA i FBI stavljaju na prioritetnu listu potencijalnih neprijatelja američkih interesa.
Višegodišnje preganjanje sa raznim komitetima, sudovima i komisijama, završava se na tipično američki način - sedam miliona dolara globe zbog izigravanja zakona. Na finansijski udarac Onazis je bahato odgovorio - "ako hoćeš da radiš ovakav posao, u svakom delu sveta moraš da imaš dovoljno miliona u lokalnoj valuti, da ne bi gubio tempo zbog podmitljivih budala". I ta izjava je podvučena debelom crtom, tamo gde treba.
Da bi dokazao svoju snagu, u Hamburgu 1952. njegova mezimica Kristina razbija flašu šampanjca o krmu monstrum-tankera od 46.000 tona. To je najveći tanker na svetu nazvan po supruzi "Tina Livanos".
Iz godine u godinu postaje sve moćniji u transportu nafte, što velikim petrolejskim i prerađivačkim kompanijama u Americi predstavlja trn u oku.
Dok se u Teksasu razmišlja kako zaustaviti nezasitog Grka, on za relativno male pare kupuje ogromne nekretnine u Južnoj Francuskoj. Nekoliko zamaka, vinograda, placeva uz obalu... Mada je istorija značajano umanjila njegov udeo u erupciji popularnosti Monte Karla, upravo je Onazis osmislio miks holivudskog sjaja, bescarinske zone i aristokratske otmenosti u minijaturnoj kneževini.
Ko bi mogao bolje da smisli takav poreski raj od čoveka čiji brodovi zgrću milione ploveći pod panamskim i liberijskim zastavama, bacajući mrvice u poreske fondove.
Kada je pokupovao kritičnu količinu nekretnina, princ Renije je diplomatski upozorio Arija da je on krunisani vladar na tom prostoru i da bi voleo da tako i ostane. Onazis je shvatio poruku, a kratkotrajno razočaranje raspršilo je uplovljavanje najluksuznije i najveće jahte na svetu. "Kristina" je pravo iz brodogradilišta stigla u marinu, a u Monte Karlu se sjatio kompletan svetski džet-set da vidi to čudo od luksuza i lepote. Bivša kanadska fregata opremljena je bazenima, luksuznim apartmanima, nazvanim po grčkim ostrvima, sa mapama, desetinama klubova i restorana, raskošnim salonima koji su ličili na muzeje...
Na otvaranju je pevao Frenk Sinatra, a Merlin Monro, Greta Garbo, Glorija Svenson su predvodile jato najpoželjnijih žena sveta. Po njih su slati privatni avioni da dodatno ulepšaju boravak na "Kristini", ako je to uopšte bilo moguće. Eva Peron je bila čest gost, jer je Aristotel negovao veze sa Argentinom. Gotovo da nema krunisane glave tog doba, koja u nekoj prilici nije udostojila svojim prisustvom odabrano društvo na "Kristini".
Na njenoj palubi 1956. dogodilo se i spektakularno slavlje posle venčanja princa Renijea i Grejs Keli.
U "plavom" salonu Vinston Čerčil je upoznao Džona Kenedija, kongresmena iz Bostona i budućeg predsednika Amerike. Tokom višednevnog krstarenja Sredozemljem 1960. godine, legendarni tvorac ratne poruke "krv, znoj i suze", zatražio je od Onazisa da usmeri brod ka Jadranskom moru. Uplovili su u marinu na Brionima, a Onazisu se ispunila želja da upozna jugoslovenskog predsednika Tita. Posle kraće šetnje po Vangi, Tito i Jovanka su čitavo popodne bili gosti Čerčila i njegove supruge Sare na "Kristini".
Jahta "Kristina" ostaće "ploveći dom" Aristotela Onazisa sve do smrti. Kasnije je pripala njegovoj kćerki po kojoj je i nazvana, a ona je odmah poklonila grčkoj državi. Zbog ogromne potrošnje i neverovatno skupog održavanja, svi pokušaji da se komercijalizuje su propali.
(Nastaviće se)