Doživela američki san

Bernd Ingmar Gutberlet

22. 04. 2011. u 16:56

U noći između 4. i 5. avgusta 1962. godine izdahnula je Merilin Monro. Da li su iza ubistva CIA, mafija ili klan Kenedi

U NOĆI između 4. i 5. avgusta 1962. godine prevremeno se završila jedna od holivudskih karijera iz snova kada je Merilin Monro umrla zbog prekomerne doze sredstava za spavanje. Kao što to često biva kod spektakularnih smrti ljudi koji se nalaze u žiži javnog interesovanja, i u slučaju Monroove je bilo mnogo spekulacija o okolnostima njene iznenadne smrti. Govorkalo se i sumnjalo da su bili umešani američka mafija, CIA ili čak i američki predsednik Džon F. Kenedi i njegov brat Robert.

Raznim glasinama doprinele su okolnosti u vezi sa njenom smrću. Kada je pronađen leš, u ruci je držala telefonsku slušalicu. Da li je još nekoga želela da pozove? Na njenom telefonskom računu nedostajali su dokazi o pozivima koje je te noći obavljala. Dokazi sa obdukcije su nestali isto kao i njen dnevnik. Čak i položaj tela leša nije odgovarao položaju koji je karakterističan za smrt prouzrokovanu prekomernom dozom tableta.

Povrh toga su usledile i kontradiktorne izjave o toku događaja dotične noći. Da li je gazdarica već u ponoć pronašla mrtvu glumicu ili tek tri sata kasnije? Ako je tek oko tri i trideset ujutru primetila svetlo u Merilininoj spavaćoj sobi, šta se dešavalo posle njene smrti? Zar ubice nisu imale dovoljno vremena da izbrišu tragove?

Glavni izvor teorija bile su afere koje je Merilin Monro imala sa američkim predsednikom Džonom F. Kenedijem i njegovim bratom Robertom. Iz tog razloga su, kako moćni klan Kenedijevih svojom povezanošću sa mafijom, tako i CIA imali sve razloge da u psihički labilnoj glumici vide opasnost u slučaju da izbrblja tajne ili intimne detalje. To bi Džona F. Kenedija, ipak, moglo da košta predsedničke dužnosti.

Najbliže objašnjenje o tragičnom samoubistvu bilo je previše jednostavno za medije zainteresovane za senzaciju, za iskreno ožalošćene fanove i strastvene teoretičare zavere. Prema jednom široko rasprostranjenom mišljenju vezanom za medije, zvezde ne umiru zbog ličnog jada ili depresije, koji ih prisiljavaju na samoubistvo.

Onaj ko obožava jednu zvezdu radije kao objašnjenje za njenu misterioznu smrt preferira verovatniju, ali manje jezivu verziju. I kako jedna tako proslavljena filmska zvezda uopšte može biti nesrećna? Ali to ne može pobiti činjenicu da teorije o tome ko joj je mogao raditi o glavi imaju slabostojeće indicije i sumnje.

SUMNJIV I PSIHIJATAR PREMA jednom objašnjenju, Monroovu je ubila mafija kako bi posle Robertu Kenediju natovarila ubistvo. Ali on je u pravo vreme još mogao da osigura sve dokazne materijale i tako skine sumnju sa sebe. Dalja objašnjenja sačinjavaju komunističku zaveru ili sumnjiče njenu gazdaricu ili čak njenog psihijatra.

Tačan tok događaja u noći njene smrti nije potpuno razjašnjen. Dokazi o teorijama nasilne smrti ipak ne postoje. Protiv toga znatno više govori mnogo tužnija verzija. Merilin Monro je mogla svojim brzim usponom do proslavljene zvezde na ekranu da ostavi iza sebe svoju nesrećnu prošlost, ali njena nada u ličnu životnu sreću nije se ispunjavala.

Ona je već godinama išla na psihoterapeutsko lečenje, jer nije mogla da prevaziđe traumu svog nesrećnog detinjstva. Osim toga je bila zavisna od tableta, što je tada bila široko rasprostranjena bolest. Njena tri braka su protekla nesrećno. Čak i njena nada da će imati dete se nije ispunila, jer je Merilin Monro doživela dva spontana pobačaja.

Nekoliko meseci pre smrti prihvatila je udarce sudbine i postala nesposobna za rad. Mora da je imala osećaj da je i pored sve svoje slave bila usamljenija nego ikada pre - i već je imala dva pokušaja samoubistva iza sebe. Najverovatnije objašnjenje za smrt Monroove ostaje - treći pokušaj je uspeo.


(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije