Novo carstvo mafije
16. 05. 2011. u 19:37
Albanski kriminalci brzo postali cenjeni među „kolegama“ u Italiji i SAD. Putevi droge usmereni prema albanskim lukama
POSLE mesec dana provedenih u Odeljenju za ubistva i dvadesetak „hlađenja“, prepoznao sam, među ostalim uzrocima smrti, a Peć ima najvišu stopu na Kosovu, barem tri motiva koji prouzrokuju pucnjavu.
Ako izuzmemo preminule u saobraćajnim incidentima, neeksplodirane mine i nestručno korišćenje kratkog i dugog oružja, na Kosovu je za razlog nasilne smrti dovoljno da neko želi da te „skloni“ i da ima oružje. Skoro svi na Kosovu imaju oružje, verovatno sakriveno posle povlačenja Srba, ali činjenica je da ga ima svuda.
Kada govorimo o motivima, Kosovari se ubijaju zbog svađa ili razmirica među komšijama, političkih razloga, zbog organizovanog kriminala, mada ima i onog neorganizovanog. Osim što je na Kosovu oružje svuda prisutno, zbog istorijskih, ratnih ili kriminalnih razloga, ta količina oružja je odredila nasilnost balkanskog kriminala, koji je cenjen od mnogih mafija u svetu, pre svega italijanske, koja je gledala na albansku emigraciju - kako u Americi tako i u Italiji - kao na novi resurs koji se pojavio na ulici.
- zato što je to nama tri, a Albancima je to „simbol srpske pobede“, tako da sam naučio da pokažem broj tri ne koristeći palac.
Novi model delinkvencije koji je karakterističan po efikasnosti i brzini delovanja, po neverovatnoj odlučnosti, mogućnosti da svuda stigne, po veštini savladavanja jezika, već tokom sedamdesetih godina prošlog veka iskrcan je na američke i italijanske obale.
Mafije i kriminalne bande su gledale na taj model kao ključ za ulazak na tržište kriminala istočne Evrope, ali i kao način da se uklone veliki međunarodni trgovci drogom.
Raspadom Jugoslavije i nacionalističkim sukobima koji su usledili, organizovani kriminal na Balkanu, posebno onaj na Kosovu, postao je jedan od glavnih protagonista u poslu međunarodnih ilegalnih trgovina. Oružani sukobi na Balkanu, naoružavanje koje im je prethodilo, kao i neodložan zahtev da se pronađu alternativne trase za put droge koje više nisu mogle da prolaze kroz Jugoslaviju, ukazuju na strateški način i ulogu kosovskog kriminala koji je u direktnoj vezi sa geografskim položajem srpske pokrajine, koja je čvorna tačka za ilegalnu trgovinu svega i svačega, a posebno droge.
Pad komunističkih režima i raspad Jugoslavije, između 1989. i 1990, uticali su na razvoj organizovanog kriminala na Balkanu. U tom scenariju albanski kriminal se ističe po svojoj surovosti i organizaciji.
Iako su rasuti uglavnom po Evropi i SAD i loše opremljeni na početku svoje kriminalne karijere, Albanci su za vrlo kratko vreme stekli poštovanje, što im je omogućilo da sami počnu da organizuju međunarodnu ilegalnu trgovinu u kojoj su, do tada, zauzimali marginalnu ulogu. Nepoverljivi i odani međusobno, Albanci podsećaju na sicilijansku mafiju na svom početku. Njihov kodeks časti i društveni sistem su potpuno patrijarhalni, obeleženi bezuslovno pravilima kanuna (običajnog prava). Kriminalne aktivnosti im se šire u svim pravcima ilegalne trgovine: droga, ljudi, oružje.
Albanske granice tokom 1990-1991. su postale najbolji prolaz za ilegalnu trgovinu. Albanski kriminal je već imao mrežu svojih ljudi u svetu koji su bili uključeni u značajne kriminalne organizacije u inostranstvu. Odatle do koordinacije ilegalnom trgovinom - koja je pokrivana dozvoljenim aktivnostima koje su postojale pošto se radilo o višegodišnjim emigrantima - bio je mali korak. Te aktivnosti „pokrivanja“ predstavljale su i predstavljaju i dalje najrasprostranjeniji mehanizam za pranje prljavog novca.
Eksplozija građanskog rata u Jugoslaviji prekinula je 60 odsto trgovine drogom. Jugoslavija je do tada bila glavni tranzit ka Evropi. Albanci su se odmah ponudili za alternativni tranzit za drogu koja dolazi iz Turske i sa Bliskog istoka. Trgovina oružjem, izbeglicama i različite vrste krijumčarenja postale su neke od njihovih aktivnosti.
Iz Turske se preko Grčke stizalo u Makedoniju. Albanci, pošto bi od Kineza kupili kamion, za 500 do 2.500 nemačkih maraka, prevozili bi „robu“ preko Elbasana do albanskih luka Flore, Drača i Sarande. Ta trgovina se povećala od 1992. i stoga se procenjuje da Albanci drže najveći deo trgovine heroinom u Nemačkoj i Švajcarskoj. Kada dođu u inostranstvo, albanski emigranti su najbolja mreža za distribuciju, a istovremeno i za „pokrivanje“.
PUKOVNIK U ŽARIŠTU
ITALIJANSKI pukovnik Antonio Evanđelista, doktor pravnih nauka i magistar kriminologije, radio je na Kosovu u okviru UN od 2000. do 2004. godine. Prvo je komandovao Odeljenjem za ubistva u Peći, a potom je nastavio u CCIU nadležnom za ratne zločine na celom Kosovu. U drugoj misiji bio je šef novoosnovane Flaging and Targeting Cell, koja je koordinisala istrage o organizovanom kriminalu i terorizmu na Kosovu.
Napisao je knjigu o organizovanom kriminalu na Kosovu iz koje objavljujemo feljton „Kosovo u kandžama kriminala“.
NARUDŽBENICA
KNjIGA „Ćele kula Kosovo 2000-2004.“ može da se naruči na mejl izdavača office@novolistampa.com, ili na telefone 064/1470299, 011/3237007. Kupovina u knjižarama „Delfi“ i „Laguna“. Prihod od prodaje knjige namenjen je Dečjoj kući u Gračanici.
(Nastaviće se)
Nenad
17.05.2011. 15:42
Molim Vas nemojte koristite rec Kosovar jer tekst ne pisete na albanskom vec na srpskom jeziku pa bi ispravno bilo koristiti rec Kosovac, znaci neko ko zivi na Kosovu.Hvala njalepse
Komentari (1)