Nisam stranac u Londonu

Dr Branislav Gligorijević

13. 09. 2011. u 18:49

Vinston Čerčil ostavio veoma povoljan utisak na mladog kralja. Dolazim među vas kao prijatelj, pa čak i rođak

JOŠ dok se nalazio u Jerusalimu, kralj Petar se ponajviše zalagao da se on i njegova vlada trajno nastane u Kanadi imajući u vidu, pre svega, potrebu prikupljanja dobrovoljaca za vojsku. Onog trenutka kada je obavešten da se kralj Petar obratio kanadskoj vladi da ode u Kanadu i da mu je to odobreno, državni sekretar Idn čitavu je stvar brzo presekao: "Zašto Kanada? Svi ima da dođu ovamo". Za dolazak u London Vlade i kralja Petra urgirala je njegova majka, kraljica Marija.

Pošto je, najzad, iz Londona upućena poruka da kralj, u pratnji ministara, preko Kaira napusti Srednji istok, vlada u Jerusalimu je 25. maja donela odluku da sedište vlade bude u Londonu. Tamo će biti stalno deset ministara. Ostali članovi Vlade trebalo je da idu, delom u Kanadu, a delom u Ameriku sa zadatkom propagande za prikupljanje dobrovoljaca. Deo vojne sile ostaće na Srednjem istoku (jedna vazduhoplovna grupa sa oko 30 pilota i mornarički odred); drugi deo, oko 50 pilota i 150 oficira i podoficira suvozemne vojske odlaze u Kanadu kao instruktori za obuku dobrovoljaca. Kralj Petar sa jednim delom članova Vlade stigao je u London 21. juna, dok su preostali ministri krenuli za Ameriku i Kanadu.

Srdačan prijem i boravak prvih dana u Londonu učinili su da se mladi kralj osećao kao da je u prijateljskoj zemlji, u poseti rođacima. On je takav osećaj izrazio u obraćanju Britancima preko londonskog radija, 28. juna: Dolazim među vas ne kao stranac u izgnanstvu, već kao prijatelj, pa čak i rođak, jer je moja majka u srodstvu sa vašom kraljevskom porodicom. Za njega će britanski kralj Džordž uvek biti "Ujak Beti", kako mu se nezvanično i obraćao. I britanska kraljevska porodica učinila je sličan gest, kada je 6. septembra povodom Petrovog 18. rođendana, organizovala u katedrali Svetog Pavla veličanstvenu službu zahvalnosti, obeležavajući na taj način punoletstvo jugoslovenskog kralja.

HTEO U PILOTE
KRALJ Petar je još imao ambicija da vežba za pilota u britanskom ratnom vazduhoplovstvu, s ciljem da se kasnije pridruži jugoslovenskim vazdušnim snagama. Ni jugoslovenska, ni britanska vlada nisu bile sklone toj ideji, uglavnom iz bezbednosnih razloga. Njega, ipak, stara ljubav prema pilotiranju nije napuštala, pa se, pri jednom studentskom klubu u Kembridžu, obučavao u letenju.

Posle posete Bakingemskoj palati, kralj Petar je proveo vikend sa britanskom kraljevskom porodicom u njihovom zamku Vindzor. Zatim je britanski premijer Vinston Čerčil zvanično posetio jugoslovensku ambasadu, a kralj Petar uzvratio je posetu Čerčilu u Dauning stritu broj 10. Britanski premijer osetio je potrebu da izrazi žaljenje što nije bio u mogućnosti da više pomogne Jugoslovenima. Rekao je, čak, kako je ponosan što mu je saveznik tako hrabar narod.

Čerčilova elokvencija sa poetskim efektima u govoru i njegov dinamizam ostavili su veoma povoljan utisak na kralja Petra. U razgovorima u Dauning stritu 10 predsednik Simović i ministar Ninčić pravdali su se zbog nespremnosti jugoslovenske vojske da pruži ozbiljniji otpor agresoru, uglavnom svaljujući krivicu na prethodnu vladu. Čerčil je zatim govorio o potrebi da jugoslovenska vlada, "mada se nalazi izvan državne teritorije, ima sve atribute državne suverene nezavisne vlasti, a naročito da ima vojnu silu".

Pored ustavnih obaveza prema svojoj vladi, mladi kralj je imao ambicije da u Londonu nastavi svoje prekinuto obrazovanje. O tome su se predstavnici jugoslovenske i britanske vlade morali konsultovati i sa kraljicom Marijom. Ona se nastanila na svom imanju u Grandsdenu, u Bedforskoj grofoviji, gde je kupila kuću, jednostavnog spoljnog izgleda, ali iznutra uređena sa dosta umetničkog smisla i engleske udobnosti. Od kako je pre dve godine došla iz zemlje, pobolevala je posle teške operacije žuči. Teško je hodala bez štapa. O svojoj bolesti pričala je otvoreno supruzi poslanika Subotića: Teško mi je da koračam. Kad bi neko i najmanje lupio o pod, imala sam osećaj kao da me neko vrelom iglom bode u tabane, pa se taj bol produži kroz celo telo - do mozga. Pa sad ovaj rat. Lekar me je jednom zatekao skoro u komi.

Četrdesetogodšnja kraljica Marija prilagodila se stanju svoga zdravlja. Umesto lova u koji je nekada sa strašću odlazila, bavila se sada slikanjem minijatura, gajenjem povrća u svom vrtu i nadziranjem školovanja svoja dva sina Tomislava i Andreje u jednom britanskom koledžu. Jedino se nije odricala svoje ranije strasti: pušila je jednu cigaretu za drugom. Dolaskom najstarijeg sina kralja Petra otrgla se od svoje usamljenosti, kao da je živnula.

Kad se postavilo pitanje kraljevog daljeg školovanja, državni sekretar za Indiju Emeri, inače, prijatelj Srba još sa Solunskog fronta, izvestio je Idna da jugoslovenski ministri predlažu da kralj Petar provede jedno ili dva tromesečja na Vojnoj akademiji, a zatim da nastavi studije na Kembridžu, tim pre što je ovaj univerzitetski centar blizu Grandsdena. Posle dužeg razgovora sa kraljicom Marijom, ona se složila da kralj Petar posećuje privremeni tečaj na univerzitetu Kembridž, od kojeg njena kuća nije mnogo daleko.

Jugoslovenska vlada je odlučila da kralj već u školskoj 1941/1942. počne da studira ekonomiju i mećunarodno pravo u Kembridžu. U koledžu je živeo kao i drugi studenti: boravio je bez svojih ađutanata, a na raspolaganju mu je bio jedan bicikl. Istina, kralja je diskretno pratio jedan detektiv, a u pripravnosti je bio i automobil, u slučaju potrebe da iz Kembridža dođe u London, zbog sednice vlade, zakazanih audijencija ili drugih obaveza. O tome ga je redovno obaveštavao ministar Dvora Radoje Knežević, koji ga je posećivao jednom ili dva puta nedeljno.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Mister NO

13.09.2011. 22:22

Bog,kralj,otadzbina........vertikala koja garantuje Srbima i Srbiji smisao zivota.Nazalost,toga vise nema.Tragedija kako politicka tako i zivotna najtragicnije licnosti srpske istorije Kralja Petra II Karadjordjevica kao da je pokazala sta Srbi mogu da ocekuju za svoju drzavu i naciju u godinama koje prezivljavamo....

Mile

14.09.2011. 00:24

@Mister NO - Kakve vertikale, kakva tragicna licnost. Cim se zapucalo on Pobeze u sigurnost, a ostavi Narod da sam strada. Zbog njega i njegovog oca stradalo je preko Milion Srba. Malo li je ??

zlatan

14.09.2011. 10:35

@Mister NO - Svaka ti je na mjestu Mile! Gadljivo je ovo čitanje o udobnostima koje je imao. Njegov djed je prošao golgotu sa svojim narodom i vojskom. Fotografija koja pokazuje da se bolesni i ostarjeli Kralj vozi u volovskim kolima, obišla je svijet i donijela mu neprolaznu slavu i poštovanje. A ovaj bi u Kanadi, pet tisuća km daleko od detonacije bombi, skupljao dobrovoljce!!! Sramota za srpstvo!

marko

14.09.2011. 19:44

@Mister NO - @ mile i zlatana sta je trebao, da ostane u srbiji gde smo kapitulirali za par dana, bude zarobljen i kralj i cela vlada, i sta onda? normalno je da napuste zemlju, sklone se kod saveznika i odatle pokusaju da organizuju neki ozbiljniji otpor, ili kontra napad. kakve koristi bi narod imao od zarobljenog kralja? verovali ili ne, dosta bi to u uticalo i na moral vojske i ljudi. zamislite samo obicne vojnike kako treba da se bore, a nit ima ko da izdaje naredjenja nit ko da ih vodi.

zlatan

15.09.2011. 10:48

@Mister NO - Zato je Tito i pobijedio. Isti Amerikanci i Englezi su ga kovali u zvijezde, a Kralju je zabranjen povratak. Čak i u vrijeme posjete Kralja Americi u lipnju 1942.g. Churchilu je bilo jasno da četnici surađuju sa Nijemcima a osobito s Talijanima. U to vrijeme su Englezi loše stajali u Sjev. Africi a Rusi na Istočnom frontu koji se približavao Volgi. Jasno je zašto su podržavali Tita koji je vezao tada 18 osovinskih divizija.