Grešnici sa petokrakom

Đuro Zagorac

14. 11. 2011. u 18:09

Srpski komunisti stalno vojevali sa kompleksom krivca. Strah od Italije ujedinio Hrvate i Slovence sa Srbijom

POSLE Prvog svetskog rata Srbija je od pobednika dobila blanko kredit i mogla je da se državno uspostavi po želji. Ona je, međutim, ostala verna svom cilju koji je proklamovala ratne 1915. godine takozvanom Niškom deklaracijom. Zaklela se tada da će se boriti za oslobođenje svih Srba na balkanskom prostoru, ali i za izbavljanje ostalih pripadnika južnoslovenskih plemena.

Srbija je, na kraju, zavet i ispunila. Stvorena je i vekovima prizivana zajednička država, Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca, ubrzo preimenovana u - Kraljevinu Jugoslaviju.

Zbog straha Hrvata i Slovenaca, pre svega od Italije, usledilo je, na prečac, njihovo ujedinjenje sa pobedničkom Srbijom. Nije tada proverena volja naroda, ni pobedničkog srpskog, ni poraženog hrvatskog i slovenačkog. Za ujedinjenje su se najstrasnije zalagali i borili prekodrinski Srbi i njih nije trebalo proveravati, ali Hrvate i Slovence sigurno jeste.

Beograd i Srbiju su dugo opsedali jugoslovenski orijentisani pojedinci iz redova hrvatskog i slovenačkog naroda. Znala su se njihova opredeljenja i ona nisu bila sporna, ali jesu ona u narodu. Iznenađenja i razočaranje, na obe strane, su brzo usledila.

Na scenu su istovremeno stupili i spoljni i unutrašnji protivnici Jugoslavije. Spoljni su bili oličeni u ratnim gubitnicima - Nemačkoj, Austriji, Mađarskoj... kojima se pridružila i Italija. Jugoslaviju su proglasili "veštačkom tvorevinom", koju su "izlegli" pobednici u versajskom dvorcu.

Brzo su se iskristalisali protivnici i na unutrašnjoj sceni.

Prednjačili su Hrvati, koji su svoja osećanja ispoljavali preko Hrvatske seljačke stranke. Pridružili su im se crnogorski "zelenaši", makedonski šovinisti u obliku terorističke organizacije, kao i Komunistička partija Jugoslavije, zadojena idejama ruske Boljševičke revolucije. Oni su zajednički udarali u temelje tek rođene države.

OD NjIVICE NIKAD NjIVA
U Srbiji se nisu masovno radovali tom "bratskom" zagrljaju. Iz tog vremena ostala je da se prepričava i jedna anegdota: lider Demokratske stranke, Ljubomir Davidović, ubeđivao je seljake (iz okoline Mladenovca) da je dobro da Srbija više ne bude sama, da postane veća i moćnija. Jedan od seljaka ga je priupitao: "A, da li će i moja njivica postati njiva?"

Da li je opasnost od komunista bila potcenjena?

KPJ, njeni pripadnici-fanatici, udarali su na kralja, a još žešće na "srpsku buržoaziju" koja je bila u povoju. Za komuniste, koji su se doškolovali u Moskvi i na ratištu u Španiji toj "velikosrpskoj buržoaziji" mogla je da presudi samo - revolucija. Sa tako akumuliranim "antisrpstvom", komunisti (bilo ih je oko šest hiljada), koji su poveli gerilski rat i predvodili partizane, brzo su prešli i na politički teren, na potpuno prepakivanje države.

U ratnoj 1943. godini, komunisti su u Jajcu, umesto jedinstvene kraljevine, proglasili federalnu zajednicu sa šest nacionalnih republika-država: Slovenija, Hrvatska, BiH, Crna Gora, Makedonija i Srbija.

Četiri buduće republike imale su na tom zasedanju

AVNOJ-a svoje vojno-političke delegacije. Među prisutnima

(Makedonci nisu ni došli), jedino je Srbija imala samo vojne delegate, borce Prve i Druge proleterske brigade. Gde su se zagubili političari, oni bez oružja?

Brojni su se upinjali da to pitanje (sudbonosno?) istraže i otkriju zašto Srbija nije bila adekvatno zastupljena, ali im je trud bio uzaludan.

Treba imati na umu da su srpski komunisti odreda, vojevali sa kompleksom krivca. Strategija KPJ bila je usmerena na rušenje monarhije i buržoazije. Politički protivnik, kralj - dinastija, bili su srpski. Tačno je bio fiksiran i klasni neprijatelj - "Veliko-srpska buržoazija". Srpski komunisti su priznavali kolegama iz drugih naroda da su "grešnici" i, znajući partijska pravila, bili predvodnici u zatiranju dinastije i buržoazije koja se nalazila u začetku.

Pretpostavlja se, da su upravo srpski komunisti, koji su se nalazili u šumi, imali zadatak da potraže i političare, ali da ih u Jajce ne dovedu. Pričalo se, recimo, da su tragali za Dragoljubom Jovanovićem (1898-1977), ali on kao da je u zemlju propao...

Jovanović je slovio za "večitog opozicionara" (što je i bio), školovao se u Francuskoj i po struci je bio pravnik. Imao je besednički dar, a pred komunistima nije imao "srpski kompleks".

Za Srbiju je sašivena "tesna košulja", upozoravao je Jovanović u skupštinskim raspravama oko prvog ustava nove države, a opisujući svoj susret sa Brozom (kad mu je bilo ponuđeno ambasadorsko mesto u Moskvi) posebno ga je interesovalo - zašto je Crna Gora proglašena za republiku, čime je "pocepan" srpski korpus?

U odgovoru, Broz je objašnjavao da je to drugovima Crnogorcima obećano još pre rata i da se to nije moglo izbeći. A upitan - da li bi bio protivan, ako se oni još jednom izjasne za ujedinjenje sa Srbijom - odgovorio je: Ne!

JovanoviĆ je opstajao kao srpski građanski političar među komunistima-poslanicima. Kad je u raspravi o prvom Petogodišnjem planu "nokautirao" druga Đidu (gvozdenu pesnicu komunista), stigla (ga) je i osveta: zatvor i sedam godina robije!

Jedan od neoborivih dokaza, da se Jovanović bavi špijunažom (hoće da vrati kralja?) bio je francuski list "Mond", pronađen prilikom pretresa stana. Suđenje je bilo "fer" i on je dobro prošao.

Imao je sve, od znanja do poštenja, ali ne i žicu koja obezbeđuje opstanak u politici. Komunisti su ga trpeli dok im je bio potreban za pridobijanje masa, a kad su osvojili sve poluge vlasti, bio je suvišan.

Skupštinske polemike Dragoljuba Jovanovića ostale su da se pamte kao stilski i politički biseri, posebno one vođene sa Kidričom, Kardeljom, Đilasom, Brozom..

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Idler

14.11.2011. 18:31

Zanimljivo, a možda se Hrvatima jednostavno nije svidjela pljačka koja je uslijedila nakon rata li to što je Rijeka poklonjena talijanskim fašistima ?! Možda im se nije svidjelo to što nit jedan ministar nije Hrvat pa i to što jedino postoji "Veliko-srpska buržoazija"...no dobro je što polako (iako još uvijek sramežljivo) počinjete i od sebe, a ne samo od drugih. PS: i upamtite glavno - sve što se Srbiji događalo u proteklom stoljeću unaprijed je odlučeno u Londonu !!!

Mile

15.11.2011. 02:16

@Idler - Pre nego sto pokusas nesto da komentarises, procitaj i nauci nesto, ukljuci malo mozak, a mozda vec jesi ali ti ne ide. London je bio Najveci Protivnik stvaranja Jugoslavije. Upravo u Londonu je potpisan istoimeni Ugovor sa Italijom, koji je sadrzao i liniju Razgranicenja Srbije i Italije, zapadno od Splita kao Srpskog grada. Tu liniju je trebalo samo malo pomeriti na Zapad do Karlovca i jednom za svagda bi se resilo pitanje postojanja Hrvata

MilosBg

15.11.2011. 10:15

@Idler - Nakon Prvog rata, razrusena Srbija je dobila pozamasnu odstetu od Nemacke i Austrije. Novac je podeljen na tri jednaka dela i dat Slovencima, Hrvatima a treci deo Srbima. To nije u redu jer Slovenci i Hrvati nikakvu stetu u ratu nisu pretpreli vec naprotiv, naneli je Srbiji. A sto se tice jadranske obale, ako ste posteni primeticete da je Raguza (Dubrovnik) u hrvatskim rukama tek od 1930. kada ga je Karadjordjevic oteo Italiji i dao hrvatskoj banovini.

Apis

15.11.2011. 10:26

@Idler - Idler, pa vi niste imali nista pre nego sto smo vas oslobodili, da bi se ljutili za jednu Rijeku...

Fiume

15.11.2011. 12:50

@Idler - Pa Rijeka nije pripadala ni Mađarskoj provinciji (krunskoj zemlji) koja se nazivala Hrvatska i Slavonija (koja je usput imala manje autonomije nego današnje hrvatske županije)nego je bila direktno prisajedinjena Mađarskoj. Zahvaljujući srpskoj vojsci veliki je uspeh bio i da se novoj državi priključi Sušak do mosta na reci Rječina. Uostalom Fiume (Rijeka) je i etnički bila italijanski grad.

gomolava

15.11.2011. 15:25

@Idler - Dragi Mile, zbog te linije ti je sef u zemlji lala, a ti u zemlji banana.Lijep pozdrav i dodjite nam opet.

BULDOZER

15.11.2011. 07:10

Druze Djuro, ovako je zabranjeno pusenje pjevalo 1987 godine!!! Album, pozdrav iz zemlje safari!!! Ma bjazi jugoslavijo!!!!"Danas je Dan RepublikeI stari je popio maloNa televiziji Lepa BrenaI stari se sjeca ratnih vremenaDa bi danas bilo boljeOni su poturali svoja pleæaGazili hladne rijekeJeli koru s drveæaŽao mu je što neki misleDa je život negdje drugdjeI ne sanja se više stari sanÈekaju pasoš da odu van"Tuzno ali tacno!!!