Ko je ubio generala?
12. 03. 2012. u 18:35
Deset godina posle ubistva Boška Buhe nije poznato ko je pucao. U istragu uključeni i "zemunci" sa Legijom
POMOĆNIK načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije general Boško Buha mučki je ubijen 10. juna 2002. u 2.45 ispred hotela "Jugoslavija" na Novom Beogradu. Ubistvo policijskog generala bio je veliki šamar policiji, pa i državi, izveden od snaga koje su želele destabilizaciju nove demokratske vlasti u Beogradu, jer je bilo prilično jasno da nekih drugih motiva za likvidaciju Boška Buhe nije bilo.
I u ovaj zločin su se umešali Legija i Šiptar, jer se odmah po ubistvu generala Buhe pojavila priča da je Dušan Spasojević dao policiji sve podatke o izvršiocu atentata. Operativci BIA i beogradske policije uhapsili su 27. oktobra 2002. Nikolu Maljkovića iz Beograda zbog sumnje da je ubio generala policije Boška Buhu. Maljković je bio sin žene koja je projektovala kuće Spasojevića i Lukovića u Šilerovoj 38.
Tada je iz tame srpskog podzemlja na svetlost dana izbila takozvana "Makina grupa", koja je označena ne samo kao kriminalna već i kao teroristička organizacija. Na policijskoj konferenciji za novinare tada je rečeno:
- Ustanovljeno je da se planira atentat na predsednika Vlade Zorana Đinđića i otmica članova njegove porodice, kao i likvidacije Miroljuba Labusa, potpredsednika Vlade SRJ, Čedomira Jovanovića, šefa poslaničke grupe DOS u Skupštini, dr Vojislava Šešelja, Jovice Stanišića, bivšeg načelnika Resora državne bezbednosti MUP Srbije i praćenje nekih članova Vlade Republike Srbije i pojedinih istaknutih poslovnih ljudi. Planirali su napad na državu radi destabilizacije vlasti.
Ono što se kasnije saznalo, a što je tog trenutka bilo potpuno nepoznato široj javnosti, jeste činjenica da su se u istragu, ali i ispitivanje osumnjičenih, uključili i pripadnici "zemunskog klana", predvođeni Legijom. O torturi koju su osim Željka Maksimovića Make, koji je od početka bio nedostupan policiji, prošli svi članovi njegove grupe počev od Maljkovića do Dragana Ilića Limara, svedoči i priznanje samog Legije.
Ipak, novo svetlo na ceo ovaj slučaj baca iskaz u policiji svedoka saradnika Miladina Suvajdžića, Đure Mutavog. On je izneo sumnje da je Boška Buhu, ipak, ubio "zemunski klan", a da je zločin potom sistematski i pažljivo podmetan Željku Maksimoviću Maki i njegovim ljudima.
- Stekao sam utisak da ga je možda ubio Kalinić - ispričao je Suvajdžić. - To je jedina noć koju je on, koliko znam, prespavao u Šilerovoj. Rano ujutro morao sam da ga vozim u Novi Sad. Još jedan detalj mi je bio čudan. Kada je došao Paki (inspektor beogradske policije Slobodan Pažin, osuđen za saradnju sa "zemunskim klanom") rekao je Dući da je kartica i dalje aktivna.
Reč je, kako je objasnio, o pripejd kartici za mobilni telefon sa koje je sa mesta ubistva Boška Buhe pozivan Maksimović. To je trebalo, kako je objasnio Mutavi, da istragu usmeri u pravcu Make, jer, navodno, počinilac je posle likvidacije kontaktirao s Maksimovićem. To, prema priči ovog Novosađanina, nije bilo tačno.
- Duća se baš iznervirao kada je to čuo - pričao je dalje ovaj svedok saradnik.
- Pozvao je Miloša Simovića i pitao ga kako je moguće da je kartica još aktivna. Ovaj mu je odgovorio: "Pa, možda je neko našao i stavio u svoj mobilni". Duća se još više iznervirao i počeo da vređa Miloša, govoreći da je trebalo da spali karticu.
Suvajdžić je još na jednoj činjenici zasnovao svoje uverenje da su Buhu ubili njegovi kompanjoni. Ispričao je da je čuo u Šilerovoj da je Bracanović doneo transkripte prisluškivanih razgovora, iz kojih se, navodno, videlo da je Milija Babović stupio u kontakt sa Makom.
- Duća je bio uveren da je Babović platio Maki da ubije njega i Legiju, jer je provalio da su ga oni oteli - pričao je Suvajdžić. - Kasnije je navodio i da su pare, nađene kod Limara, deo akontacije za planiranu likvidaciju. Tada su odlučili da Maki nameste ubistvo, jer nisu mogli da dođu do njega i da ga ubiju.
Ubistvo policijskog generala još čeka na zvanične sudske potvrde. Sud je oslobodio optužene članove Makine grupe odgovornosti za ubistvo Boška Buhe "zbog nedostatka dokaza". Vrhovni sud Srbije je ukinuo ovakvu presudu i naložio novo suđenje. Ono do danas, međutim, nije zakazano.
Posebno je interesantna činjenica da su "zemunci" našli i "ključnog svedoka" zločina Slobodana Resimića, zvanog Sloba Talijan. Čuvali su ga u Šilerovoj, a kada je doveden u sud, bio je više nego neuverljiv. Posle objavljivanja podatka da su ovog svedoka našli i čuvali "zemunci", Tužilaštvo je zatražilo podatke od policije o tome. Kasnije se ispostavilo da je on bio saradnik "zemunaca", pa je čak pisao i pisma u ime tada otete supruge Ljubiše Buhe Čumeta - Ljilje Buhe.
Danas se ne zna gde je Resimić. Njegovo ime se poslednji put čulo kada je pohapšen ogranak Šarićeve narko-grupe u Sloveniji. Ne zna se ni gde su Željko Maksimović Maka, Nikola Maljković i Vladimir Jakšić, optuženi za ubistvo Boška Buhe.
(Nastaviće se)