Ljuta braća balkanska

17. 03. 2012. u 19:46

Bratstvo kriminalaca iz bivše Jugoslavije u Španiji predvodili Srbi. Mehanizam poslovanja klana nikad nije otkriven

PRVA baza „zemunaca“ u Španiji bilo je poznato letovalište Marbelja, gde borave vlasnici velelepnih vila, srpski građevinari, ali i tajkuni.
- Balkanska mafija okupljena u Španiji je zapravo kriminalno bratstvo Srba, Crnogoraca, Albanaca i Hrvata, koje predvode Srbi. To su ljudi iz podzemlja, ali i bivši specijalci srpskih i hrvatskih paravojski, koji se bave poslovima trgovine narkoticima, krijumčarenja ljudi, razbojničkih pljački i plaćenih ubistava - kaže Zoran Dragišić, profesor bezbednosti.
Kada je španska policija potvrdila hapšenje Bojovića, Milisavljevića, Petrića i Mijanovića, okončana je tajna akcija „Zoo-vrt“, koja je trajala dvadeset meseci. Španci su otkrili da je Bojović živeo na nekoliko lokacija u pokrajini Alikante i u Las Palmasu, kao i da je porodicu prebacio u ovu zemlju i sa njom održavao kontakte. Milisavljevića je španska policija pratila od Marbelje do Madrida i Valensije.
- Ovo je vrlo važna operacija protiv organizovanog kriminala koja je preduzeta u Evropi, a u njoj su učestvovale tri zemalje - saopštio je komesar španske policije Eloj Kiros.
Španska policija sumnja da se „zemunski klan“ bavio drogom, ali i razbojničkim pljačkama banaka, draguljarnica i juvelirnica, zlatara...
- Način na koji je „zemunski klan“ u Španiji organizovan i što je funkcionisao kao surovi odred za likvidacije ukazuje na to da „zemunci“ više liče na terorističku organizaciju nego na klasičnu mafiju. Počinili su najmanje 30 ubistava. Uz to, neki od njih su obučeni, da li u Legiji stranaca ili u JSO, za specijalna dejstva. Sve to navodi na zaključak da je reč o opasnim teroristima, koje potražuju mnoge države - tvrdi dr Milan Pašanski, profesor bezbednosti.

IZ MADRIDA U KEJPTAUNPREMA saznanjima južnoafričkog lista „Siti pres“, članovi srpske mafije već godinama iz Španije prelaze u Južnu Afriku. Prvo je Veselin Vukotić iz Madrida svojevremeno stigao u Kejptaun da bi pronašao Radovana Krejcira, vođu južnoafričkog narko-kartela. Potom su se u Johanesburgu pojavili Dobrosav Gavrić i Darko Šarić, koji su, takođe, pristigli iz Madrida.

Prema saznanjima španske policije, „zemunci“ su se na Iberijskom poluostrvu zajedno sa Crnogorcima specijalizovali za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike, preko Južne Afrike u Španiju i Evropu. Ovaj posao je zemunski klan otpočeo pre više od deset godina, kada su Dušan Spasojević i Mile Luković, podržani Miloradom Ulemekom, išli u Južnu Ameriku da ugovore kupovinu tone kokaina. Posao je nastavio crnogorski klan lociran u Marbelji.
Španci su lane otkrili sedmočlanu grupa dilera iz Srbije i Crne Gore sa čak 77 kilograma kokaina. U Marbelji su Španci otkrili i zaplenili stan Darka Šarića, iz kog su vođeni ovi poslovi. Kako je pisala španska štampa, „zemunci“ su imali veze i sa kokainom iz Brazila.
Španija, kao raskrsnica puteva iz Evrope, Afrike i Amerike, postala je početkom 21. veka centar za skladištenje i distribuciju kolumbijskog kokaina, koji stiže direktno brodovima iz Kolumbije ili preko Južne Afrike. Uostalom, Ferijal Hafadži, glavna urednica južnoafričkog lista „Siti pres“, pisala je, ali i javno rekla, da je Južna Afrika postala utočište za srpske mafijaše, koji pristižu iz Španije u Kejptaun i Johanesburg.
- U balkanskom krijumčarenju kokaina, koji okreće neverovatnih pet milijardi evra godišnje, treba tražiti odgovor na pitanje zašto su se „zemunci“ sklonili u Španiju - kaže dr Milan Pašanski, direktor Foruma za nacionalnu bezbednost i međunarodni terorizam. - Ovom drogom „zemunski klan“ je bio u stanju da plaća političku i logističku zaštitu, kome god je trebalo, da bi neometano radio na Iberijskom poluostrvu. Nijedan begunac ne beži bezglavo i bez plana. Svaki odlazi tamo gde će biti siguran, dobiti pasoš, vozačku dozvolu i stan, što košta desetine hiljada evra.
Doktor Pašanski tvrdi da je „zemunski klan“ u Marbelji i Madridu imao zaštitu španske i italijanske mafije, pomoć ruske i gruzijske mafije, ali i stranih obaveštajnih službi:
- U Marbelji je sedište italijanske mafije Kamora, koja je pre nekoliko godina za gradonačelnika postavila svog čoveka. U Madridu su agenti francuske obaveštajne službe koji sarađuju sa bivšim legionarima, pa se pretpostavlja da su kontaktirali i sa Lukom Bojovićem, ali i Antom Gotovinom. Uostalom, i Darko Šarić je iz Španije u Južnu Ameriku putovao sa francuskim pasošem.
Sve ove činjenice ukazuju na to da je borba protiv „zemunskog klana“ okončana samo personalno, jer su uklonjeni njegov komandant Milorad Ulemek Legija i dva kuma Dušan Spasojević Šiptar i Luka Bojović. Ono što država i njena policija nisu otkrili, jeste novac „zemunskog klana“, njegova logistička i finansijska mreža, njegovi jataci, njegov podmladak, odnosno naslednici.
Klan je funkcionisao kao firma za pravljenje novca i legalizaciju prljavih para, koja je imala svoje filijale u Požarevcu, Novom Sadu, Budvi i Španiji. Policijska akcija „Sablja“ nije otkrila i srušila sofisticirani mehanizam poslovanja klana. Još se ne zna gde je novac Milorada Ulemeka Legije i Dušana Spasojevića od trgovine narkoticima i otmica ljudi.
Duško Mihajlović, kao ministar policije, koji je vodio operaciju „Sablja“, pretpostavlja da je novac najvećeg narko-kartela iz Zemuna završavao u švajcarskim bankama:
- Milioni evra i dolara Dušana Spasojevića leže u najboljim svetskim bankama, oprani. Doduše, smatram da je i priča o novcu zamajavanje, ali da smo našli novac „zemunskog klana“, mi bismo započeli i operaciju „Skalpel“. Policija je trebalo da bude asistent u akciji „Skalpel“ Ministarstva finansija sa Poreskom upravom, Finansijskom i Poreskom policijom, zatim Carinom i Upravom za borbu protiv pranja novca.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije