Puč nije smak sveta
22. 05. 2012. u 19:22
Državni udar izazvan je iznutra, a ne spolja, tumači Andrić
JUGOSLOVENSKI poslanik dr Andrić razgovarao je danas pre podne sa jednim nemačkim poverenikom, sa kojim je u ličnom prijateljskom odnosu, o novoj situaciji koja je nastala unutrašnjopolitičkim obrtom u Jugoslaviji. Andrić ju je, naravno, označio kao ozbiljnu, i nije krio da ga je takav razvoj iznenadio, piše u poverljivom izveštaju Ribentropove uprave od 28. marta 1941.
Poslanik Andrić će, prema sopstvenim rečima, najverovatnije za vikend avionom za Beograd, kako bi tamo sa novim predsednikom vlade, kao i sa novim ministrom inostranih poslova, razmotrio problem nemačko-jugoslovenskih odnosa.
Jugoslovenski poslanik je primetio da je već tokom sinoćnjeg prijema u hotelu "Esplanad" imao priliku za kratki razgovor sa ministrom inostranih poslova Rajha. Ministar inostranih poslova Rajha je, doduše, dao da se primeti razočaranje zbivanjima u Beogradu, ali mu se pak lično na tako ljubazan način obratio, da je osetio da lično poverenje, za koje veruje da poseduje kod ministra inostranih poslova Rajha, nije izgubio.
Poslanik Andrić primetio je još u tom kontekstu da su mu se, naravno, sa svih strana živo obraćali. Druge strane diplomate su naznačile izvesno čuđenje što ipak učestvuje na manifestaciji "savezničkih sila". Mirne savesti je energično uzvratio da je za njega to učešće nešto što se podrazumeva, jer se oseća kao šef misije nacije koja je Trojnim paktom u savezničkom odnosu sa Rajhom.
U telefonskoj razmeni mišljenja koju je prošle noći, kao i danas kasno pre podne, vodio sa zamenikom upravnika beogradskog Ministarstva inostranih poslova, tamošnjim državnim sekretarom, Andrić je dobio potvrdu svoga stava da se nikakva neopoziva nesreća nije dogodila. Iz reči svoga državnog sekretara je stekao utisak da se i u Beogradu situacija iz sata u sat smiruje.
Jasnim naglašavanjem poslanik Andrić je objasnio da za beogradsku eksploziju koja je dovela do pada dosadašnje vlade i režima kneza namesnika Pavla deo krivice snosi, doduše zbog nesrećne metode, pređašnja vlada. Priključenje Trojnom paktu je u Beogradu pripremano skoro nezamislivim diletantizmom. Ni najmanji korak nije prethodno preduzet kako bi se javno mnjenje zemlje pripremilo za ovaj i te kako po tradiciju Jugoslavije značajan razvoj. Pripreme je izvela jedna šaka ljudi u stilu "zavere". Čak ni državni sekretar beogradskog Ministarstva inostranih poslova nije bio obavešten. I sam Andrić je tek na dan potpisivanja zvanično obavešten.
Kako je neverovatno situacija u Beogradu tretirana, govori činjenica da je beogradsko Ministarstvo inostranih poslova sinoć zamolilo Nemačko poslanstvo da mu pomogne da rekonstruiše korake koji su doveli do pristupa Jugoslavije Trojnom paktu; u beogradskom Ministarstvu inostranih poslova niko živi nije učestvovao. Jugoslovenska politika je možda isuviše komplikovana da bi pri ovakvoj metodi stvarno osigurala uspeh. Posledica je bilo izbijanje skoro jedne pobune, koju su, naravno, određeni politički faktori zdušno pothranjivali.
U poslanstvima Velike Britanije i Sjedinjenih Država su u svakom slučaju bili pravovremeno i bolje informisani nego merodavna i za dobar uspeh neophodna mesta. I te činjenice mnogo govore.
Shodno takvom stanju stvari, jugoslovenski poslanik veruje da "državni udar" nije toliko nastao iz spoljnopolitičkog uverenja koliko iz unutrašnjopolitičkih zapleta. Upravo to mu daje za pravo da smatra da će ipak konačno - ako bi u Berlinu još samo nakratko imali strpljenja - spoljnopolitički rezultat iz Beča ponovo biti uspostavljen i moći da se u punom obimu obezbedi. Za njega sada ne postoji niti druga niti veća obaveza nego da svom svojom snagom u tome učestvuje. Pod bilo kojim okolnostima rezultat iz Beča mora da se sprovede, jer je on ubeđen da Jugoslavija može da bude sačuvana od teške štete.
Politika Nemačke je, prema njegovom mišljenju, dala svoj udeo za srećno uključenje Jugoslavije u novu Evropu. Posebnu zahvalnost Jugoslavije zaslužuje i ministar spoljnih poslova Rajha za svoje psihološko razumevanje i taktički učinjene napore da jugoslovenski problem reši na zadovoljstvo nove i buduće Evrope.
Poslanik Andrić je još jedanput podvukao da ne previđa ozbiljnost situacije, ali da se od sveg srca nada da će im poći za rukom da se tragičan ispad od ove nedelje srećno prebrodi po nemačko-jugoslovenske odnose. Veruje takođe da ličnost novog ministra inostranih poslova Ninčića, koji se ubraja u lične dučeove prijatelje, daje za pravo optimističkom stavu, jer je Ninčić iskusan političar, koji svakako u ovoj prelaznoj situaciji može da bude koristan. Ali i bez obzira na Ninčića, mnogobrojni drugi članovi novog kabineta zaslužuju poverenje u Nemačkoj.
(Nastaviće se)