Pobuna srpskih oficira

Đuro Zagorac

12. 07. 2012. u 19:14

U prvim posleratnim godinama, OZN-a se dičila Krcunom, "Bičom božijim", dok je na političkoj sceni dominantan bio Đilas

U PRVIM posleratnim godinama, kad su komunisti osvajali vlast, a protivnika je bilo na sve četiri strane, OZN-a se dičila Krcunom, "Bičom božijim", dok je na političkoj sceni dominantan bio Đilas.

Tada je Ranković bio glavna poluga uspostavljanja titoizma, ali nije istican kao Brozov naslednik. U tom vremenu nasledstvo je pripisivano Đilasu.

Tito, pa Đido!

Takvo uverenje vladalo je u zemlji, a bogami i šire, odnosno, dalje. A da se o Titovom nasledniku govorilo, jasno, u kontekstu - ne daj bože - potvrdio je i sam Đilas. U jednom razgovoru sa Staljinom, bez svedoka, njemu nije direktno ponuđeno da nasledi Broza, ali ga je, sam je napisao, svemogući "čarobni štapić" Josifa Visarionoviča na jedno "takvo razmišljanje" sam dovodio. A Staljin je bio čovek koji ništa nije činio slučajno.

Drug Marko je danonoćno radio. Imao je toliko moći da mu nije smetalo što nije na Brozovom mestu. Bdio je nad OZN-om i partijom, rešavao sudbine mnogih ljudi, porodica, pa i čitavih naselja. Vođen je bio samo jugoslovenskom idejom.

U vrlo dramatičnom sporu, odmah posle rata, oko granice između Srbije i Hrvatske u Vojvodini, nije shvatao drugove koji su se upinjali iz petnih žila da dokažu da, na primer, Vukovar i njegova okolina broji više Srba nego Hrvata i da mora pripasti svojoj matici. Srbi su bili brojniji iako su u ratnim godinama više stradali i bili planski proterivani. Još manje je mogao razumeti vodeće komuniste iz Hrvatske koji su, opet, zapretili: "Ako Vukovar ne bude naš, onda - rat!"

Ranković je Srbe tešio: "Šta je uopšte važno da li je Vukovar u Srbiji ili u Hrvatskoj". Bitno mu je bilo da je u Jugoslaviji. Kako je govorio za Vukovar mislio je i na Ilok, Kumanovo, brojna srpska sela koja su ustupljena južnoj republici.

Svoju jugoslovensku orijentaciju Ranković je gradio na osovini: Beograd - Zagreb - Ljubljana. Smatrao je da je ta osovina i kičma Jugoslavije. Odlaskom Kidriča ta osovina je napukla, nije Ranković mogao obezbediti zamenu, iako je tragao za njom. Ranković je za života uživao više simpatija u Sloveniji nego u Srbiji, bio im je i zet.

Kad je Broz (1953) izabran bio za prvog predsednika Republike, Ivan Gošnjak je postao prvi sekretar Narodne odbrane. Važna funkcija. Obezbeđena je bila skraćena osovina, dovoljna da se kičma ne ugrozi?

Hrvat iz Like, Gošnjak je završio stolarski zanat, ali i Lenjinsku partijsku školu u Moskvi. Učestvovao je i u španskom građanskom ratu i preko Francuske stigao na ratišta u Jugoslaviji. Gošnjaka je Broz uvažavao, što se pokazalo i kad ga je odmah postavio za komandanta Glavnog štaba Hrvatske. U početku, mnogi nisu mogli da shvate ovaj potez Vrhovnog komandanta, jer je Gošnjak bio većini nepoznanica. Prvih posleratnih godina bio je u Armiji glavni personalac, a mladi "lavovi" izašli iz rata bili su nezajažljivi. Najteže mu je bilo sa Crnogorcima, koji su bili i dobro raspoređeni. Od osam najvažnijih vojno-političkih funkcija bili su zaseli na sedam.

Ništa manje ambiciozni nisu bili ni Ličani, Kordunaši, Banijci, Kozarčani... JNA je, s obzirom na brojnost, imala najviše generala u Evropi. Ludo ambicioznih bilo je i na drugim stranama. Na Gošnjaka su se žalili njegovi Hrvati, koje je, takođe prožimao osećaj manje vrednosti, naročito u odnosu na Srbe iz Hrvatske. Neravnopravnim su se osećali i u Srbiji. Gošnjak se držao principa: ko pre devojci... Prvoborci su bili u prednosti.

Gošnjak je bio, ispostavilo se, primer uspešne Titove kadrovske kombinatorike i u vojsci.

Ranković i Gošnjak bili su generacija (1909), sličnog obrazovanja, istog temperamenta. Prvo su se našli na pitanju: da li formirati jedinstvenu ili republičke vojske. Za svoju, republičku vojnu silu izjasnili su se na kraju samo Makedonci. Zanimljiv je bio odgovor iz Hrvatske. Oni su bili za isto rešenje koje "prihvata Srbija". Kasnije se pričalo da su iz Zagreba zvali Gošnjaka i priupitali: Kako da odgovore?

Kada je narod sve masovnije počeo da dolazi na stratište ustaškog logora Jasenovac, da pali sveće, skuplja kosti i da oplakuje svoje najdraže, uzbudili su se i važni drugovi. Prvo je o ovakvom ponižavajućem davanju pomena reagovao general Boško Šiljegović. Obavestio je svoje kolege Gošnjaka i Šašića. Mučno pitanje stiglo je i do Broza. Na sastanku koji je on i sazvao, odlučeno je da se područje Jesenovca uredi i spomenikom obeleži. To područje je podvodno i Hrvatska za to "nema sredstava", reagovao je odmah Ivan Stevo Krajačić, predsednik Sabora

"...Da je tu i more Armija će ga isušiti", oglasio se Gošnjak povišenim tonom, dodajući da je Jasenovac "bruka Hrvatske".

General šumadijski, Miloje Milojević, komandant Beograda, uputio je, na adresu Gošnjaka, oštro kritičko pismo u kome je osuđivao njegovo kadrovanje u Armiji. Tvrdio je da su oficiri iz Srbije zapostavljeni i uporednim brojkama to i dokazivao. To je doživljeno kao "srpska pobuna", uz sumnju da Milojevićev istup nije bio solistički. Uzbudio se i Vrhovni komandant. Zahvaljujući drugu Marku Rankoviću, smirio se komandant. "Slučaj" je rešen po principu: "Nema čoveka - nema problema". Milojević je penzionisan, a Gošnjak prošao bez posledica.


PARTIJI NOVO IME

U pripremama za Šesti kongres KPJ (1952. u Zagrebu) izašlo se sa predlogom da partija promeni ime, da iskaže svoju posebnost, da se nazove - Savezk komunista Jugoslavije, SKJ. To je, tvrdilo se, smislio Kardelj, ali je ideju kao svoju lansirao Broz. KPJ je slavno ime i izmena njenog imena "umanjuje" njene istorijske zasluge, smatrali su Ranković i Gošnjak, a tiho već oboleli Kidrič. Procenili su da su u manjini i nisu se javno oglašavali.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

MarkoBg

12.07.2012. 23:12

Inace, primecuje li neko slicnost "nekad i sad" u Rankovicevom govoru? Rece on "Sta ima veze da li su Vukovar, Krajina, Ilok, Kumanovo itd u Srbiji ?" . Na kraju smo ostali bez svega toga i Kosova. A danas kazu "Sta ima veze sto hiljade hektara u Srbiji kupuju Hrvati, sto smo im (pro)dali zlatne koke srpske industrije, pustili ih u maloprodajni i veleprodajni sistem, dali banke, cementare, fabrike... Na kraju ( a vec jeste) Srbija ce biti kolonija svog malog ali nezahvalnog susjeda

Istinotvorac

13.07.2012. 03:46

Zanimljivo, spominjete Vukovar a ne spominjete Suboticu.Subotica je imala hrvatsku većinu tada i trebala je pripasti Hrvatskoj, pa i dijelovi Vojvodine, ali je Đilas odbio to.O tome ste i sami pisali prije par mjeseci.Da ne bi ispalo eto kako su Srbi oštećeni u poslijeratnoj podjeli granica na tom prostoru.Crnogorci i Srbi iz Hrvatske su sve do 91-e drmali JNA, o tome su čak i knjige pisane.

Car Jovan Nenad

13.07.2012. 13:34

@Istinotvorac - Hrvati nikada nisu bili vecina u Subotici, ako ste istinotvorac, onda verovatno i istoriju poznajete. Koliko sam ja upoznat, Bunjevci su do 1945. godine bili posebna nacija, Subotica vec skoro ceo vek ima oko sto hiljada stanovnika, a Hrvata je u njoj do 1945. bilo svega par hiljada. Vecinu su cinili Madjari, ne mislite valjda da bi SFRJ tada dala deo svoje teritorije drugoj drzavi. Prema tome smatram da vas komentar nije utemeljen na cinjenicama, a samim tim nije ni opravdan.

rankovicevac

13.07.2012. 18:49

@Istinotvorac - Ova ne zna ni koje vecina a ko manjina a zove se istinotvorac. I u Nemackoj su turci vecina pa nikom nista - smo kad zasmetaju noga im je nazad u tursku.A to sto su Srbi i Crnogorci bili vecina u JNA i Miliciji bivse YU - to je zato sto nisu imali izbora sto bi rekli otisli trbuhom za kruhom.A Hrvati - varakali se ko' Jure po krbavskom polju, Slovenci i Makedonci kucni ljubimci.

ZIKA

13.07.2012. 08:12

I Srbi su imali komandanta Drazu Makovica.On je bio komandant jagnjeci hbrigada i lizao je dupe Titu.On je pojeo vise jaganjaca nego pola Srbije.Nije na odmet reci da je on stric uvazene Mirjane Markovic.

G-dja

13.07.2012. 12:48

Slovenci su uvek bili za Sloveniju,Hrvati su uvek bili za Hrvatsku,a Srbi naravno za Jugoslaviju.Zato smo i došli dovde zahvaljujući u velikoj meri i srpskim kadrovima.

dragan sumadija

13.07.2012. 18:21

jadni ,naivni i glupi Srbi....Strasno kakve jadne kadrove smo imali ...Zato smo i 91 doziveli Krah.

Istinotvorac

13.07.2012. 21:28

Bunjevci su Hrvati i Hrvati su imali većinu u Subotici, pa čitate li ove feljtone od Večernjih?Pa to je upravo Đilas rekao, ali je i rekao kako neće pripasti NR Hrvatskoj!A tko je imao izbora u EX-YU?ovo da su Hrvati i Sloveni uvijek bili za sebe, a jadni Srbi za Jugu prodajte nekom drugom, vi ste na Jugu gledali kao proširenu Srbiju, ni manje ni više!

sumadija

21.12.2012. 08:40

... da je bilo u nasoj istoriji vise tako casnih i pravednih ljudi kao sto je bio general JNA, nardodni heroj Miloje Milojevic..... njega je jos 1956 odlikovao tadasnji predsednik Francuske Rene Coty sa Ordenom legije casti (komadantskog reda). Preporucujem da procitate njegovu biografiju.

pravda

21.12.2012. 09:38

ovaj clanak nas uci da treba vise pisati o srpskim ljudima koji su obelezili istoriju-kao sto je bio general Miloje Milojevic (postao narodni heroj vec 1942, dobio francuski orden legije casti 1956, bio podpredsednik svetske federacije boraca) koji se borio za srpstvo, za pravdu a nije u isto vreme omalozavao postojane i udel drugih narodnosti.Nezaboravimo njegovu hrabrost da se suprostavi Titu,covek sa velikim integritetom; sa verom u istinu, u cinjenice , sa vizijom o buducnosti.srpski ponos!

jovan

06.04.2013. 14:21

srpski zaludjenik to je bio m. milojevic. pod njegovom komandom je 21 srpska brigada streljala punišu račića, srpskog borca i diku. sramota što se taj čovek toliko diže u nebesa.