“Plavi“ bez svoje zastave

Jovan Sekulić

25. 07. 2012. u 19:48

U Barseloni, 1992, naši sportisti „nezavisni olimpijski učesnici“u belim dresovima, bez svoje zastave

OLIMPIJSKE igre u Seulu, 1988, iako je od starta bilo mnogo kontroverzi, bile su najveće do tada. Pošto Južnu Koreju nisu priznavale zemlje istočnog bloka, na čelu sa Sovjetskim Savezom, na kraju samo šest zemalja nije došlo u Južnu Koreju: DR Koreja, Kuba, Nikaragva, Albanija, Etiopija i Sejšeli. Igre u Seulu obeležio je povratak tenisa, prvi put posle OI u Parizu 1924. godine. Olimpijski šampion postao je Čehoslovak Miroslav Mečir, a Nemica Štefi Graf je osvojila prvo mesto u singlu i treće u dublu.

Atletska takmičenja ostaće zapamćena po sjajnim rezultatima trkača iz Kenije koji su osvojili četiri od uklupno šest zlatnih medalja na srednjim i dugim prugama. Ali, atletika je donela i prvi doping skandal: Kanađanin Ben Džonson, šampion u trci na 100 metara, kažnjen je zbog upotrebe steroida i diskvalifikovan. Tako se ispostavilo da je uzalud pobedio velikog Karla Luisa u vremenu svetskog rekorda 9,79 sekundi. Sergej Bubka, sjajni skakač motkom iz SSSR, osvojio je prvu i jedinu zlatnu olimpijsku medalju. Floran Girfit Džojner se okitila sa tri zlata, a osvojila je i jedno srebro.

Jugoslaviju je predstavljalo 155 sportista u 17 disciplina, a prvi put medalje su osvajili naši strelci, Jasna Šekarić zlatnu i bronzanu, Goran Maksimović zlatnu. Treću zlatnu medalju osvojili su vaterpolisti. Pod komandom Ratka Rudića sjajne partije su pružali: Šoštar, Posinković, Milanović, Lušić, Rađenović, Bukić, Gočanin, Paškvalin, Šimenc, Vičević, Bezmalinović, Andrić i Đuho.

KOŠARKA NA VRHU SADAŠNJI selektor košarkaša Dušan Ivković doveo je u Seulu svoje pulene do srebra (SSSR bio bolji u finalu 76:63), iako je potpuno podmladio ekipu. Samo je Dražen Petrović ostao iz sastava iz Los Anđelesa. I košarkašice, zahvaljujući sjajnoj taktici Milana Vasojevića, takođe su se okitile srebrom.

Na drugi olimpijski stepenik popeli su se Šaban Trstena (slobodno rvanje) i stonoteniseri Ilija Lupulesku i Zoran Primorac (dubl), a na treći: Jasna Fazlić i Gordana Perkučin (stoni tenis, dubl), bokser Damir Škaro, rukometaši, Bojan Prešern i Sadik Mujkić (veslanje, dvojac bez kormilara). Ukupno smo bili na 16. mestu sa tri zlata, četiri srebra i pet bronzi.

U Barseloni, 1992, zbog sankcija Saveta bezbednosti UN, našem timu nije bilo dozvoljeno učešće, a u 13 individualnih sportova reprezentativci Jugoslavije takmičili su se pod nazivom „nezavisni olimpijski učesnici“, pod olimpijskom zastavom i u belim dresovima.

Osvojili smo tri medalje (52 sportista), sve tri u streljaštvu - srebrna Jasne Šekarić i bronzane Aranke Binder i Stevana Pletikosića.

Svet je dočekao da na delu vidi američki košarkaški drim-tim koji su predvodili Majkl Džordan, Medžik Džonson, Leri Bird... Na svim utakmicama postigli su više od 100 koševa, a niko im se nije primakao na manje od 30 razlike.

OLIMPIJSKE igre 1996. poverene su Atlanti, uprkos ogromnim naporima Atine da na stogodišnjicu prvih modernih igara bude domaćin. Bile su to najekstravagantnije igre u istoriji, ceremonija otvaranja trajala je pet sati a sve je proticalo u sajamskoj atmosferi, sa koncertima, zabavom... Bilans je bio pozamašan - Igre su koštale 1,7 milijardi dolara.

Sportisti iz Srbije i Crne Gore, predstavnici Savezne Republike Jugoslavije, učestvovali su pod imenom Jugoslavije i sa trobojkom bez petokrake. A Atlantu je stiglo 68 sportista koji su se takmičili u 13 sportova. Najuspešnija je bila Aleksandra Ivošev, koja je osvojila zlato i bronzu. Oduševili su košarkaši koji su poklekli tek u finalu od američkog tima snova. Tandem Ivković - Željko Obradović je vodio Bodirogu, Danilovića, Paspalja, Divca, Đorđevića, Sašu Obradovića, Rebraču, Savića, Lončara, Berića, Tomaševića i Topića. Prvu olimpijsku medalju, i to bronzanu, osvojila je odbojkaška reprezentacija

Posle 44 godine Australija je ponovo bila domaćin Igara. Rekordan broj takmičara i učesnika doveo je i do rekordnog broja zemalja osvajača trofeja - 80, a domaćin je odličnom organizacijom vratio u Atlanti poljuljanu veru u Igre i olimpijski pokret.

Jugoslovenski tim imao je u Sidneju 111 sportista u 14 sportova. Odbojkaši (Vanja i Nikola Grbić, Vujević, Miljković, Mešter, Gerić...) su osvojili zlatnu medalju, Jasna Šekarić srebrnu a vaterpolisti bronzanu.

ATINU naši sportisti neće pamtiti po dobru. Statistički gledano, „plavi“ su u glavnom gradu Grčke ostvarili najslabiji učinak od 1936. godine. U našoj delegaciji bilo je 87 sportista u 13 sportova, a osvojene su samo dve medalje - srebrne. Jasna Šekarić i vaterpolisti su nam, ipak, izmamili osmehe, mada su „delfini“ prokockali zlato u poslednjoj četvrtini.

PEKING 2008. ćemo pamtiti i po tome što je Olimpijski tim Srbije posle 96 godina ponovo učestvovao na Igrama. Naš najbolji plivač svih vremena Milorad Čavić je bio drugi, mada mnogi smatraju da je on u finalu na 100 delfin pobedio Majkla Felpsa koji je na kraju osvojio osam zlatnih medalja. Novak Đoković je u borbi za treće mesto pobedio Amerikanca Blejka sa 2:0, ali je u polufinalu morao da čestita Rafaelu Nadalu (2:1), koji je potom postao i olimpijski pobednik. Do bronze je stigla i vaterpolo reprezentacija koja je u borbi za medalju bila bolja od Crne Gore (6:4).

Kraj


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

taxista

26.07.2012. 09:44

Kad se setim 1992.god. naj...o bi se majke i EU i UN! Bagra hohstaplerska najobicnija!