Život u tri dimenzije

Marko Lopušina

15. 08. 2012. u 19:23

U Americi će se uskoro štampati posuđe, delovi za auto, nameštaj. Zasluge Tesline naučne fondacije iz Filadelfije

U GRADU Filadelfiji, u kome je ispisana i usvojena američka Povelja o nezavisnosti, već tri godine zaredom rođendan Nikole Tesle slavi se kao gradski praznik. Najviše zasluge za to ima Teslina naučna fondacija iz Filadelfije, čijim odborom rukovode David Vujić, jedan od najznamenitijih američkih Srba, tvorac letilice „Apolo 11“ i predsednik fondacije Nikola Lončar, pronalazač i privatni detektiv.

- Čelnici grada Filadelfije su prepoznali svetski značajna dostignuća Nikole Tesle, njegov doprinos kao doseljenika izgradnji Amerike i odlučili da se proslava rođendana slavnog Srbina održava svake godine u centralnom holu Gradske kuće, u gradskoj biblioteci i na ulicama grada. Tako je bilo i ovog leta - rekao nam je David Vujić.

U četiri dana održane su naučne konferencije i prezentacije, izložbe i promocije, koncerti i svečana večera. U programu je učestvovalo hiljadu ljudi, a na konferenciji su govorili srpski i američki naučnici, poznavaoci Teslinog dela, profesori fizike, istraživači, psiholozi, inovatori...

- Profesor Stojan Sarg sa Univerziteta u Torontu održao je dva predavanja o teorijskim i eksperimentalnim istraživanjima na polju rotirajuće mase korišćenjem gravitacione teorije. Inženjer Fren Mekejb, autor sto patenata, održao je veoma zanimljivo predavanje o rotirajućoj masi, koja daje snagu generatorima. Profesor medija i animacije dr Brajan Džetzer na Institutu umetnosti u Filadelfiji, koji radi na 3D animacijama Teslinih izuma, izneo je tezu da je Tesla verovao u trodimenzionalno štampanje budućnosti. Zahvaljujući Tesli, uskoro ćemo u SAD moći da štampamo posuđe, delove za auto, nameštaj i ko zna šta još - kaže Mirna Momčičević, portparol fondacije.

U prostorijama Etičkog društva u centru Filadelfije na svečanoj večeri su podeljena priznanja. Nagrađeni, profesor Majkl Pravica sa Univerziteta u Las Vegasu, klinički psihijatar Milena Bajić iz Čikaga i asistent profesor medija Brajan Džezer su izrazili duboku zahvalnost Nikoli Tesli za doprinose čovečanstvu. Predstavnik grada je tada poručio:

- Filadelfija se zahvalila Tesli, i opet će!

Teslina naučna fondacija iz Filadelfije je najaktivnije američko društvo sa filijalama u Čikagu, Njujorku, Vašingtonu, Nijagari, Zemunu, Leskovcu i Bijeljini. Osnovana je sa namerom da promoviše ime i delo Nikole Tesle, da okuplja njegove pristalice, štiti srpskog genija od raznih zloupotreba, da Tesline ideje pretvara u stvarnost.

Fondacija koju čini 165 Amerikanaca i desetak Srba već čitavu deceniju prati u SAD i Kanadi sva zbivanja koja imaju vezu sa Nikolom Teslom. Trenutno najviše radi na projektu objedinjenja dokumentacije srpskog genija za potrebe internet provajdera „Gugla“.

- Reč je o nekoliko miliona informacija, koje će biti postavljene na „Guglu“, a čiji će vlasnik biti Srbija.

Kako tvrdi predsednik Nikola Lončar, poreklom iz Zemuna, fondacija u Filadelfiji poseduje nekoliko izuzetno retkih i vrednih skripata Nikole Tesle sa pronalascima iz oblasti radiografije i prenosa talasa kroz svemir. Ima i nekoliko originalnih tehničkih i medicinskih Teslinih uređaja, čiju funkcionalnost trenutno ispituju.

- Ovi medicinski uređaji su radili početkom veka i imali mnogo uspeha u lečenju, ali su, jednostavno, u 21. veku sklonjeni iz upotrebe i iz javnosti - objašnjava Lončar.

Članovi kluba u ovom trenutku tragaju za projektima „Teslinog štita“ i „Jonizovane energije“, za koje veruju da su u posedu američkih masona.

- Posle gašenja laboratorija, Teslina dokumentacija je pohranjena u pet država, na pet mesta. Tim poslovima su rukovodili masoni iz Pitsburga, sa kojima sam razgovarao. Oni tvrde da ne poseduju Tesline dokumente o štitu i jonizaciji, ali su saglasni da samo spajanjem sakrivene arhive Nikole Tesle možemo da kompletiramo ova dva projekta. I da ih ustupimo naučnicima na usavršavanje i realizaciju - kaže Nikola Lončar, posle učešća na naučnom skupu „Teslina budućnost“ u Kanadi.

Ovo udruženje teslijanaca čine ugledni američki naučnici, kao što su energetičar Mark Barlou, Dženi Isak, ekspert za obnovljivu energiju i električna vozila, Džef Behari osnivač muzeja za elektromedicinske uređaje. Bob Bus je zaljubljenik u radio, Majkl Mening izumitelj i ekspert za baterije, a Rasel Anderson, jedan od najistaknutijih svetskih stručnjaka za gravitaciju interakcija.

- Teslina neverovatna genijalnost, demonstracija njegovih izuma i modela ostavljaju dubok utisak na svakoga ko je video njegove radove. Na nama je da pokažemo da se Tesla bavio solarnom energijom, velikim naučnim otkrićima u medicini, ali i sistemima kojima čovek može da vlada našom planetom - kategoričan je profesor Rasel Anderson.

Uz naučnike Tomasa Edisona (1847-1931) i Guljelma Markonija (1874-1937), Nikola Tesla je za života važio za najnadarenijeg izumitelja za koga se govorilo da je pokrenuo drugu industrijsku revoluciju. Osim naizmenične struje i elektromagnetnih motora, u mnoštvu njegovih patenata je i najraniji model radio-aparata, fluorescentno osvetljenje, roboti, radar, ali i manje poznati kao što su energetsko oružje, mogućnost da se zauzda vreme i njegov najveći san - bežični prenos električne struje. Stručnjaci tvrde da je Nikola Tesla i u 21. veku najintrigantniji svetski naučnik, jer su za njega zainteresovane sve velike sile, a najviše SAD, Kina, Rusija, Japan i Kanada.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije