Toranj kao svetionik

Marko Lopušina

18. 08. 2012. u 18:49

Na proslavi Teslinog dana u Filadelfiji posebnu pažnju je izazvao koncert Mano Divina, koji je izveo mnoge svetske hitove, ali i Teslino kolo

NA proslavi Teslinog dana u Filadelfiji početkom jula posebnu pažnju je izazvao koncert orkestra Mano Divina, koji je izveo mnoge svetske hitove, ali i Teslino kolo, posebno komponovano za ovu priliku. Orkestar svoju muziku izvodi na tereminu, elektronskom muzičkom instrumentu koji je nastao po idejama Nikole Tesle. Maestro Mani Divina iz Filadelfije svirao je dlanovima ne dodirujući instrument.

- Teremin je inženjer Lav Sergejevič uradio po Teslinim idejama da na principu oscilatora proizvodi zvuk kombinujući dva različita radio-signala vrlo visokih frekvencija. Kao i violina, teremin može da proizvede bilo koji ton iz svog opsega kada se dlanovima pleše iznad njega - rekao nam je šef orkestra Mano Divina, koji je u Filadelfiji održao i predavanje o ovom čarobnom instrumentu.

Instrument je najviše korišćen u filmskoj muzici, za razne efekte u igranim i crtanim filmovima. Čak je za njega komponovana i klasična muzika. Ovaj instrument je, naročito šezdesetih godina prošlog veka, našao primenu u mnogim kompozicijama popularne muzike, a dosta se koristi i danas. Često su mu prepisivane zasluge za singl američke pop grupe Bič Bojs i hit kompoziciju “Dobre vibracije”, koja je postala klasik rokenrola. Tu je i deo čuvene kompozicije grupe “Led cepelin” iz 1969. godine “Sva ta ljubav”. Odsvirao ga je gitarista i tereminista Džimi Pejdž. Teremin na svojim koncertima koristi i poznati francuski kompozitor i muzičar Žan-Mišel Žar.

- Gotovo svi rokeri koji dolaze na festival “Egzit” dolaze u Muzej Nikola Tesla u Beogradu da bi se inspirisali Teslinim duhom. Bili su tu Bili Ajdol, Sting i Lori Anderson, koja je 2006. godine izjavila da Teslu obožava kao borca za dobrobit čovečanstva. U svetu popularni tereministi su Karolina Ajk, Klara Rokmor, koja koristi tehniku “vazdušni prsti” i Dorit Krajsler, američka umetnica, koja je uvodnu pesmu na svom albumu nazvala po slavnom Nikoli Tesli - kaže Mladen Vujović, zamenik direktora Muzeja Nikola Tesla.

INSPIRACIJA UMETNICIMA POZNATA srpska rokerka Slađana Milošević je uradila muzičko-dokumentarni film, koji se prikazuje u Muzeju “Nikola Tesla”. Umetnica Marina Abramović je, na primer, 2003. godine u Beogradu snimila video-instalacije “Računajte na nas” u dva dela, koje su inspirisane životom i delom Nikole Tesle.

Kada je Dorit Krajsler, poznati tereminista, bila u Beogradu iskreno je priznala novinarima:

- Na mene su uticaj izvršila oba naučnika i Lav Sergejevič Termen i Nikola Tesla. Oba ova velikana su provela značajno vreme u Njujorku, ali se začudo nikada nisu sreli. Obojica su bili inženjeri elektrotehnike i obojica su radili na otkriću bežičnog sprovođenja energije i informacija.

Ova Njujorčanka austrijskog porekla je igrom slučaja u kontaktu i sa ljudima iz strip krugova u Evropi, što je 2005. godine dovelo i do pančevačkog Internacionalnog festivala autorskog stripa. Povod je zapravo bila izložba posvećena Nikoli Tesli u stripu i popularnim medijima.

- Pošto potičem iz Graca, grada u kome se Tesla školovao, a trenutno živim u Njujorku, gde je Tesla proveo najveći deo života, svoju uvodnu pesmu na svom albumu nazvala sam “Nikola Tesla”. Ovdašnje ljude doživljavam kao kreativne, strasne i pune inspiracije. Zbog njihovog dobrog prijema imala sam malu turneju po Srbiji - pohvalila se Dorit Klajsler.

Sa Teslinim instrumentom bez žica, dirki i zategnute kože umetnica je nastupala u pančevačkom klubu “Arhiv”, u beogradskom SKC, u novosadskoj Sinagogi, Mećavniku na Mokroj gori, gornjomilanovačkoj “Norveškoj kući”, kao i u Muzeju “Nikole Tesle” u Beogradu.

Drugi ugledni umetnik Mano Divina je muzički direktor i koncertni muzičar na instrumentu teremin. Njegov devetočlani gudački ansambl “Božanska ruka”, izvodi klasična dela kamerne muzike, koristeći između ostalih instrument teremin, koji zamenjuje operske vokale. Naziv njegovog ansambla je igra rečima. Pošto u svojoj porodici pripada prvoj generaciji Amerikanaca italijanskog porekla, svoje prezime Divina, što na italijanskom znači božanski, spojio je sa svojim imenom, Mano, što znači ruka, a i zbog toga što na tereminu svira rukama.

Mano Divina kazuje da je teremin zasnovan na tehnologiji bežičnog prenosa energije koju je istraživao Nikola Tesla. A Lev Termen je izmislio način kako da elektromagnetne talase pretvori u muziku.

- To se ostvaruje preko elektromagnetnog polja. Ja stojim između dve antene, između kojih teku elektromagnetni talasi. U vazduhu pomeram ruke menjajući frekvenciju tona u skladu sa notama. Na taj način navodim elektricitet da stvara muziku. Ako na instrumentu svira iskusni muzičar, dobija se zvuk sličan sopranu bogate kolorature - objašnjava Divina.

Umetnik dodaje da je do sada njegov ansambl svirao širom sveta.

Naglašava da svi muzičari žive i rade u Filadelfiji, u Pensilvaniji. Ovaj muzičar je celog života saznavao o Tesli, njegovom radu, istraživanjima i izumima. Mano Divina veruje da je Tesla čovek ispred svog vremena, koji je ostavio svetu fantastične izume.

- Usmerio je brojne generacije da nastave njegov rad. Mi želimo da ganemo srca ljudi divnim melodijama klasika i savremenih muzičara, koristeći umetnost Tesline struje koja peva - kaže Mano Divina.

I legendarni britanski muzičar i roker Dejvid Bouvi proneo je slavu srpskog naučnika. Tumačio je ulogu Tesle u filmu “Prestiž”, koji je prikazan 2006. “Prestiž” je režirao renomirani britanski reditelj Kristofer Nolan.

Opera i teatar Madlenianum u Zemunu je na repertoar stavila predstavu o Teslinim nesuđenim ljubavima, obožavanjima i emotivnom životu u Njujorku. A u dalekoj Tasmaniji, takođe, izvedena je opera posvećena Nikoli Tesli, koja je vrlo brzo postala poznata.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije