Rat bez zrna baruta

Marko Lopušina

20. 08. 2012. u 20:03

Na osnovu Tesline telesile u SAD prave svoje „zrake smrti“. Velike sile se bore za bogatu Teslinu ostavštinu

TESLA je svojevremeno govorio: „Budućnost za koju radim pripada meni“. Potpuno sam sigurna da je naša sadašnjost - ta Teslina budućnost! Zato ćemo mi naredne godine u Zemunu da organizujemo Međunarodnu izložbu inovatora i teslijanaca, kako bismo pokazali da je Nikola Tesla tvorac naše budućnosti - kaže Olga Zorić, direktor Tesline naučne fondacije za Srbiju i Balkan.

Svakim danom u svetu Nikola Tesla dobija sve više poštovalaca i priznanja, kako od naučnika, umetnika, tako i od laika. Naime, hiljade istraživača na svim stranama sveta je uvereno da će njegovi novi plodovi nastaviti da zadivljuju svet.

Tesla je još za života doživeo da se njegova „telesila“, oličena u česticama koje lete brzo, proglasi za zrake smrti. „Zrak koji će ubijati vojnike sa 200 milja“, pisao je Džozef Alsop 11. jula 1934. u „Njujork herald tribjunu“, posle nekoliko razgovora s Teslom, koji mu je govorio i o eksperimentima u Kolorado Springsu 1899. godine.

- Tesla se posvetio konstrukciji uređaja za proizvodnju „telesile“ 1933. da bi o tom oružju „za odbranu“, koje će „izvršiti revoluciju u međunarodnim odnosima“, kazivao i za časopis „Liberti“ 9. februara 1935. godine. Agenti FBI su čak sumnjali da u Teslinom sefu u hotelu „Governor Klinton“ postoji radni model zraka smrti, čija je izrada koštala više od 10.000 dolara. Kada je umro, njegove papire je za potrebe američkih tajnih službi odmah analizirao profesor Džon O. Tramp. Kopije projekta su posle Tesline smrti prenete u Mornaričku obaveštajnu službu, FBI, vazdušnu bazu „Rajt Paterson“, Tehnički institut Masačusets i, najverovatnije, u Belu kuću. Sada na osnovu te Tesline telesile Amerikanci prave svoje „zrake smrti“ - kaže Nikola Lončar, prvi teslijanac u Americi.

PREDVIDEO INTERNET TESLA je sa tadašnjom tehnologijom mislio da može da se uspostavi bežični prenos informacija ili neko veliko objedinjavanje. To ne znači da je Tesla izmislio internet, ali je njegova zamisao kako bi to moglo da funkcioniše svojevrsna preteča uspostavljanja globalne informacione mreže - kaže autor izložbe u „Ozonu“ Lazar Bošković.

Kako tvrdi profesor Rasel Anderson, velike sile se danas bore da dođu do tih naučnih studija, ne bi li same izvele jonizaciju, stvorile energiju neverovatnih dimenzija i zavladale svetom. Zbog toga je Nikola Tesla danas strašno važan za velike sile.

O Teslinim „zracima smrti“ mediji i istraživači raspredaju već osamdeset godina. Razvijen u bazi „Pikatini“, u Nju Džersiju, vodećem istraživačkom centru američke vojske, LIPC je uspešno testiran u januaru ove godine. Rukovodilac projekta Džordž Fišer ne skriva ponos što će upotreba oružja značiti „uštedu američkih života“.

Džozef Moborn, jedan od najuglednijih imena u istoriji kriptografije i radiotehnike, i sam pronalazač i istraživač, čovek koji je dogurao do čina generala armije SAD, rukovodilac istraživačkog centra Signalnih snaga, izjavio je da je genijalni izumitelj „svojim delom zarobio misli celog čovečanstva“.

- Fundamentalni Teslini izumi, otkriće obrtnog magnetnog polja, indukcioni motor naizmenične struje i sistem njenog proizvođenja, prenošenja i korišćenja, visokonaponski generator, odnosno Teslin kalem, teleautomat, robot-brod na daljinsko upravljanje, svetski sistem bežičnog prenosa, njegove turbine zasnovane na novom principu korišćenja energije fluida putem trenja, njegovih 112 patenata odobrenih u SAD, a 168 u drugim državama, kao i 55 izuma za koje nije dobio patente, nepovratno su izmenili svet i način života modernog čoveka - utvrdio je Džozef Moborn .

Amerikancima je letos predstavljen generator Teslinih skalarnih talasa. To je revolucionarno otkriće inženjera Gorana Marjanovića iz Beograda, koji ga je preko skajpa promovisao i američkoj publici u Filadelfiji.

- Uređaj, koji sam nazvao „Tesla Gen“, radi na principima Teslinih kalemova i Tesline energije do 20.000 herca. Namenjen je za obrazovne i eksperimentalne svrhe kao regulator i harmonizator bioenergetskog polja. Može da se koristi u unapređenju ljudskog zdravlja. Uređaj vrši korekcije energetskog stanja organizma na viši nivo, što je veoma važan uslov za dobro zdravlje - objašnjava Marjanović.

Ovaj naučnik, poreklom iz Sarajeva, ima vlastitu laboratoriju za istraživanja Teslinih tehnologija i bavi se kako projektovanjem tako i oživljavanjem patenata i ideja Nikole Tesle.

I Nemanja Jevremović, elektroinženjer iz Kičinera, već deset godina radi na rekonstrukciji Teslinih starih patenata.

- Moja ideja je da stari Teslini patenti ne služe samo kao modeli, već kao tehnologija revolucionarna u 20. veku i aktuelna u 21. veku - kaže Jevremović.

On navodi Tesline navojnice za demonstraciju bežičnog elektriciteta, kao i Teslinu zemljotres mašinu sa seizmometrom. Jevremovićev primarni rad je baziran na bežičnom prenosu električne energije, projektu koji Tesla nije uspeo da dovrši zbog nedostatka novca. Uređaji koje namerava da konstruiše biće, pre svega, namenjeni mladim ljudima, odnosno nastojanju da ih više zainteresuje za modernu istoriju elektrotehnike.

Nemanja Jevremović je pre godinu dana svoj hobi pretočio u biznis. U Kanadu je emigrirao 1995. i na prestižnom Konestog koledžu završio studije 2001, a potom se specijalizovao za dizajn čipova i mikroelektronike. Poslednjih godinu dana radi na knjizi pod nazivom „Priroda u zatočeništvu - Teslin oscilator“.

I izložba „Teslina vizija interneta“, koja je u organizaciji Registra nacionalnog internet domena Srbije bila postavljena u beogradskoj galeriji „Ozon“ inspirisana je Teslinim projektom „Svetski sistem“, iz 1900. godine. U tom sistemu je Tesla, govoreći ondašnjim tehničkim rečnikom, opisao u 12 tačaka ono što se danas zove bežični internet, mobilna telefonija i GPS.

(Nastaviće se)


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

gedza

21.08.2012. 02:06

Duznost svih nas koji postujemo Teslu jeste da se sva njegova dela prikupe u Teslinom muzeju,i da se tim delima inspirisu mlade generacije,koje ce nastaviti nacin razmisljanja koji je Genije zapoceo.