Večiti duh sobe 3327
21. 08. 2012. u 19:27
U hotelu „Njujorker“ planiraju da jednu sobu pretvore u muzej. Na Božić obeležavanje 70 godina od Tesline smrti
POČETKOM naredne godine Njujork će biti glavni Teslin grad. Gospodin Džo Kini, direktor hotela „Njujorker“, u kome je Nikola Tesla preminuo 1943. godine, najavio je na konferenciji u Filadelfiji novi američki program posvećen srpskom geniju.
- Mi ćemo u Njujorku 7. januara 2013. da obeležimo 70 godina od smrti Nikole Tesle. Naši gosti će biti ugledni naučnici, umetnici, američki političari, ali i predstavnici Srbije i Republike Srpske - rekao je direktor Džo Kini.
Poslednjih deset godina života Nikola Tesla je živeo na 33. spratu hotela „Njujorker“, na uglu 34. ulice i 8. avenije, u apartmanu koji su činile sobe 3327 i 3328. Sobe su predstavljale Teslin dom i u njima je, kao stalni gost, imao privilegiju da unese i neke neophodne delove kućnog nameštaja - mesingani krevet, metalni orman, frižider, dva metalna sekretera i sef. Kao i na svim ostalim ličnim predmetima, i na njima se nalaze njegovi inicijali.
Tesla je iz Evrope doputovao u njujoršku luku 6. juna 1884. godine parobrodom „City of Richmond“. Prvo zaposlenje dobio je u Edisonovoj kompaniji i počeo da radi u Njuarku, gradiću udaljenom oko 40 km od Menhetna. Godine 1885. prestaje da radi za Edisona i osniva svoju kompaniju „Tesla Electric Light and Manufacturing Co“ i seli se u Njujork, na Menhetn. Uz kraće prekide, kada je zbog poslova boravio u Pitsburgu, Bafalu, Čikagu, Kolorado Springsu i na Long Ajlendu, u Njujorku je živeo do kraja života, gotovo šest punih decenija.
- Njegovom načinu života i rada najviše je odgovaralo da živi u hotelima. To mu je omogućavalo da najveći deo vremena posveti naučnom i pronalazačkom radu. I zato se odlučio da mu „Njujorker“ bude dom. Obožavaoci velikog naučnika posećuju hotel u kome je umro da bi osetili duh Nikole Tesle. To je motivisalo da Teslinu sobu pretvorimo u mali muzej srpskog genija - kaže direktor Džo Kini.
Kada su gosti hotela „Njujorker“ u Njujorku na Božić 2012. godine tražili sobu Nikole Tesle, morali su da sačekaju sat-dva kako bi je prethodni posetioci napustili. Kako im je rečeno na recepciji, u gostima proradi Teslin duh, pa se teško rastaju od njega i njegove sobe. Prošlog 7. januara hotel je posetilo oko stotinak ljudi, među njima i Nikola Lončar, predsednik Tesline naučne fondacije iz Filadelfije, sa suprugom Morin.
- Soba je ista kako i sve ostale u hotelu. Ima dva kreveta, orman, radni stočić i televizor. Na ulazu u hotel se nalazi Teslina bronzana spomen-ploča, a na Teslinoj sobi broj 3327 je takva ploča od plastike. Cena boravka u sobi je 250 dolara, a posećuju je teslolozi i teslijanci iz celog sveta. U toj sobi je 2007. godine bio i ministar Božidar Đelić, koji je prvi predložio da se soba sredi kao mali muzej Nikole Tesle - priča Nikola Lončar.
Hotel na Menhetnu je otvoren 2. januara 1930. godine. Imao je tada 43 sprata i 2.500 soba. Njegovi poznati gosti bili su Džon Kenedi, Muhamed Ali i Hilari Klinton. Tesla je u Njujork došao 1884. godine, ali je u hotelu „Njujorker“ i sobi broj 3327 živeo od 1933. sve do smrti 1943. godine. Ljudi koji su ga posećivali, često su ga pitali: „Kako možete da živite u ovolikoj buci“? On bi im kratko odgovarao: „Buka je stvaranje“.
Vremenom je soba postala kultno mesto za istraživače i simpatizere Nikole Tesle.
- Mnogo naučnih radova i crteža nastalo je u ovoj sobi iz Tesline ruke, ali su i mnogi njegovi obožavaoci i istraživači dolazili u hotel da tu stvaraju. Sve do 2009. godine ovo je bila obična soba, a onda smo je na zahtev Srba i Hrvata, koji su je najčešće posećivali, preuredili i obeležili likom Nikole Tesle - kaže direktor hotela Džo Kini.
Najviše posetilaca je 6. na 7. januar kada je genije u ovoj sobi preminuo. Mnogi njegovi obožavaoci su ubeđeni da u to doba mogu u sobi 3327 da osete duh Nikole Tesle.
- Prikupljamo originalna dokumenta i predmete Nikole Tesle, kao i fotografije sa ličnostima koje su ga posećivale u hotelu. Među njima je bio i kralj Petar Drugi Karađorđević i to 15. jula 1942. godine - kaže direktor hotela.
Nikola i Morin Lončar će hotelu pokloniti umetničku sliku sa Teslinim likom. Srpski vajar Boban Ilić iz Čikaga uradio je od srebrnih kašika skulpturu Nikole Tesle, koju je otkupio jedan naš biznismen. On je skulpturu poklonio hotelu „Njujorker“ da krasi centar glavnog hola.
- Ideja je odlična, skulptura je lepa, ali tražimo garancije od države Srbije da će ovo vajarsko delo ostati u našem vlasništvu - priznaje Džo Kini.
U hotelu su se proletos susreli Nikola Lončar, Vladimir Višnjić, prota Đokan Majstorović, naučnica Džejn Alkron, direktor Teslinog naučnog muzeja i članovi uprave hotela „Njujorker“ da se dogovore kako da obeleže 70 godina od smrti Nikole Tesle.
- Hotel „Njujorker“ želi 6. i 7. januara 2013. godine da održi memorijalnu konferenciju Nikoli Tesli. Učestvovaće naučnici, članovi Tesline naučne fondacije iz Filadelfije, Njujorka i Čikaga, čelnici Teslinog naučnog društva iz Njujorka, Muzeja Nikole Tesle iz Beograda, predstavnici srpske crkve Sveti Sava iz Njujorka i članovi uprave hotela - otkrio nam je Džo Kini, direktor „Njujorkera“.
Kada je Nikola Tesla umro u snu u hotelu „Njujorker“ u 87 godini, opraštajući se od njega, predsednik njujorške opštine je pročitao poetsku poruku Luja Adamiča: „Ono što je stvorio Nikola Tesla veliko je, i kako vreme prolazi, postaje sve veće“..
(Nastaviće se)
Milan Adzic
22.08.2012. 12:02
Čini mi se da covek u sredini na slici pored Anštajna nije Nikola Tesla. Na to me navode dve činjence, prva čovek u sredini je niži od Anštajna čija je visina bila 176 santimetara, a drga da su osobe u poyadini na slici predvođeni Štajmencom u centru, su inžinjeri General Elektrika, koji nisu baš trpeli Teslu zbog njihove povezanosti sa Edisonom. Sa poštovanjem Milan Adžić.
Komentari (1)