Treća presuda najteža

Miša Ristović

18. 11. 2012. u 20:26

Čekao je Vučko Manojlović streljanje, ali ga nije dočekao

ČEKAO je Vučko Manojlović streljanje, ali ga nije dočekao. Čak sedam puta pisao je najvišim organima Srbije da se izvrši smrtna kazna. Nikad mu niko nije odgovorio.

A onda je naš najpoznatiji osuđenik počeo da traži milost. Nedavno je podneo predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću molbu za pomilovanje. I to baš istu, kao što je svojevremeno uputio i šefu države Borisu Tadiću, koja je ostala bez bilo kakvog odgovora.

U novoj molbi se ukazuje na loše zdravlje Manojlovića, dobro vladanje na izdržavanju kazne, ali se i apeluje na milost, zakone, kao i međunarodne konvencije.

U Odboru za ljudska prava u Leskovcu, koji je u ime Manojlovića uputio molbu, navode da je ovom osuđeniku povređeno pravo na slobodu.

KLjUČNI SVEDOK ADVOKATI Vučka Manojlovića više puta su tražili obnovu postupka. Tražili su da se sasluša svedok Jelka Zavišić, koja je kao čistačica radila u leskovačkoj policiji. Ona je videla da su telo Dragoljuba Krstića, koje je bilo zalepljeno za metal u “fići”, policajci izvlačili dugim, gvozdenim šipkama. Jedva su ga “otkinuli” iz sagorele limarije. Advokat Branislav Tapušković veruje da bi se u rečima ovog svedoka našla objašnjenja i za neke ubodne rane na telu Krstića. Čak i za onu najtežu.

Podsećaju da je u novembru 1985. osuđen na tada maksimalnu kaznu zatvora zbog ubistva zamenika okružnog tužioca Dragomira Krstića u Leskovcu i drugih krivičnih dela.

Godinu dana kasnije, Vrhovni sud Srbije preinačio je Manojloviću zatvorsku kaznu od 20 godina u smrtnu, koja nije izvršena.

- Posle ukidanja najstrože kazne u Srbiji, marta 2002, Manojloviću je kazna preinačena na maksimalnu od 40 godina zatvora - pojašnjava Dobrosav Nešić, predsednik Odbora. - Retroaktivna primena novog zakona bila je nezakonita, jer je trebalo da se primeni onaj na osnovu kojeg je bio osuđen u vreme izvršnja krivičnog dela, odnosno na kaznu zatvora od 20 godina.

U leskovačkom Odboru ocenjuju da držanjem Manojlovića u zatvoru, država nad njim primenjuje golu represiju protivno svrsi kazne zatvora, izražene u Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima. Kao i da na perfidan način pokušava da nad njim izvrši smrtnu kaznu, držeći ga u zatvoru do smrti.

- Predsednik Srbije može, afirmacijom principa o kažnjavanju osoba samo na osnovu zakona, Manojlovića da pomiluje i na taj način prevaziđe nezakonito stanje koje je nasledio od prethodna dva predsednika - ukazuje Nešić.

Vučko Manojlović je 2006. uputio molbu za pomilovanje tadašnjem predsedniku Srbije. Odbor za ljudska prava u Leskovcu je potom, u njegovo ime, podneo tužbu protiv Borisa Tadića, jer tri godine nije odgovorio na molbu.

Kada je Prvi opštinski sud u Beogradu tada odbacio ovu tužbu, jer “nije nadležan da odlučuje po zahtevima za pomilovanje”, a Ustavni sud odbio njihovu žalbu, obratili su se Evropskom sudu za ljudska prava.

- Prinuđeni smo da se žalimo sudu u Strazburu na protivpravno ponašanje Tadića, bez obzira na to što više nije predsednik Srbije - veli Nešić. - A to je sud na koji domaća politika sigurno ne može da utiče.

Vučko je, u trenutku kada su mu isticale dve decenije robijanja, u molbi za pomilovanje tadašnjem predsedniku Tadiću, napisao da njegovu sudbinu, šta god da je u pitanju, niko nije imao:

- Molim Vas primenite na mene jedino onaj Zakon koji može da se primeni - napisao je Manojlović. - Ili da mi, bez obzira na bilo koji zakon i 20 godina robije, ukažete iskonsku milost. Uveren sam da će vas i zatvor u kome izdržavam kaznu upoznati sa mojim držanjem poslednje dve decenije i naročito sa mojim veoma lošim zdravstvenim stanjem.

Manojlović je napisao i da bi voleo da zaboravi sve ove godine i da sa dragim osobama podeli lepe trenutke, a ne svoju tugu i bol, koje želi da zaboravi.

- U meni postoje iskre radosti kada nada nadjača strah da ćete mi pružiti šansu da sačuvam u svojim i očima meni dragih osoba ljudsko dostojanstvo - poručio je Vučko.

Manojlović naglašava da od predsednika Srbije ne traži milost već samo da razmotri činjenice koje su navedene u žalbama. Veli da ima mnogo dokaza da nije kriv, a ipak je osamnaest godina proveo u ćeliji smrti.

PRAVDA I NEPRAVDA

* Zbog više krivičnih dela, među kojima je i ubistvo zamenika tužioca Dragomira Krstića, Okružni sud u Nišu je 21. novembra 1985. godine Vučka osudio na tada maksimalnu zatvorsku kaznu od 20 godina.

* Dve godine kasnije, odlukom Vrhovnog suda, kazna je preinačena u smrtnu.

* Čitavih 16 godina smrtna kazna nije izvršena, iako je Manojlović čak molio da bude likvidiran.

* Kada je 2002. ukinuta smrtna kazna, Manojlović je po automatizmu dobio maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina.

* Manojlović je krajem 2004. uputio predsedniku Borisu Tadiću molbu za pomilovanje, ali odgovor još nije stigao.

* Pre mesec dana, molbu za pomilovanje uputio je i predsedniku Tomislavu Nikoliću.


Kraj

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Starac Joksim

19.11.2012. 09:38

Mogli bi ste u nekom od sledećih feljtona da napišete nešto o pokojnom Đorđu Martinoviću tom velikom Kosovskom mućeniku koji je umro zaboravljen i prema kome se država Srbija nije ponela dostojanstveno. Pokazala se u njegovom slučaju gora od šiptarskih krvnika,pa je vreme da se nepravda do nekle ispravi i napiše istina o njegovoj golgoti.

dobrica

19.11.2012. 12:08

Nisam pravnik ali pokom zakonu covek moze biti osudjen za isto delo dva puta secam se tog slucaja o kome su Novosti danima pisale