Nemoćan pred zaverom!
19. 02. 2013. u 18:34
Nije mogao da se izbori sa spletkama i aferama u Rimu. Briljantnog teologa razočarala nelojalnost najbližih saradnika
AGENCIJA DPA prenela je opširan razgovor sa papinim prijateljem Maksom Seklerom, koji je izneo prilično šokantne ocene. „Papa je patio zbog određenih stvari koje dolaze zajedno sa službom. Teško je i zamisliti kakvo se spletkarenje događa u Rimu“, rekao je Sekler, dodajući da se pitao koliko će dugo moći da podnese pritisak.
„Čini se, naime, da se papa odlučio na ovaj potez nakon što je došao do spoznaje da više nema potpunu kontrolu nad Crkvom. Tokom takozvane afere Vatiliks prošle godine, u periodu od nekoliko meseci, iz Vatikana su izneseni neki tajni dokumenti i pisma“ - podsetio je Sekler, dodajući da papa Benedikt „nije bio u stanju da tome stane na kraj, kao što nije mogao reformisati ni Vatikansku banku nakon niza opskurnih aktivnosti usmerenih prema pranju novca“.
Komentator radija Dojče vele ocenio je da papu nisu samo lično pogodile afere o otkrivanju poverljivih dokumenata, nego je on izgubio poverenje i „moralo mu je postati jasno da on kuriju, moćni upravni aparat crkve, ne drži pod kontrolom“.
Bez obzira na karakter lista i proizvoljne hipoteze britanskog tabloida „Dejli mejl“, ne može se zanemariti njihov komentar kako niko nije mogao da predvidi da bi nekadašnji nemački kardinal Racinger mogao da objavi odlazak sa čela Svete Stolice samo dan pošto je napisao radosnu poruku putem papskog naloga na „Tviteru“. List nagađa da se možda upravo u tom poslednjem tvitu („Mi moramo da verujemo u ogromnu moć Božjeg milosrđa. Svi smo grešni, ali nas Njegovo milosrđe menja i čini od nas nove ljude“) - nalazi „skrivena privatna poruka oprosta pape Benedikta XVI svim vatikanskim zaverenicima koje nije bio u stanju da obuzda“.
Italijanska „Stampa“ je na naslovnoj strani navela da je papa odluku o povlačenju doneo još pre godinu dana, ali da se papa ne povlači zbog zdravstvenih razloga, iako ima srčanih problema i pejsmejker. „Papa se suočio s teškim pontifikatom s obzirom na više afera, uključujući i pedofiliju u redovima crkve i objavljivanje tajnih dokumenata Vatikana“. I podgoričke „Vijesti“ su istakle da je „malo ko povjerovao objašnjenju da se Jozef Racinger jednostavno osjeća suviše nemoćnim da bi nastavio, jer su njegov pontifikat obilježile brojne kontroverze“.
Na takve spekulacije posredno je odgovorio predsednik Biskupske konferencije Hrvatske, kardinal Želimir Puljić. Smatrajući čin odstupanja dokazom veličine i poniznosti Benedikta XVI, on je naglasio: „Nije se povukao kad je bilo afera u Crkvi s kojima je bio suočen. I sad se ne povlači radi teškoća Crkve, nego radi svojih telesnih poteškoća, zbog kojih više ne može obavljati odgovornu službu koja traži i snagu tela“.
Sam Bog zna koliko se papa Benedikt XVI osećao usamljenim u Vatikanu, koliko je bio razočaran nelojalnošću najbližih saradnika. Njegovo dostojanstveno držanje povodom skandala „Vatiliks“, oproštaj glavnom protagonisti batleru Paolu Gabrijeleu, poruka (preko kardinala Tarćizija Bertonea, državnog sekretara Vatikana) da „nije zastrašen nikakvim napadima“ i da su, uprkos skandalu, „papini saradnici ujedinjeni i stoje iza njega“... Sve je to spoljna manifestacija koja nije mogla prikriti koliko je cela afera uticala i na fizički „pad“ ostarelog pontifeksa.
Nezavisni analitičari papinog govora primetili su da on sadrži i iskaz da je postalo vrlo teško voditi crkvu u teškom vremenu. Nema sumnje da je Benedikt XVI, kao briljantni teolog i autor sjajnih knjiga i najznačajnijih vatikanskih dokumenata poslednjih decenija, dobro odvagao svaku reč svog sudbonosnog obraćanja kardinalima, vernicima i celokupnoj javnosti.
Kao i posle Racingerovog izbora, i u ovom trenutku prave se poređenja između papa Jovana Pavla Drugog i Benedikta XVI - često na štetu ovog poslednjeg. „Glas koncila“ je, u odi Benediktu XVI povodom šest godina pontifikata, „opovrgavao“ sve optužbe na njegov račun i ironično konstatovao: „A istina je da ne voli svetla pozornice pa je ostao i dalje veliki teolog i o svakome pitanju, o svakome potezu, pomno razmišlja, propitkuje i osluškuje tuđa mišljenja“.
- Sadašnji papa je jedan čovjek koji je racionalista i ovo je racionalna odluka prema sebi samome i prema Crkvi. To je bitna razlika između njega i pokojnog Ivana Pavla II, koji je bio mistik. On je kroz svoju službu bio prorok Crkve i nije nikada odstupio sa svoga papinstva - smatra Emilio Marin, bivši ambasador Hrvatske pri Svetoj Stolici. - Jovan Pavle II je bio putnik i borac koji je pokrenuo svet, Benedikt XVI je bio aktuelan i prisutan.
Drugi konstatuju kako papa nije narodni čovek kao njegov poljski prethodnik Ivan Pavle II već briljantni teolog i intelektualac, pri čemu Stipe Mesić dodaje da je papa Benedikt XVI uvek imao poteškoća sa svojom funkcijom - i zbog toga što je on „u prvome redu bio teolog, i to konzervativnih uvjerenja koja nije ni sakrivao, niti je od njih odustajao“. - Jedan je mentalitetom Poljak, mističan i emotivac, a drugi je Nemac, racionalan u svojim odlukama - smatraju ambasador Ivica Maštruko i teolog Anton Šuljić.
Simke
20.02.2013. 04:38
Sram ih bilo svea svestena lica bez obzira koje su konfesije, koja su se oglusila i pogazila Hrista,okrenuli su se materijalnom svetu a narodu su pricali bajke da bi sebi udovoljili,prvi ce oni u pakaoa zatim kome je sudjeno.
postoji teorija ,da je hteo da kleci u Jasenovcu ,i izvine se zbog genocida katolicke crkve nad Srbima,kao simbolicki gest povodom centralne proslave Milanskog edikta u Srbiji i Nisu.Kao duboki vernik,nije prihvatio tumacenja ,nereligijskog dela crkve iz hrvatske, jer bi to povuklo sa sobom kontraverzu o svrsi postojanja hrvatske ,naspram genocida nad Srbima ,Romima, Jevrejima ,Italijanima i Madjarima ,do danas.
@miodrag - ...k'o Maksim po diviziji...
@miodrag - jaka ti teorija
" Teško je i zamisliti kakvo se spletkarenje događa u Rimu"...zezas me?
Komentari (5)