Sve u Titovim rukama

07. 04. 2013. u 19:22

U pismu Trumanu žalbe na diktat jedne partije i ukidanje sloboda. Čerčil razočaran događajima, koje nije mogao da spreči

ČERČILOV odgovor, koji je pojačao moje slutnje, stigao je 8. maja 1945. godine, na dan nemačke kapitulacije:

Gospodine,

Pročitao sam pismo Vašeg veličanstva od 17. aprila o sadašnjem pravcu razvoja događaja u Jugoslaviji i složio bih se sa nekim zaključcima do kojih ste došli. Vlada njegovog veličanstva i britanske vojne vlasti su pokušale, tokom dugog perioda, da pomognu jugoslovenskom narodu u oslobađanju od nemačkih okupacionih snaga i u uspostavljanju mira i dobrog upravljanja širom zemlje.

Uistinu, učinili smo sve što je u našoj moći da utičemo na razvoj događaja u Jugoslaviji na način koji smo smatrali pravilnim. Ali ne mogu da krijem od Vašeg veličanstva da su dosadašnji događaji pokopali moje najbolje nade i da se u Jugoslaviji događa mnogo toga (zbog čega žalim), ali što nisam u stanju da sprečim.

Vaš odani

Vinston Čerčil.

U maju sam napisao pismo predsedniku Trumanu, nadajući se njegovoj pomoći i podršci. Objasnio sam mu unutrašnje teškoće u Jugoslaviji, čiji je rezultat bio sporazum Tito - Šubašić:

ZA PRAVDU I ZAKON POSLE poražavajuće velikih žrtava koje je Jugoslavija učinila u ovom ratu, narod moje zemlje s pravom ulaže nadu u reči Vinstona Čerčila, u govoru od 13. maja 1945. godine: "Na evropskom kontinentu moramo da osiguramo da jednostavne i časne namere zbog kojih smo ušli u rat ne budu odgurnute u stranu ili prenebregnute u mesecima koji će uslediti posle našeg uspeha i da reči "sloboda", "demokratija" i "oslobođenje" ne budu iskrivljene u odnosu na ono kako smo ih mi shvatili. Bilo bi malo koristi od toga da se kazni hitlerizam za zločine ukoliko ne budu vladali zakon i pravda i ukoliko totalitarne i policijske vlade preuzmu mesto nemačkih osvajača.

"Konferencija održana na Krimu 12. februara 1945. godine svima nam je dala veliku nadu, pošto je izgledalo da je Ruzveltovo raspoloženje pobedilo, tj. da su se velike sile dogovorile da vladavina u oslobođenim zemljama treba da počiva na demokratiji i slobodi. Što se tiče Jugoslavije, na Jalti je odlučeno da AVNOJ treba da stvori prostor za stvaranje privremene skupštine, koja će se sastojati od članova AVNOJ-a, koje će imenovati maršal Tito i članova poslednje jugoslovenske skupštine u Beogradu, a da odluke ove privremene skupštine treba da odobri ustavotvorna skupština, koju će izabrati narod. Da je ova minimalna promena sporazuma Tito - Šubašić lojalno izvršena, mogla je možda da bude polazna tačka za okončanje sadašnjeg jednopartijskog sistema u Jugoslaviji.

Ujedinjena vlada, pod vođstvom maršala Tita, stvorena je 8. marta 1945. godine. Od trideset članova vlade najmanje dvanaest su članovi Komunističke partije i imaju najvažnije portfelje. Sledećih petnaest članova ujedinjene vlade pripadaju partizanskom pokretu i zbog toga se pokoravaju naređenjima maršala Tita. Samo tri člana ujedinjene vlade ne pripadaju partizanskom pokretu, a jedan od njih je dr Šubašić.

Samo dva člana ove vlade su nezavisni političari, gospodin M. Grol i dr Šutej. Gospodin M. Grol je vođa Demokratske partije. Iako je potpredsednik vlade, on nema funkcije. Nije u mogućnosti da izdaje novine i njegova partija ne sme da radi slobodno. U međuvremenu, drugi potpredsednik vlade, gospodin Kardelj, član je Komunističke partije i ima portfelj ministra ustavotvorne skupštine.

Maršal Tito, kao predsednik vlade, u svom proglasu od 9. marta 1945. godine ne pominje postojanje namesništva, niti uopšte ima nagoveštaja oblika vlade koji će prevladati u Jugoslaviji do stvaranja ustavotvorne skupštine. Dva puta u ovom proglasu obećava da će privremena vlada biti uskoro stvorena u skladu sa odlukama sa Jalte. Pa ipak, do sada nema znakova da je išta u tom pravcu urađeno. Obećanja o slobodi govora, štampe itd. i okupljanja, toliko svečano objavljenog u sporazumu Tito - Šubašić, jedva da se pominju u proglasu vlade od 9. marta 1945. godine i to: koliko god je to moguće u sadašnjim prilikama.

Sve je, dakle, ostalo na papiru i istina je da u Jugoslaviji vlada jedna jedina partija. Ne samo da je to apsolutistička vladavina, već nijednoj drugoj partiji nije dozvoljeno pravo postojanja. Članovi drugih partija mogu da se priključe ovoj jedinoj partiji, ukoliko se odreknu svog ranijeg vođstva. U celom sistemu nema dokaza bilo kakve razlike od fašističkog oblika vladavine, izuzev ličnosti. Sve državne institucije kao što su sudovi, uprave itd. su uništene.

Jasno je, da je zabranom mog povratka u Jugoslaviju pre izbora ustavotvorne skupštine, sadržajem sporazuma Tito - Šubašić i određivanjem namesništva nameravano da se olakša porobljavanje naroda tako da se diktatorstvo jedne antidemokratske partije nasilno uvede, a da se narodu oduzmu nezavisnost i sloboda.

Iskreno Vaš

Petar II R."

(Kraj)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Зоран Б. Малетковић

07.04.2013. 22:19

Читајући, по ко зна који пут, ове Черчилове крокодилске сузе, мало је фалило да се и сам расплачем. Прво је претио младом Краљу и уцењивао га да се одрекне Драже и прихвати броза, а после се жалио Краљу Петру да га је тито наводно преварио. Матори лисац!

Jugoslava Pravdic

02.07.2013. 15:27

@Зоран Б. Малетковић - I izvukao za svoju zemlju najbolje. To je permanentna kolonija koja opstaje tako.

Драги

07.04.2013. 22:56

Комунизам нам није дошао из Москве већ Лондона и Вашингтона.

Зоран Б. Малетковић

08.04.2013. 09:42

@Драги - Komunizam je došao iz Londona, iz Vašingtona i iz Moskve. Preko milion sovjetskih i bugarskih vojnika, potpomognuti sa preko 500 аmeričkih i engleskih vazduhoplova: bombardera, transportera i lovaca (Balkanska flota), sa juga Italije su lomili kičmu JVuO i pružali podršku marginalcu brozu da dođe na vlast.

dragan

08.04.2013. 03:56

Kao i uvjek kroz nasu istoriju jasno se ocrtava odnos engleske diplomatije prema nasem narodu provestveno ,a to je da oni nas smatraju nizim bicima i da svaki nas iskorak prema napretku prvo oni (engleska diplomatija)sasijecu u korjenu .pa njih slijede i ostale drzave .Tako i ovaj kralj bez prestola je bio njihov proizvod ,koga su istog odbacili u onnom trenutku kad ssu potrosili svo bogatstvo koje je on ukrao od naroda prilikom bjekstva iz zemlje.

Biljana

08.04.2013. 21:55

ne zna se ko je gori komunisti ili ovaj sto je slusao cercila,ovaj kao kralj

Paja

15.06.2013. 01:35

U njegovoj zemlji (predratnoj Kraljevini Jugoslaviji) su ljudi isto tako nadnicili i umirala deca od gladi kao i u ovoj "demokratskoj" Srbiji. Hvala Bogu i komunistima da smo i ovoliko preziveli, da su deca iz domova isla na more i imala uslove za skolu koja je bila dzabe. Danas samo mogu da mastaju o tome. A Cercil nas je toliko voleo da je i on naredio bombardovanje Srbije.