Večiti rat sa Huverom

Marko Lopušina

26. 06. 2013. u 19:00

Direktor FBI progonio Popova i pored saznanja da je on britanski agent

DUŠAN Popov je pokušao da Huvera ubedi da je pošten i patriota. Trebalo je da u SAD osnuje mrežu nemačkih špijuna sastavljenu od agenata FBI i da je preda Huveru u ruke. Oni bi dalje kljukali Nemce onim što Amerikanci misle da treba da znaju, a dočekivali bi u sigurne ruke nove nemačke špijune. Čim je čuo za tu ideju Džon Edgar Huver, navikao na kriminalne, a ne na prefinjene špijunske metode rada, Popova je izbacio iz kancelarije. Odmah je naredio da se soba Dušana Popova ozvuči, da ga hapse i privode zato što "prelazi državne granice SAD sa ženom sa kojom nije venčan, a radi vršenja bluda".

Popov je u svojim memoarima "Špijun-Kontrašpijun", opisao kako ga je FBI ometao dok je boravio u SAD po naređenju Abvera, iako je FBI znao da je Popov britanski agent. On je čak doveo sebe u situaciju da Abver otkrije da je dvostruki špijun pošto je agentima FBI otkrio tajnu mikrotačke - pisanja izveštaja na prostoru veličine tačke - i aparata za čitanje takvih poruka kao i imena nekoliko nemačkih agenata.

Huver je zaključio da je Popov samo "plejboj" od koga nema koristi i naredio agentima da mu zagorčaju život. Popov u svojim memoarima piše da se suočio sa Huverom i naterao ga da napiše demanti. Među dokumentima koje je britanski državni arhiv objavio nalazi se i izveštaj Popova britanskoj obaveštajnoj službi o upitniku Abvera o naoružanju britanskih oružanih snaga, naročito u vazduhoplovstvu i oklopnim jedinicama.

Abver je toliko verovao Popovu da je šef Abvera, admiral Kanaris, insistirao da se lično upozna sa njim. Popov je ipak preživeo hapšenje admirala i njegovih saradnika u poslednjim mesecima rata, nastavivši da radi za nove šefove Abvera.

Interesantno je da je u dokumentima i formula za pravljenje nevidljivog mastila koje je Popov mešao u vinskoj čaši.

BRAT DRAŽIN SAVEZNIKU POVERLJIVIM dokumentima Službe državne bezbednosti u Beogradu postoje službene beleške o špijunskim aktivnostima i Duškovog brata dr Ivana Popova. Kada je Aleksandar - Saša Mihailović naimenovan za četničkog komandanta Beograda, on je sredinom 1943. godine formirao i kontraobaveštajnu grupu, a za njenog šefa postavio majora Božu Rankovića, koji je imao pseudonim "Dolovac". Jedan od glavnih izvora informacija Rankoviću bio je brat Duška Popova doktor Ivan Popov, sa pseudonimima "Eskulap", "Lala" i "Hans".

Metod Popova, kojim se na format štampane tačke mogla smanjiti cela kucana strana, Huver je jednostavno pripisao sebi. Prećutao je i da upozorenje o predstojećem japanskom napadu nije preneo Beloj kući. I pored tog špijunskog uspeha Duško Popov je zbog Huvera bio u životnoj opasnosti.

- Početkom 1944. godine, eksplodirao mi je automobil u Lisabonu. Srećom, nisam bio u njemu! Neko je očigledno poturio bombu. Nisu to učinili Englezi, nisu ni Nemci. Ostaju samo Amerikanci!? Hteli su da mi zanavek zapuše usta, jer sam posle rata mogao da budem jako nezgodan svedok Huverove nesposobnosti - priznao je slavni agent.

Umesto toga Popov je svojom knjigom moćnom Huveru zapušio usta:

- Kada sam objavio knjigu o svojoj dvostrukoj ulozi u tajnom ratu i u njoj obelodanio ove podatke, Huver više nije bio među živima. Ali saznanje da se tragedija u Perl Harburu mogla sprečiti, prilično je ozlojedila Amerikance - poručio je Popov u svojim memoarima.

Iz Amerike se Popov vratio u Lisabon da odradi iskrcavanje saveznika u Normandiji. Kao britanski potpukovnik, lovio je ratne zločince i špijune po okupiranoj Nemačkoj. Među objavljenim dokumentima su i procene njegovih "kontrolora" koji se slažu da je voleo da živi na visokoj nozi i u društvu lepih žena. U jednoj od tih procena njegovog rada se kaže da je Popov koristio svaku priliku da obeshrabri Nemce, šaljući detaljne izveštaje o efektima savezničkih vazdušnih napada na nemačke gradove.

Duško Popov je, na primer, umnogome doprineo uspehu brojnih planova za prevaru Nemaca u Drugom svetskom ratu. Najvažnija je bila operacija "Fortitud", koja je imala cilj da obmane Hitlerove komande. Kao ubačeni špijun u Abveru Duško Popov je informisao Nemce da će se saveznici, da bi oslobodili Evropu, iskrcati u Pa de Kaleu, a da je iskrcavanje u Normandiji samo američki i engleski mamac. Pukovnik Henri Julijen je jednom to javno i priznao, kada je rekao da je "Duško lično zaslužan za zadržavanje sedam nemačkih divizija u Pa de Kaleu, tri nedelje posle iskrcavanja u Normandiji". Bitka za Normandiju je odlučila Drugi svetski rat, a Duško Popov i MI-5 su prevarom sačuvali stotine i hiljade ljudskih života.

O svom poslu skromno je govorio:

- Pogrešno je mišljenje da jedan tajni agent sve zna. On zna samo onoliko koliko je potrebno da zna, da bi izvršio zadatak. Ja sam dugo bio u igri. A izdržao sam toliko dugo samo zato što su me Englezi nesebično pokrivali. Da nije bilo toga, ne bih sastavio ni petnaest dana.

Britanski državni arhiv i Arhiv tajne služne MI-5 otvorili su za javnost 7. maja 2002. godine tek delimično dosije Duška Popova. Jer, služba MI-5 ima hiljade stranica dokumenata o svom agentu Dušku Popovu. Iz njih se vidi da je Popov bio centralna figura engleske i jugoslovenske obaveštajne mreže.

Popov je bio trostruki agent. Izmislio je formulu za pravljenje nevidljivog mastila koje je mešao u vinskoj čaši. Govorio je za sebe da je "špijun koji putuje napred i nazad". To je ovako objašnjavao:

- Agent je još jedan vojnik. Samo što se agent bori devet ili 12 meseci pre pravog vojnika.

Popov je umro u svom krevetu u Opiju u Francuskoj od raka kičme, kao i njegov kolega Jan Fleming, koji ga je opisivao u avanturama Džejmsa Bonda. Fleming je bio britanski agent i u MI-6 je u jednom trenutku bio zadužen za praćenje i proveravanje Duška Popova. Znači, bio je u prilici da vidi i zabeleži sve poduhvate Duška Popova.



(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije