Vukas prvi sa dozvolom

Slavko Stojković

10. 07. 2014. u 18:40

Igraču Hajduka omogućeno da u 30. godini unovči veštinu u Bolonji. Miloš Milutinović predao štafetu Titu kao nepartijac

PRIČA o verovatno najvećem „globtroteru“ u istoriji fudbala bila bi nepotpuna bez pominjanja neobičnog druženja jednog fudbalera i jednog kralja. Aleksandar Aranđelović i kralj Petar Drugi Karađorđević upoznali su se na Svetog Andreju, slavi Karađorđevića, 1938. godine i to prijateljstvo trajalo je sve do kraljeve smrti 1970. godine.

Na prijemu povodom Svetog Andreje u Parizu 1951. sreli su se ponovo. Aca kaže da ga se kralj sećao iz Beograda, pričali su o fudbalu, poklonio je kralju nekoliko odela („imao sam ih tada više od 60“). Čuvao je pisma iz kraljeve kancelarije, govorio o oskudici u kojoj je kralj živeo.

- Da li je kralj umeo da igra fudbal? Imao je smisla za fudbal, podsećao me na šahovskog velemajstora Ljubomira Ljubojevića, igrao sam fudbal s Njegovim veličanstvom... U Bulonjskoj šumi jurili smo za loptom kralj i ja, a predratni predsednik Vlade Dragiša Cvetković bio je golman, moram reći, slab, nikakav.

U Parizu se sastajao i s knezom Pavlom, novinarom i književnikom Stanislavom Krakovom, slikarima Petrom Omčikusom, Cibetom Jeremićem, Batom Mihajlovićem... Dve fotografije s kraljem Petrom Drugim doneo je sa sobom u Beograd. Na jednoj su kralj i Aca zajedno, na drugoj je pozorišna grupa koja je u Adelaidi igrala „Đidu“ s kraljem. Aca kaže da mu je kralj lično čestitao na jednoj od glavnih uloga.

Viđali su se i kasnije. Dok je sedeo u fotelji u malom stanu na Kosančićevom vencu u Beogradu, Aca je s ljubavlju govorio o kralju Petru Drugom. Dok je pričao, pridržavajući zajedničku fotografiju na kolenima, Aleksandru Aranđeloviću odnosno „Aci autobusu“ ruke su podrhtavale, a niz lice su mu se slivale suze.

Tačno deset godina pošto je Aleksandar Aranđelović nelegalno napustio Jugoslaviju i otisnuo se s loptom na „put oko sveta“, prvi je Bernard Vukas otišao na „privremeni rad u inostranstvo“ sa dozvolom Fudbalskog saveza Jugoslavije. Bilo je to 1957. godine. Vukas je tada imao 30 godina, 39 utakmica za državni tim i oreol reprezentativca Evrope na čuvenoj utakmici Engleska - Evropa (4:4) u Londonu 1953. godine.

Za 22 miliona lira godišnje plate, Vukas je zaigrao za italijansku Bolonju, isti onaj klub u kojem je, u vreme Drugog svetskog rata, igrao njegov drug iz splitskog Hajduka, Frane Matošić. Najpre se FSJ malo kolebao oko izdavanja dozvole, a onda je, verovatno s višeg mesta, stiglo odobrenje i jednom od najboljih jugoslovenskih fudbalera svih vremena omogućeno je da nešto i zaradi.

Ulaznica“ za Vukasov odlazak u svet nije se mogla bolje zamisliti: reprezentacija Jugoslavije je u Zagrebu te 1957. godine pobedila Italiju čak sa 6:1. I to pred televizijskim kamerama. Bio je to prvi direktni prenos tek stasale jugoslovenske televizije.

OSMESI KRALjA PETRA Nikada, ali baš nikada, ni jedne ružne reči kralj Petar nije rekao o Titu. Na radoznala i često nevaspitana pitanja, samo bi se nasmejao i rekao nešto neutralno. I zbog toga, ja sin jednog od prvaka Demokratske stranke, postao sam monarhista! Ne mogu sada reći da li je Njegovo veličanstvo to naslutio, ali uvek je, na svečanim večerama, zahtevao da sedim pored njega, sećao se Aca Aranđelović.

Fudbalski menadžeri su u to vreme bili ozloglašeni, ali se Vukas snašao: transfer je ostvario preko jedne agencije za angažovanje pevača i ostalih „umetnika“. Potpisao je ugovor na tri godine za tada fantastičnih 66 miliona lira, ali odigrao je samo dve sezone, jer je oboleo od žutice. Vratio se u Split, ozdravio i nastavio da juri za loptom sve do 1962. godine. Zanimljivo je da je Vukas otišao bez obeštećenja. Ipak, odužio se Hajduku: kupio je automobil i četiri „vespe“ za svoje drugove iz bivšeg tima. Tvrdi se i da je snosio veći deo troškova za podizanje televizijskog releja na Marjanu.

Bernard Vukas je poslednji velikan našeg fudbala koji je počeo igrački da se školuje u prvoj Jugoslaviji. A prvi koji je stasao u drugoj, bio je Miloš Milutinović, po nekima naš najbolji fudbaler svih vremena, ali bez dileme i čovek o koga se ova zemlja - od fudbalskih do vojnih instituacija - najviše ogrešila. O Miloša su se otimali Zvezda i Partizan, sa svom političkom i policijskom logistikom, koja je stajala iza ova dva kluba. Čak se i neprikosnoveni Josip Broz zainteresovao za njegovu sudbinu.

- Što se fudbala tiče, živeo sam u pogrešnoj zemlji, u pogrešno vreme, u pogrešnom sistemu - vajkao se Milutinović.

Rođen 1933. u Bajinoj Bašti, pred sam rat preselio se u Bor i fudbal upoznao gledajući kroz logorske žice. Iza žice su fudbal igrali italijanski zarobljenici, među njima i slavni Monti. Na omladinskom prvenstvu Evrope u Kanu 1951. proglašen je za najboljeg igrača, pa su u trku za njim, uz Zvezdu i Partizan, krenuli i Dinamo i Hajduk. Miloš nikada nije saznao da li je iza Zvezde stajao moćni Slobodan Penezić-Krcun, ali je pričao da je Draža Marković bio samo „operativac“ kao i Srba Savić, policajac koji je hteo da ga dovede u Partizan.

Te 1951. Miloš je proglašen za najboljeg sportistu Srbije, predao je čak štafetu Titu, „kao jedini nepartijac“, pričao je docnije, iako su sve činili da ga prime u partiju, naročito „neki Bosiljčić“ iz Bora. U vreme raskola u Partizanu 1957, Miloš je poslat u vojsku, u Školu rezervnih oficira, u tenkiste, u Banjaluku.

- Ne sećam se ni imena ni čina tog vojnog lekara u Banjaluci, koji me pregledao i konstatovao oboljenje na plućima, dakle, poslat sam kao nesposoban za službu u JNA. Pamtim ono što mi je tada rekao: „Mladiću, da se ne zoveš Miloš Milutinović, vratio bih te u Beograd i poslao u bolnicu, za 24 sata, jer ti si ozbiljno bolestan. Ali, dolaziš kao aktivan fudbaler, ne mogu i ne smem, jer bi mi to stvorilo velike nevolje“.

(Nastaviće se)


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije