Rat oko Teslinih otkrića

Miodrag Ilić

13. 09. 2014. u 20:36

Tesla bio spreman da SAD oda tajnu "telesile", pisao je "Njujork tajms". Sovjeti imali pristup papirima maga nauke o elektricitetu

SUTRADAN, 9. januara, izvesni Goruh i Ficdžerald iz Kontrole stranog vlasništva, uzaptili su svu Teslinu imovinu, koja je odmah bila zapečaćena i u dva kamiona prenesena u slagalište jedne kompanije na Menhetnu, gde se čuva do danas. U tom stovarištu je još od 1934. godine bilo smešteno 30 metalnih posuda i paketa Teslinih papira i drugih ličnih predmeta. Isto tako, prema izjavi pomenutog Ficdžeralda, Tesla je 1932. ostavio neki značajan izum u svom sefu, u hotelu "Gavernor Klinton".

Blojs Ficdžerald, inače Teslin bliski prijatelj, bio je saslušavan u kancelarijama FBI. Agentima je rekao da je veliki naučnik, kako je od njega lično čuo, usavršio metod bežičnog prenosa električne energije, da je projektovao novi tip torpeda i moćno antitenkovsko oružje, i da je bio spreman da vladi Velike Britanije ponudi nesavladivu zaštitu Ostrva od napada iz vazduha.

Poslednja tvrdnja se podudarala sa nečim o čemu se govorilo u ono vreme, a to je zamisao o "zracima smrti" - najvećoj tajni Tesline laboratorije.

Stručnjaci Pomorskog centra za istraživanja i agenti Mornaričke obaveštajne službe prionuli su zato 26. i 27. januara 1943. na detaljno pregledanje Tesline zaostavštine. A potpredsednik Sjedinjenih Država Valas naložio je svom savetniku dr Dozladu da osujeti ambasadora Kosanovića u nameri da slobodno raspolaže dokumentacijom koju je eventualno uzeo iz sefa u hotelu "Njujorker". Štaviše, date su instrukcije državnom tužiocu Njujorka da uhapsi jugoslovenskog ambasadora pod optužbom za provalu. Skandal je izbegnut iz bojazni da bi štampa prodrla u nepoznata otkrića Nikole Tesle i odala ih mogućnim neprijateljima.

Ispostavilo se, naime, da je sovjetska obaveštajna služba imala pristup Teslinim papirima još za njegovog života, a da je izvesni Ejb Španel, drug Blojsa Ficdžeralda iz detinjstva, bio prosovjetski orijentisan ("Španel je definitivno komunist", zabeleženo je u njegovom dosije u FBI).

Kakva je uloga ove dvojice u špijunskom ratu oko neobjavljenih spisa maga nauke o elektricitetu, nije dovoljno poznato. Utvrđeno je mnogo kasnije da Ficdžeraldovo prijateljstvo s Teslom nije bilo slučajno, jer je ovaj čovek bio konfident američke armije, odranije zainteresovane za rad i dostignuća velikog naučnika.

Edgar Huver, direktor FBI, strahovao je od mogućnog kontakta Nikole Tesle i stranih obaveštajnih službi, jer mu je došlo do ruku obaveštenje da je Tesla održao govor na skupu Prijatelja sovjetske Rusije, 4. juna 1922...

Činjenica da postoji i Teslin dnevnik, vođen u Kolorado Springsu, sa oko 500 stranica, čiji se delovi odnose na "loptastu munju", i na konstrukciju uređaja za emitovanje elektriciteta velike snage ka jonosferi, čini Huverov strah opravdanim. Vojne stručnjake je posebno privukla trostruka upotrebljivost ovog projekta: mogućnost da proizvedene munje uništavaju avione, prilika da "loptasta munja" sa injekcijom litijuma dostigne snagu atomske bombe i, najzad, da se pomoću elektro-gravitacione interakcije izgrade revolucionarne letilice velikih brzina i mnogih drugih prednosti.

SVESTAN POSLEDICA TESLA je, kažu poznavaoci njegovog rada, bio svestan mogućnih katastrofalnih posledica poigravanja jonosferom, odnosno neizvesnosti u pogledu povratnog dejstva. Zato je odustao od daljih istraživanja u toj oblasti.

Da američka armija nije odlolela izazovima Teslinih genijalnih anticipacija, i da današnje opasno provociranje prirode potiče iz njegovih beležaka, svedoče dva članka objavljena u "Njujork tajmsu".

Prvi, u broju od 8. decembra 1915, sadrži sledeće činjenice: Tesla je kompletirao patent mašine, koja - za imaginaciju laika - znači isto što i moć Tora, nordijskog božanstva gromova, onog što s neba kažnjava smrtnike kad izazovu gnev bogova... Dovoljno je reći da ovaj izum uključuje kretanje veštačke munje kroz svemir brzinom od 300 milja (480 kilometara) u sekundi (!), do željene tačke na planeti koju može da sprži, ako je razaranje ono što gospodar mašine želi da postigne...

"Nije još vreme, rekao je Tesla juče (stoji u ovom članku) da se ulazi u detalje. Ako bude zasnovana na humanim principima, to će biti velika stvar u miru; ali može biti upotrebljena i za velike stvari u ratu. Ponavljam, nije vreme da govorimo o takvim stvarima."

U nastavku Tesla je još rekao: "Savršeno je ostvarivo prenositi električnu energiju bez žica i proizvesti destruktivne efekte na velikoj daljini. Već sam konstruisao bežični predajnik koji to omogućava i opisao sam ga u mojim tehničkim publikacijama, među kojima ja ukazujem na moj nedavno prihvaćen patent broj 1,1 19, 732. Predajnikom ove vrste omogućeno nam je da usmerimo električnu energiju bilo koje količine na bilo koju razdaljinu, i da je primenimo u bezbrojne svrhe, kako u ratu, tako i u miru.

Kroz univerzalno usvajanje ovog sistema ostvariće se i idealni uslovi za odbranu zakonitosti i reda, jer će onda potrebna energija za jačanje prava i pravde biti normalno produktivna, i uz to sposobna i u svakom trenutku raspoloživa za napad i odbranu. Prenesena energija ne mora obavezno biti destruktivna, jer... će njeno smanjivanje ili povećavanje doneti iste rezultate kao što su oni koji se sada postižu primenom sile oružja."

Tesla pominje i pronalazask vasionskog broda bez posade, propelera i krila.

U drugom članku, objavljenom u "Njujork tajmsu" 22. septembra 1940, čitamo sledeće:

"Nikola Tesla, jedan od zaista velikih pronalazača, koji je proslavio svoj 84. rođendan 10. jula, rekao je ovom novinaru da je spreman da vlasti Sjedinjenih Država oda tajnu 'telesile', pomoću koje bi, rekao je, avionski motori bili istopljeni na daljini od 250 milja, tako da bi nevidljivi kineski zid odbrane bio podignut oko zemlje.

'Telesila', rekao je, zasnovana je na potpuno novim principima fizike o kojima niko nikada nije sanjao, različitim od principa otelotvorenih u njegovim izumima koji se odnose na prenos električne energije iz daleka, i za koje je on registrovao više patenata. Ovaj novi tip sile, rekao je g. Tesla, dejstvovao bi pomoću zraka u prečniku stomilionitog dela kvadratnog santimetra i mogao bi da bude lansiran iz specijalnog postrojenja, koje ne bi koštalo više od 2.000.000 dolara i za čiju bi gradnju bila potrebna tri meseca..."

U popisu Tesline zaostavštine, kako ju je sačinio FBI, crnom bojom su pokrivena mnoga mesta pre nego što je jedna kopija puštena u javnost. Pominje se, međutim, da postoji još jedno tajno otkriće, skriveno od stručne javnosti. Da li je reč o eksperimentu sa užasavajućim rezultatom, uvodu u projekat HAARP, odašiljaču u jonosferu snažnog snopa koncentrisanih i fokusiranih električnih impulsa? Nije li sam Tesla u ovom intervjuu nagovestio napravu koja po svemu podseća na "strašni sud"?



DIREKTOR TAJNOG PROJEKTA

BLOJS Ficdžerald je posle Drugog svetskog rata bio direktor tajnog projekta u Rajt Fildu. U tom svojstvu tražio je finansijsku podršku Henrija Forda. Pretpostavlja se da je pokušavao da razradi Tesline postavke o iskorišćavanju Sunčeve energije, zato što je bio upoznat s njegovim eksperimentima u Pajk Piku, kad je Tesla smišljao gradnju džinovske električne centrale i način da ceo svet dobije besplatno struju u neograničenim količinama!


(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije