Mafija hoće svoju državu
25. 04. 2015. u 18:11
Poslednjih 25 godina nasilno je na ulicama najvećeg srpskog grada umoreno nekoliko hiljada ljudi, a više stotina ubistava je i dalje nerazjašnjeno

Sukobi kriminalaca rešavaju se smrću
BEOGRAD i Srbija su na trenutak, poslednjih meseci, zaličili na devedesete. Obračuni kriminalnih klanova, spektakularne likvidacije i surovi zločini postali su svakodnevica i vratili nas svom silinom u prošlost. Na meti nepoznatih ubica našli su se biznismeni, kriminalci, a molotovljeve koktele i pesnice nisu izbegli ni političari.
Poslednjih 25 godina nasilno je na ulicama najvećeg srpskog grada umoreno nekoliko hiljada ljudi, a više stotina ubistava je i dalje nerazjašnjeno. Padale su glave od sitnih kriminalaca do policajaca, ministara, ali i predsednika vlade.
U svim ovim slučajevima teško je razdvojiti dešavanja u Crnoj Gori i Srbiji. Kada je reč o kriminalu, to je gotovo identičan prostor, a sukobi se prelivaju iz jedne u drugu državu. Menja se samo pozornica za obračune. Narko-bosovi iz Crne Gore i Srbije su ti koji diktiraju svakodnevicu u podzemlju na Zapadnom Balkanu, ali i šire.
Povezani su sa političarima, policijom, bisnizmenima... "Peru" prljav novac, uklanjaju konkurenciju, pokušavaju da utiču na vlast. Mafija uvek teži da ima svoju državu. Kada se "veliki svađaju, mali stradaju". Istinitost ove narodne svakodnevno se potvrđuje, a to potvrđuju i poslednji krvavi obračuni na crnogorskim i srpskim ulicama.
Policija Srbije ulaže velike napore da obuzda "bujanje" kriminalnih ekipa i njihovo surovo razračunavanje, ali sve se češće može čuti na ulici, iz usta običnog sveta: "Ma, neka se ološ međusobno pobije". Ipak, stradaju i nevini, oni koji sa kriminalom nemaju ama baš nikakve veze.
U po bela dana, u Novom Sadu, početkom februara ove godine, iz automata je teško ranjena Ivana Bogićević (32), vaspitačica i majka dvoje mališana. Klasična "sačekuša", po svim raspoloživim policijskim saznanjima, bila je pripremljena za njenog supruga Ljubu. Policija ga svrstava u "bezbednosno interesantne osobe u svetu kriminala", iako mu osim trgovine kerovima i automobilima, ništa nije dokazano.
Bogićević se po drugi put našao na meti ubica i po drugi put je ranjen neko njemu blizak. Nekoliko meseci ranije u pucnjavi na Ljubu teško je ranjen Igor Ognjanović koji je bio sa njim u društvu. Sada je povređena Bogićevićeva supruga, a napadač je mislio da je on za volanom zatamnjenog "pasata".
- Imamo određeni trag i verujemo da ćemo brzo rasvetliti ovaj zločin - kaže izvor "Novosti". - Ivana je slučajna žrtva, nema dileme. Oporavlja se, ali su posledice teške, jer je pogođena u glavu. Istraga je vođena u nekoliko pravaca, a jedan od njih, onaj koji se tiče poslova njenog supruga Ljube Bogićevića, doveo je i do glavnog osumnjičenog.
Policija je tokom istrage, koja još traje, sarađivala i sa kolegama iz okolnih zemalja. Utvrđeno je, kako nezvanično saznajemo, da je rafal ispaljen iz belog džipa BMV, koji je ukraden mesec dana pre ovog događaja - na teritoriji Srbije. Ivanin suprug Ljubo, koji je, kako se pretpostavlja, bio prava meta, bavi se trgovinom automobilima, ali i psima. Dovode ga u vezu i sa drugim poslovima. Ima poslovne saradnike u okolnim državama, pa bi jedan od motiva mogao da bude i novčani dug.
Pucano je kroz zadnja vrata "džipa". Izbrojano je 26 rupa od metaka. Ivana je, pukom slučajnošću, preživela ovu kišu hitaca. Jasmina Opačić nije bila te sreće. Ubijena je na pragu zgrade gde je živela sa suprugom Nenadom Opačićem, vođom takozvanog veterničkog klana, koji je i sam surovo likvidiran nekoliko trenutka ranije.
Jasminu je glave koštalo to što je potrčala za ubicom uz vriske: "Šta si to uradio, šta si to uradio ...". Zločinac se, u tom trenutku, okrenuo i ponovo zapucao, u nameri da je zaplaši. Metak je nesrećnu ženu pogodio u obraz. Bila je živa neko vreme, a izdahnula je tokom transporta do bolnice. Ugušila se u krvi.
- Ubica je glumio pijanca - navodi izvor "Novosti". - Najnovija saznanja govore da je oružje nosio u čvršćoj kesi i da se teturao ulicom, i da se oslanjao na bicikl dok je išao ka zgradi gde su živeli Opačići. Znao je tačno vreme kada nailaze, po svemu sudeći, neko mu je dojavio. Kada su mu se približili izvadio je oružje i zapucao u Nenada Opačića, koji je pao smrtno pogođen.
Zločinac se okrenuo i počeo da beži, ali je za njim potrčala Jasmina Opačić, što je za nju bilo kobno. Opačićeva kuma, koja je sa njima bila u društvu, preživela je. Na nju ubica nije ni obratio pažnju.
Policija je, kako saznajemo, identifikovala ubicu i pomagača i u toku je njihovo lociranje i hapšenje. Tužilaštvo za organizovani kriminal preuzelo je istragu ovog zločina od Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.
- Opačićeva likvidacija skovana je u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, gde je izdržavao višegodišnju robiju - objašnjava naš sagovornik. - Sukobio se sa vođom jednog jakog "vojvođanskog klana", koji je i sam izdržavao kaznu. Ovaj mafijaš je odslužio robiju pre nekoliko meseci, ali se plašio izlaska Opačića januara 2016. Mnogi su ga upozoravali da se čuva i da se ne šeta slobodno, ali on nije verovao da će suparnik smeti da udari na njega.
Sukob između dvojice jakih vođa kriminalnih klanova nije, kako tvrde upućeni, mogao drugačije da se reši nego smrću jednog od njih. Preživeo je brži. Nagađa se da je reč o borbi za prevlast nad tržištem narkoticima, ali i drugim unosnim "poslovima". Opačići su ubijeni 28. februara ove godine. Vođa "veterničkog klana" bio je na godišnjem odmoru van zatvorskih zidina, a često je izlazio i na vikend.
Opačić je važio za "staru gardu" novosadskih kriminalaca. Uhapšen je u akciji "Sablja" 2003. godine, posle ubistva premijera Zorana Đinđića, kao saradnik Dušana Spasojevića, vođe "zemunskog klana". Osuđen je pred Specijalnim sudom zbog rasturanja droge na području Novog Sada i Veternika, ali i otmica, na ukupno 14 godina zatvora.
Pre toga, policija ga je hapsila 1995. i to zbog preprodaje 50 grama heroina. Suđenje za to rasturanje oteglo se sve do "Sablje". Nekoliko godina kasnije, privođen je zbog učestvovanja u otmici Mladena Marića. Opačić je sa saučesnicima sumnjičio Marića da je ubio njegovog druga Uglješu Ljubojevića.
Opačić je, kao i mnogi momci sa one strane zakona, viđen na opozicionim mitinzima u Vojvodini tokom devedesetih godina prošlog veka. Mediji su pisali da se prvi put pojavio u obezbeđenju Vuka Draškovića 1990. na mitingu u Sremskoj Mitrovici. Kasnije su ga neki članovi SPO "prozivali" da je policijski doušnik.
Bio je prijatelj i sa drugim političarima, poput Nenada Čanka. Posle hapšenja u "Sablji" Čanak je rekao da ne želi da ga se odrekne kao prijatelja i saborca tokom opozicionih godina. Čanak je tada, kako su preneli mediji, rekao da će Opačić odgovarati za svoje poslove sa drogom, ali da svi znaju da je on bio od pomoći opoziciji kada je trebalo. Navodi se i da je bio blizak biznismenu Miodragu Kostiću, dok je vodio FK Vojvodina i često su ih viđali zajedno. U to vreme, Opačić je bio predsednik FK Veternik.
Čelnici MUP Srbije su pre pet godina, Opačića i njegovu ekipu nazvali "jakim ogrankom crnogorske dilerske mafije".
OTMICE I IZNUDE
POLICIJA je Opačića sumnjičila i za nekoliko otmica i iznuda, poput onih Miroslava Miškovića i novosadskog biznismena Dragoslava Vukovića. Na suđenju, za ova nedela optužio je svedoka saradnika Miladina Suvajdžića zvanog Đura Mutavi. Opačić je na jednom od procesa ubo Suvajdžića zašiljenom četkicom za zube, pa je osumnjičen i za pokušaj njegovog ubistva.