Dugovi se ne praštaju

Zagorka Uskoković

26. 04. 2015. u 20:22

Dugo su naručene ubice beogradskim ulicama jurile Jovicu Radonjića (35), rodom iz pitome vojvođanske varošice Kula

Дугови се не праштају

Jovica Radonjić je bio stari znanac policije

DUGO su naručene ubice beogradskim ulicama jurile Jovicu Radonjića (35), rodom iz pitome vojvođanske varošice Kula. Ubijen je iz trećeg pokušaja. Premlaćivan je, zastrašivan hicima, ali mu je glave došao pokušaj da se zaštiti tako što će sarađivati sa policijom i "otkucati" konkurente. U narko-biznisu se dugovi i kidisanje na "tuđu teritoriju" ne praštaju.

Radonjić je bio stari znanac policije. Kao pripadnik novosadske narko-ekipe "Firma", vojvođanskog ogranka "zemunskog klana", koji je predvodio Miladin Suvajdžić Đura Mutavi (danas svedok-saradnik) osuđen je na višegodišnju robiju.

U poslednje vreme, iz nekog razloga, sve češća meta mafijaških sačekuša su "ostaci" "zemunskog klana". Pre Radonjića, krajem februara u Novom Sadu ubijen je Nenad Opačić. On je bio na čelu "veterničkog klana", suprotstavljenog "Firmi". Obe ekipe, međutim, imale su istog gazdu - Dušana Spasojevića Šiptara. Raniju netrpeljivost ni godine nisu izbrisale.

Pojavili su se novi "klinci", koji su nastavili tamo gde su "očevi" stali. Mnogi od njih vode stare ratove, ali se iza svega kriju poslovi sa drogom. Po izlasku sa robije Radonjić se preselio u Beograd, gde je, prema policijskim operativnim podacima, razvio uličnu dilersku mrežu. Imao je uigranu ekipu, a drogu je nabavljao od veće ekipe, čiji je vođa, ali i veliki deo članova, u zatvoru.

Policija ga je unazad više meseci pratila kako bi sakupila dokaze i smestila ga iza rešetaka. U gotovo filmskoj jurnjavi ulicama prestonice 17. decembra prošle godine interventna jedinica beogradskih "plavaca" locirala ga je i uhapsila u kafiću u strogom centru grada. On i nekolicina saradnika privedeni su zbog ilegalnog oružja.

Navodno, posle hapšenja u decembru "nagodio" se sa istražnim organima. Dao je jednu izjavu, napravljena je službena beleška i u planu je bilo da mu se dodeli policijska zaštita. Navodno, tek je trebalo da se "otvori" nekoliko priča i slučajeva, koji bi daljim policijskim radom doveli do rasvetljavanja nekih likvidacija, ali i presecanja narko-kanala.

CENTAR KRIMINALA KOTOR je, u zvaničnom dokumentu crnogorske Uprave policije, u takozvanoj Mapi organizovanog kriminala, nastaloj posle operacije "Balkanski ratnik" - označen kao centar organizovanog kriminala u Crnoj Gori. Sa dokumentom se složio tih godina i Mario Venedito, tužilac za organizovani kriminal iz Milana koji je dolazio u Podgoricu na sastanke oko koordinacije borbe protiv krijumčara droge.

- Vrlo brzo se obreo na slobodi - objašnjava izvor "Novosti". - Njega su jurili jer je registrovan kao neko ko rastura narkotike i ima svoju mrežu dilera. Poznaje sve "igrače" u narko-biznisu i iz nekog razloga bio je spreman da sarađuje. To je pokazao i na primeru kada je odlučio da svedoči protiv braće Vladimira Jovanovića, Vlade Japanca, sa kojim je jedno vreme bio blizak.

- Onaj ko je planirao Radonjićevu likvidaciju znao je za njegovo flertovanje sa policijom - navodi naš izvor. - Nije nosio vatreno oružje, jer mu je tako rečeno, a obećano mu je i da će vrlo brzo da dobije policijsko obezbeđenje. Tokom uviđaja, kada je ubijen, kod njega je pronađen samo nož. Neke informacije kažu da je i na saradnju sa istražnim organima pristao jer je znao da mu preti opasnost, pa je mislio da će policija da ga zaštiti...

Narko-diler Radonjić imao je sve više naznaka da će biti ubijen. To mu je bilo jasno. Poverio se bliskim prijateljima da su svi pokušaji da "izgladi nesporazume" propali u vodu. Početkom marta suparnička ekipa ga je vijala po Voždovcu, praštali su hici, ali je Radonjić uspeo da umakne.

- U toj pucnjavi jedan od hitaca je pogodio u koleno ženu koja je stajala na autobuskoj stanici kod pošte u Darvinovoj ulici - navodi naš sagovornik. - Bilo je oko 21.40. Bilo je to početkom marta, a mesec dana kasnije Radonjić je pogledao smrti u oči.

Ubijen je pre tri nedelje, 8. aprila uveče, na Zvezdari, ispred zgrade gde je iznajmio stan i živeo sa trudnom suprugom. Radonjić je izlazio iz svog "ševroleta" sa drugom Milošem Mijatovićem, kada im je prišao "mlađi muškarac", kako je opisan, i zapucao.

Navodno, na parkingu, koji je okružen zgradama, u trenutku zločina je viđeno troje ljudi. Radonjić je pogođen više puta u grudi i odmah je preminuo, dok su tri hica završila u Mijatovićevim nogama. Prebačen je na Vojnomedicinsku akademiju (VMA), gde se još oporavlja. Ispred njegove sobe je policija.

Bez obzira na to što su poslednjih godina "nesporazumi" između "veterničkog" klana i "Firme" bili sve krvaviji, poslednje dve likvidacije njihovih članova nemaju veze sa međusobnim sukobom. Smrt Nenada Opačića i njegove supruge Jasmine naredio je njegov bivši zatvorski cimer, dok se Radonjićeva smrt još rasvetljava. Ipak, po operativnim policijskim podacima povezuje ih najmanje jedna stvar - droga.

Organizovana trgovina narkoticima, u svetskim razmerama, krije se i u motivima likvidacije Cetinjanina Gorana Radomana, izrešetanog u novobeogradskoj zgradi u kojoj je iznajmio stan. Radoman je važio za vođu jednog od najjačih crnogorskih kriminalnih klanova - takozvanog škaljarskog, čija je baza bila Kotor.

Škaljarska kriminalna grupa, tvrde dobro obavešteni izvori, od 2010. i preko pomorske kompanije "San si čarter"(čiji je vlasnik bio Radoman) distribuirala je kokain iz Latinske Amerike u Evropu. Prema ovim izvorima, do 2009. lider grupe za šverc kokaina je bio Darko Šarić, koji je vodio sve prekookeanske "operacije". Neki operativni izvori navode da Šarić nikada nije ni prekinuo sa ovom "navikom", iako je već godinu dana u pritvoru.

Radoman je bio veoma blizak sa Draganom Dudićem Fricom, koji se, prema policijskim podacima, takođe bavio trgovinom kokainom "na veliko". Ubijen je pre nekoliko godina, a gro njegovih poslova preuzeli su "škaljarci" predvođeni Radomanom.

Upućeni navode da je policija u Crnoj Gori znala čime se bavi kompanija "San si čarter". Prvi put su registrovani 2009. pošto je na brodu "Katarina" zaplenjeno 700 kilograma kokaina. Šarić je tada bio već u bekstvu i nije do kraja jasno da li je on bio vlasnik tovara ili je sve ugovarano bez njega sa Fricom, odnosno sa braćom Radoman.

U ovom švercu je učestvovao i vođa tada najjačeg kriminalnog klana u Baru, Luka Đurović, koji je pod misterioznim okolnostima nastradao u, kako se tvrdi, insceniranoj saobraćajnoj nesreći nedaleko od Kotora. Đurović je bio tesno povezan sa drugom ekipom iz Kotora, a svi su, kako se sumnjalo, činili srpsko-crnogorski klan, koji predvodi Luka Bojović. Navodno, on je bio Bojovićev čovek broj jedan u Crnoj Gori.

- Upozorio sam ministra policije i pravde da je u toku ozbiljan i opasan konflikt između kriminogenih kartela u Crnoj Gori koji su vezani sa međunarodnim globalnim kriminalnim strukturama - rekao je Nebojša Medojević tih dana dok se pisalo o ubistvu Radomana, ali i postavljanju eksploziva ispod skupocenih automobila u Crnoj Gori. - Svi znamo da bar dva kriminalna klana u Crnoj Gori imaju zaštitu u službama državne i javne bezbednosti u Crnoj Gori, dok ostala tri nemaju. Konflikt kartela koji imaju zaštitu službe državne bezbednosti i kartela koji je nemaju, a bore se oko veoma vrednog kriminalnog kolača, eskalira ovih dana i ugrožava bezbednost građana.

Sukobi crnogorskih kriminalnih grupa prelili su se i u Srbiju, tačnije u Beograd.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Lala

26.04.2015. 23:09

Zagorku Uskokovic za Ministra Unutrašnjih poslova, ili u najmanju ruku za načelnika UKP a. Žena zna više nego srpska i crnogorska UDBa zajedno. Svaka čast za tekst, treba ga staviti u uddžbenike za pocijske kursiste u Kamenici.