Uvod u krvavi obračun mafije
27. 04. 2015. u 18:18
Već neko vreme u beogradskom podzemlju vri. U srpsku prestonicu preselilo se nekoliko crnogorskih klanova, čije su vođe u velikom "ratu"

Video-nadzor u garaži u kojoj je ubijen Radoman bio je isključen
KAD god "padne" neki od kokainskih tovara, čija je krajnja destinacija Zapadna Evropa - usledi krvavo razračunavanje unutar "oštećenih" kriminalnih bandi. Nekoliko Srba i Crnogoraca su lane likvidirani na tlu Južne Amerike, a jedna od mafijaških glava pala je i u Beogradu 20. februara ove godine. Smrt Gorana Radomana (37), vođe "škaljarskog klana" iz Kotora još je nerasvetljena.
Ipak, istraga oko 300 kilograma kokaina, zaplenjenih posle Radomanove smrti u vodama kod Valensije i hapšenje Srbina, Crnogorca i Hrvata pokazala je da je on učestvovao u organizovanju ove pošiljke i to nekoliko nedelja pre smaknuća! Vlasnik droge, međutim, nije bio Radoman, već čovek kome se sudi za šverc velikih razmera.
Mafijaška likvidacija ovog Kotoranina rezultat je unutrašnjeg sukoba jedne od najvećih kriminalnih grupa u Crnoj Gori, čiji je vođa, kako se sumnja, Darko Šarić. Radoman se iz Južne Amerike vratio januara ove godine, a mesec dana kasnije izrešetan je u podzemnoj garaži zgrade gde je iznajmio stan i iz Crne Gore prebacio porodicu.
- Pronađeno je 25 čaura, ispaljenih, najverovatnije iz dva oružja - naveo je izvor "Novosti" iz istrage. - Pretpostavljamo da se ubica maskirao kao beskućnik i da je iskoristio trenutak kada je Radoman daljinskim otvarao garažu da se ušunja za njim. Kada je izašao iz blindiranog vozila i krenuo ka liftu, sasekli su ga rafali.
Kako saznajemo, tokom uviđaja inspektori su otkrili da je BMV ovog rođenog Cetinjanina opremljen policijskim blinkerima i napred i pozadi. U vozilu su bile i kamere, montirane na šoferšajbni i zadnjem staklu. Vido-nadzor postoji i u podzemnoj garaži same zgrade, kao i na ulazima. Ipak, kamere su bile onesposobljene, pa trenutak ubistva nije snimljen.
Radoman je bio stari znanac crnogorske i srpske policije. Bio je jedan od bliskih saradnika Dragana Dudića Frica, ubijenog u Kotoru maja 2010. godine. Posle tog zločina, prema policijskim izvorima, Radoman je, sa svojim bratom, osnovao novi klan u ovom primorskom gradu.
- Tokom potrage za Darkom Šarićem, februara 2010. godine pretresena je diskoteka "Maksimus", koja je bila u vlasništvu Dudića - navodi izvor "Novosti". - Tada je Specijalna antiteroristička jedinica u saradnji sa kotorskom policijom uhapsila Gorana Radomana.
Posle ubistva, podzemljem je odmah prostrujala priča da je Radoman platio glavom "nestanak" nekoliko stotina kilograma kokaina prošle godine. Ljudi sa kojima je krijumčario drogu smatrali su da je on sakrio tovar i počeo da radi isključivo za sebe. Došlo je do svađe unutar klana. Kako se sumnja, to bi mogao da bude motiv za njegovu likvidaciju.
Niko, međutim, tog trenutka nije slutio da je on nateran da organizuje novi tovar, kako bi se "iskupio" za grešku. Pri poslednjoj zapleni tovara koji je Radoman organizovao, dakle, onog koji je policija otkrila sredinom marta, uhapšeni su Miljan Milić iz Crne Gore, ali sa srpskim pasošem, Filip Kvestek iz Kotora i jedan hrvatski državljanin. Sumnja se da je i on Crnogorac, ali da je imao pasoš Hrvatske.
- Radoman je, takođe, neposredno pred smrt podneo zahtev za srpsko državljanstvo, kao i njegov mlađi brat Vladan - navodi naš izvor. - Sklonili su se u Beograd, kako bi zaštitili živote. Vladan, posle smrti brata, gotovo da ne izlazi iz stana, a i kad izađe uvek je u blindiranom džipu. Italijanska policija, takođe, dovodi Vladana u vezu sa švercom kokakina.
Vladan Radoman, brat pokojnog Gorana, pominjan je marta prošle godine kada je policija u Italiji zaplenila dve tone kokaina. Italijanski mediji, pozivajući se na svoje istražne organe su tada navodili da je Vladan Radoman "bos" jedne međunarodne mreže za krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike u evropske luke. Pominje se i Holandija gde su imali jaku mrežu lokalnih dilera.
U toj ekipi, navodno, bili su i pomorci iz Kotora. Svi su oni, prema tvrdnjama italijanskih medija tada radili za italijansku mafijašku grupu N'drangeta iz Kalabrije. Goran Radoman je bio vlasnik kotorske firme za konsalting i pomorske usluge "San-Si čarter" i prema nekim informacijama, njega su Dudić i Šarić uvukli u posao sa krijumčarenjem kokaina iz Latinske Amerike u Evropu. Preko te firme mnogi su se zaposlili kao pomorci, a u stvarnosti bili su deo švercerskog lanca.
Ubijeni Radoman robijao je, prema saznanjima "Novosti", na - Kubi. Tamo je skrivio saobraćajni udes u kojem je bilo i poginulih. Odležao je nekoliko godina. U Beogradu je često mogao da se vidi u jednoj kafani na Sajmu, navodno bio je i njen suvlasnik, ali i u novootvorenom hotelu na Novom Beogradu. Bio je blizak sa ekipom Luke Bojovića.
- Postoji priča u beogradskom podzemlju da je Radeta Rakonjca, lane, i Radomana ove godine ubio isti čovek, koji je nekada bio u Bojovićevom klanu, ali su se posvađali - objašnjava naš sagovornik. - Ovaj četrdesetodvogodišnjak nije bio poznat kao profesionalni ubica, ali su ga izgleda okolnosti i za to pripremile.
Jedan beogradski list je februara ove godine naveo da najbliži saradnici Luke Bojovića tragaju za Đorđem Zafirovićem, zvanim Zafir, jer sumnjaju da je organizovao ubistvo Rakonjca. Sada se isti čovek pominje i u organizaciji ubistva Gorana Radomana. U beogradskoj policiji, koja vodi ove dve istrage ubistva, nisu hteli da govore na ovu temu.
- Podzemlje je često najupućenije, ali se treba plašiti i ogovaranja i podmetanja - rečeno nam je u MUP Srbije. - U prošlosti su često padale glave zbog rekla-kazala. Prikupljamo dokaze, pa ćemo videti da li su te priče tačne ili ne.
Ime Đorđa Zafirovića odavno je poznato u srpskom podzemlju, ali se javnost posebno zainteresovala za njega kada se oženio ćerkom Dragoslava Kosmajca. Ovaj Nišlija se, međutim, od supruge razveo pre nekoliko godina, ali ga i danas, kada ga opisuju, nazivaju " Kosmajčevim zetom".
Da li je Zafirović postao jedan od "plaćenih ubica" ili je reč samo o "blaćenju suparnika" znaće se ako policija rasvetli ubistvo Rakonjca, pa i Radomana. Mnogi su u likvidaciji vođe kotorskog klana videli samo uvod u krvavi obračun crnogorsko-srpskih kriminalnih grupa u Beogradu. Posebno takozvane barske i kotorske ekipe.