Na nišanu vođe navijača

Zagorka Uskoković

02. 05. 2015. u 18:58

Do danas, gotovo godinu dana kasnije, motiv ubistva Velibora Dunjića nije poznat, iako je policija, čini se, rasvetlila ovaj zločin. Ubica još izmiče pravdi. Čuvaju ga u Beogradu, po štek stanovima

На нишану вође навијача

Splav "Džimis" ispred kojeg je pucano na Velibora Dunjića

NA meti nepoznatih ubica prošle godine našle su se i vođe navijača. Neki su izbegli smrt, dok su pojedinci surovo likvidirani, bez milosti. Slučaj koji je dodatno zaintrigirao javnost je smaknuće jednog od vođa "delija" Velibora Dunjića (29), posebno zbog policijskih "igara" u tom slučaju.

Sve je počelo osmog dana maja kada je u beogradskom naselju Voždovac teško ranjen Marko Ševo (29) dok je izlazio iz crvenog "audija". Posle nekoliko dana, bez obzira na sve napore lekara - preminuo je u bolnici.

Još dok je trajao policijski uviđaj u Kostolačkoj ulici, na licu mesta stigle su vođe navijača crveno-belih Velibor Dunjić i Marko Vučković, ali i, na zaprepašćenje mnogih, Miloš Delibašić, sestrić Slobodana Šaranovića, koji je u sukobu sa klanom Luke Bojovića.

Pucnjava na Ševa usledila je samo mesec dana pošto je ubijen Rade Rakonjac. Poznavaoci prilika u beogradskom podzemlju, ali i u policiji, ova dva događaja ne povezuju, iako su u oba slučaja prisutni neki od istih aktera. Tada je rečeno i da oružani napad na Marka Ševa nema veze sa navijačkim grupama i da je reč o "čistim kriminalnim obračunima".

Samo nedelju dana kasnije, jedan od momaka koji je prisustvovao uviđaju na Voždovcu, i to, na čuđenje mnogih, unutar policijske trake - preselio se u čitulju. U ranu zoru 16. maja 2014. godine, ispred prestoničkog splava na beogradskom Ušću, ubijen je Velibor Dunjić (29), jedan od vođa navijača Crvene zvezde. Ubica je ispalio nekoliko hitaca u glavu Dunjića, dok je bio za volanom svog BMW, a prvi, nezvanični motiv likvidacije koji se pominje je obračun kriminalnih grupa, kao i reket.

Prilikom napada na Dunjića, koji je napuštao parking, ranjena je i devojka Nina Šobota (27), koja je sedela na mestu suvozača. Vozilo smrtno ranjenog vođe "Belgrejd bojsa" nastavilo je još nekoliko metara dalje i zaustavilo se kod ograde susednog splava.

- Sumnjamo da se zločin dogodio oko 5.15 - svedočio je izvor "Novosti" blizak istrazi. - Ispaljeno je nekoliko metaka, a devojka je zadobila prostrelnu ranu. Ona je bila pored Dunjića kada im je prišao napadač i otvorio vatru.

U navijačkim grupama crveno-belih, kao i u beogradskom podzemlju su odmah počela nagađanja da je Dunjić ubijen jer je, navodno, uzimao reket od beogradskih splavova.

- Sa otvaranjem letnje sezone, on je počeo da obilazi splavove i da iznuđuje novac - pričao je jedan od onih koji su poznavali situaciju oko Dunjića. - Nudio je "zaštitu", a zauzvrat tražio da mu svakog meseca isplaćuju određenu sumu novca. Poduže je bio u sukobu sa nekima, koji drže splavove i lokale. Možda se tu krije razlog što je ubijen.

Protiv Dunjića je do 2008. godine podneto 19 krivičnih prijava, u kojima mu je stavljeno na teret najmanje 31 krivično delo. Većina prijava, međutim, završila je u fiokama, ili su sudski postupci trajali godinama. Dunjić je bio osumnjičen za više teških krivičnih dela - nasilničko ponašanje, napad na službeno lice u vršenju dužnosti i nasilničko ponašanje na sportskim priredbama, ometanje službenog lica u obavljanju poslova bezbednosti, učestvovanje u tučama i pucnjavama, dilovanje narkotika, teške krađe...

NAPAD NA ČEDOMIRA JOVANOVIĆA

Velibor Dunjić je bio prvostepeno osuđen i na dve godine zatvora i zbog napada na lidera LDP Čedomira Jovanovića u segedinskom restoranu "Čarda", aprila 2013. Viši sud u Beogradu je tada Dunjiću ukinuo pritvor, i trebalo je da bude na slobodi do pravosnažnosti presude. Osuđen za krivično delo nasilničko ponašanje. Tokom suđenja tvrdio je da je Jovanović njega napao i da je morao da se brani.

Pored svih ovih prijava, Dunjić je bio na slobodi sve do novembra 2008. godine, kada je uhapšen u Švedskoj po poternici koja je za njim raspisana zbog pokušaja ubistva Andreja Čogurića na splavu "Kalipso". U ovom krivičnom delu učestvovao je i Uroš Avramović, koji je uhapšen juna 2009. u Frankfurtu. Godinu dana kasnije, 2010. osuđeni su prvostepeno na po osam godina zatvora.

Čogurić je tokom suđenja promenio iskaz i negirao da su mu optuženi naneli povrede. Sud je aprila 2012. godine preinačio krivično delo iz pokušaja ubistva u nanošenje teških telesnih povreda, a kaznu smanjio na četiri godine i dva meseca zatvora.

Do danas, gotovo godinu dana kasnije motiv ubistva Velibora Dunjića nije poznat, iako je policija, čini se, rasvetlila ovaj zločin. Ubica je još u bekstvu. Reč je o Vladimiru Đuroviću, šefu obezbeđenja na splavu "Džimis". Ovih dana jedan od Đurovićević saučesnika Aleksandar Đuranović, pripadnik obezbeđenja "Džimisa", nagodio se sa Višim javnim tužilaštvom.

Priznao je da je u vodu bacio pištolj kojim je zločin počinjen. Ronioci Žandarmerije, međutim, našli su ga nekoliko sati kasnije, a veštaci su na njemu našli važne tragove za rasvetljavanje zločina i dokazivanje krivice osumnjičenih. Čini se da će tako ovaj slučaj dobiti i sudski epilog.

A, nije izgledalo tako. Od početka se sumnjalo da pojedinci u beogradskoj policiji pomažu krivicima. Samo desetak dana posle ubistva Dunjića gotovo sve se znalo - čak i ime ubice. Ipak, trebalo je meseci da prođu, da javno istupi čovek koji je predvodio ekipu za rasvetljavanje ubistva, pa da bude napisana krivična prijava.

Tadašnji načelnik Trećeg odeljenja beogradske policije, zadužen za rešavanje zločina, Vlasta Vulikić u ispovesti za jedan dnevni list optužio je vrh beogradske policije da su ometali istragu ubistva Velibora Dunjića. On je poimence prozvao svog direktno pretpostavljenog, načelnika Uprave kriminalističke policije Beograda Nebojšu Markovića, da je nekoliko sati posle ubistva povukao ekipu za posmatranje i praćenje na terenu. Ova ekipa je trebalo da pomogne u pronalasku glavnog dokaza i osumnjičenog za ubistvo.

- Ekipa je povučena sa terena pet minuta pošto sam obavestio Markovića da su oni zabeležili da se sa osobom za koju se veruje da je vlasnik splava "Džimis" u poznatom beogradskom restoranu sastao jedan od šefova beogradske policije - naveo je Vulikić, odbijajući da navede ime uz napomenu da će to reći u okviru istrage tužiocu koji bude radio na ovom slučaju.

Vulikić je tada novinaru ispričao i da se od početka znalo ko je ubica i šta je motiv. On je naveo i da je ključni dokaz, hard-disk sa snimkom kamere na splavu "Džimis" na kojoj je zabeležno ubistvo, nestao pre dolaska uviđajne ekipe policije na lice mesta.

Interesantno, ali di-džej sa splava "Džimis", koji živi na Karaburmi, u nekom trenutku odlučio je da važan dokaz ustupi policiji. Marko Gvozdenović, koji je sada optužen za uništavanje važnog dokaza, sačekao je inspektore i predao im uništeni disk, uvijen kao novogdišnji poklon. "Izvinio se" što je oštećen, jer mu je, kako je rekao, nekoliko puta pao. Gvozdenović se od sumnji brani sa slobode.

Kada je već bilo jasno da o ubistvu Dunjića svi već znaju sve, kao i da je o tome javno svedočio i Vulikić, sredinom januara ove godine napisana je krivična prijava protiv Vladimira Đurovića kao direktnog izvršioca i Aleksandra Đuranovića i Marka Gvozdenovića, kao pomagača. Ubica još izmiče pravdi. Čuvaju ga u Beogradu, po štek stanovima, isti oni koji su mu pomogli da se posle zločina krije u okolini Leskovca, a potom ga prebacili u selo kod Peći u južnoj srpskoj pokrajini. U prestonicu se vratio uoči Nove godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije