Arkan žrtva fudbalskih transfera

Zagorka Uskoković

13. 05. 2015. u 18:29

Likvidacije Skoleta, Ćande, kao i napadi na Zorana Nedovića i Andriju Draškovića, dovođeni su u vezu sa namirivanjem računa oko Ražnatovićeve smrti

Аркан жртва фудбалских трансфера

Ljubav prema fudbalu i novcu koštala je života komandanta srpske garde

PRE nekoliko nedelja lansirana je teza da je Željko Ražnatovića Arkan ubijen zbog novca od transfera fudbalera Nikole Lazetića. Navodno, zbog duga koji mu nije isplaćen od kupoprodaje ovog igrača zločin u hotelu "Interkontinental" je organizovao Zoran Uskoković Skole. Uskoković nije među živima, kao ni Branko Jevtović Jorga (33), koji je, takođe, smatrao da mu pripada deo kolača od ovog "posla".

Interesantno, ali pre nekoliko godina je objavljeno i da je Branko Jevtović Jorga, posle ubistva komandanta Srpske dobrovoljačke garde, novac od istog transfera tražio od Arkanove udovice. Teza da je Ražnatović ubijen zbog prodaje Lazetića nije nova, ali nije ni dokazana!

POSLE svega, na osnovu svih ovih činjenica, ispada da je novac tražen od ovog transfera veći nego cifra po kojoj je Lazetić prodat?! Mediji su pre dvadesetak dana objavili informaciju da je Lazetić prodat turskom klubu Fenerbahče za 10 miliona maraka. Sudska dokumentacija, međutim, kaže drugačije.

Beogradski Viši sud je pre nekoliko godina podigao optužnicu protiv Svetlane Ražnatović, Arkanove supruge, okrivljujući je za malverzacije sa ovom prodajom igrača. Istražni organi su sumnjali da je udovica Željka Ražnatovića zloupotrebila svoj položaj direktora Obilića i protivpravno prisvojila četiri miliona maraka. Lazetić je, kako se ističe, u Tursku otišao za šest miliona maraka, ali je na račun beogradskog kluba leglo samo dva miliona.

PRIJATELjI i saradnici Zorana Uskokovića i Branka Jevtovića smatraju da su njih dvojica polagala prvo na deo para od transfera. Za prvog se ne zna na osnovu čega je tražio nekoliko miliona nemačkih novčanica (navodno, Arkan mu ponudio samo milion), dok se za Jorgu, u sudnici, čulo da je on "kupio" Lazetića još dok je igrao u Novom Sadu.

Jevtovićevi prijatelji tvrdili su da je on preuzeo zastupanje Lazatića dok je 1997. godine igrao za fudbalski klub Vojvodina. Navodno, posle toga ga je ustupio Obiliću uz obećanje vlasnika beogradskog kluba da će dobiti određeni procenat od obeštećenja prilikom transfera u inostranstvo. Lazetić je "prodat", ali Jorgi njegov novac nikada nije isplaćen.

Da li je ovo bio razlog za kovanje zavere protiv Arkana? Verovatno jeste, ali bi njegova likvidacija bila teško izvodljiva bez velike podrške određenih struktura same države, posebno tajne policije kojoj je i sam Ražnatović na neki način pripadao.

USKOKOVIĆ se vrlo brzo našao na meti onih koji su svetili komandanta Srpske dobrovoljačke garde. Krajem aprila, samo nekoliko meseci od ubistva Arkana, likvidiran je Zoran Uskoković Skole. Ovaj zločin je samo neupućene iznenadio. Njegovo smaknuće, od 15. januara 2000. godine, bilo je samo pitanje dana.

U medijima se njegovo ime direktno vezivalo za krvavi događaj u čuvenom beogradskom hotelu, a jedan za drugim ubijeni su mu prijatelji i saradnici - Mirko Tomić Bosanac, Radoslav Trlajić Bata Trlaja, Branislav Lainović Dugi, Zoran Davidović Ćanda... Krug se sve više sužavao.

SKOLE je ipak negirao da je bio u sukobu sa Arkanom i da je on naručio njegovo ubistvo. On je javno govorio da je sa Arkanom bio dobar prijatelj i da su imali zajedničke poslove u vezi sa fudbalom i da su ulagali u dobre igrače.

- Nikada nismo razmenili ružnu reč - tvrdio je Uskoković nekoliko nedelja pred smrt. - Kada je ubijen, zvao sam Cecu i izjavio saučešće.

Niko mu, međutim, nije verovao, a ponajmanje "osvetnici". Uspevao je da ih izbegne sve do popodneva 27. aprila 2000. Tog dana oko 16 časova na Uskokovićev "audi" otvorena je vatra. Skole je bio na suvozačkom mestu, a pozadi njegov telohranitelj Miloš Stevanović, inače pripadnik SUP Beograd, koji je tih dana bio na bolovanju. Njihovom automobilu, dok je stajao na semaforu iznenada je prišao drugi auto iz kog je sevnulo oružje. Na rafale iz vozila u pokretu, Skole i Stevanović su uzvratili pištoljima.

USLEDILA je žestoka jurnjava automobilima, kao i razmena vatre. Sve je podsećalo na scene iz akcionih filmova. Bespoštedna trka između Skoleta i njegovih ubica trajala je narednih 15 minuta. Ispaljeno je više od 50 metaka iz "kalašnjikova". Epilog je bio: dvojica mrtvih i jedan ranjen. Pored Uskokovića poginuo je i Stevanović.

SVEDOČENjE GARDAŠEVIĆEVOG OCA JULA 2000. godine kod hotela "Jugoslavija" u Novom Beogradu ubijen je Todor Gardašević, kum Andrije Draškovića. Mediji i javnost su spekulisali da je reč o osveti za Arkana. To je na neki način potvrdio i Ranko Gardašević, na suđenju za ubistvo sina. - Radio je u kockarnici Andrijinog oca i nikad nije bio blizak sa Andrijom - ispričao je Ranko Gardašević. - Andrijin otac je krstio mog Todora. Razočarao me je Andrija, jer nije došao ni na sahranu, ni na jedan pomen, niti je obišao Todorov grob. Kod istražnog sudije saznao sam da je nalogodavac ubistva moga sina Milorad Ulemek Legija, a da je egzekutor Sretko Kalinić.

Gotovo pola sata trajao je okršaj, ali niko od policije nije reagovao. Još se tada govorilo da su se sukobile dve "državne" ekipe.

Niko javno godinama kasnije nije saopštio kako se Skoletovo ime našlo na spisku onih koji su organizovali ubistvo Željka Ražnatovića Arkana. Neki vezu vide u činjenici da je većina aktera te likvidacije bila u bliskim vezama sa njim, počev od ubice Dobrosava Gavrića, preko saučesnika Milana Đuričića Mikija, do odbeglog Dragana Nikolića Gagija. U tom krugu se kreće i ime Andrije Draškovića, za koga, međutim, nije dokazano da je učestvovao u zločinu.

NEKOLIKO godina kasnije, od ruku istih ubica, nastradao je i Jevtović. Glave mu je došlao, nema sumnje, činjenica da se "muvao" po "Interkontinentalu" kada je ubijen Arkan, ali i pritisak na njegove naslednike da mu isplate procenat od prodaje Lazetića.

Svedoci su u sudu ispričali da je on svakodnevno zvao Svetlanu Ražnatović i tražio svoj deo od transfera. Navodno, kako je izbegavala da mu isplati obećani novac, on je bio sve uporniji.

- Jednog dana se na njen telefon javio čak Milorad Ulemek Legija - tvrdio je jedan od svedoka. - Zapretio je Jorgi da više ne zove jer "će proći kao njegovi prijatelji".

Do tada, jedan za drugim ubijani su Jorgini drugovi - Zoran Uskoković Skole, Zoran Davidović Ćanda, Mirko Tomić Bosanac, Željko Bodiš... O tome je čak i Jevtović sam pričao na suđenju za ubistvo Željka Ražnatovića Arakana, gde je izjavio da mu je prećeno da će "proći kao Skole".

Dugo se pretpostavljalo da je Jorga ubijen u osveti za likvidaciju Željka Ražnatovića. Tog dana, u popodnevnim satima i Jevtović je boravio u ovom hotelu. Na suđenju optuženima za Ražnatovićevo ubistvo, nekoliko meseci pred smrt, pričao je:

- Bio sam u društvu Arkana i Mande, a od smrti su me spasli kolači - pričao je Jorga sudskom veću. - Bio sam u "Braseriji" i jeo kolače. Kada se začula pucnjava, krenuo sam ka njima. Odmah sam zalegao. Nisam video kada je pogođen Željko, ali jesam kada je ubica pucao u Mandu i Garića. To je jedan crn čovek, kratke kose... Lično ne poznajem optužene, ali sam ih viđao u Šokovoj piceriji "K&T", na Bežanijskoj kosi.

INTERESANTNA je činjenica, međutim, da se Jorgino ime prvo spominjalo posle trostrukog ubistva u hotelu. Deset dana kasnije Jevtović je pobegao u inostranstvo, odakle se vratio godinu i nešto pred smrt.

Likvidacije Skoleta, Ćande, kao i oružani napadi na Zorana Nedovića i Andriju Draškovića, dovođeni su u vezu sa "namirivanjem računa oko komandantove smrti". Mnogi su bili ubeđeni da je zbog toga ubijen i Jorga.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

pukovnik

14.05.2015. 08:00

neka im laka zemlja ali bolje sto su otisli takvi ljudi nisu dobrodosli nijednoj zemlji .steta dosli su novi .oni su kao korov nemoze da se istrebe.