Naivci u Domu vojske
29. 05. 2015. u 13:02
Deo zbirke Muzeja naivne i marginalne umetnosti iz Jagodine od danas u Beogradu. Iako su mnogi autori stekli reputaciju van granica Srbije, domaća likovna scena i dalje se deli na one akademski obrazovane i one koji nisu

DA "marginalci" nisu na margini kreativnosti i da "autsajderi" mogu da ponude novu i uzbudljivu sliku sveta, već 55 godina svojim upornim i studioznim radom dokazuje Muzej naivne i marginalne umetnosti u Jagodini. Nedavnom, izuzetno dobro posećenom izložbom u Pragu, ali i brojnim drugim aktivnostima u svetu a i kod nas, pokazali su i dokazali kako su predrasude o "neukima" i same neuke.
Izložba slika, skulptura i fotografija iz kolekcije jagodinskog muzeja, koja se danas otvara u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije, uz promociju knjige "Umetnost u duhovnom egzilu" Nine Krstić i premijeru filma "Sava Sekulić samouk" Slobodan D. Pešić, na jedinstven, multimedijalan način ima za cilj da rasvetli sve aspekte umetnosti koja nastaje van oficijelnih, akademskih tokova. Ali i da našu scenu pozicionira u odnosu na svet.
Njihove zbirke sa oko 3.000 dela 350 autora, među kojima su i ona klasika "naive" i planetarno poznatih umetnika, poput Save Sekulića, Vojislava Jakića, Ilije Bašičevića Bosilja, Emerika Feješa, Bogosava Živkovića, ukazuje na još jedan fenomen: može se opstati i kao vrhunska kulturna institucija i van velikih sredina.
- Poslednjih godina smo svedoci ekspanzije i euforije koju umetnost autsajdera izaziva širom sveta - kaže za "Novosti" Nina Krstić, direktor muzeja. - Talas osnivanja muzeja i galerija širom sveta, u kojima se čuvaju, baštine i izlažu dela autsajdera, svakako postaje naša stvarnost, a umetnici-autsajderi sve teže ostaju u svojoj izolaciji. Naravno da na svaki način treba podržati i pozdraviti umetnost samoukih umetnika sirove vizije i to posebno kao svojevrsni napredak u konceptu umetnosti kao svetskog fenomena.
Iako su mnogi naši autori stekli reputaciju van granica Srbije, domaća likovna scena i dalje se deli na one akademski obrazovane i umetnike koji to nisu.
- Radovi samoukih vizionara obično se posmatraju kao alternativni vidovi likovnog izražavanja, retko sa strahopoštovanjem kakvo pomenuti umetnici iskreno zaslužuju za svoje jedinstveno stvaralaštvo nastalo izvan kanona istorije umetnosti - smatra naša sagovornica. - Zagonetna originalnost njihovih radova ipak nas vodi saznanju da svet umetnosti, kakav danas poznajemo, ne bi bio moguć bez iskustva otkrivanja umetnosti "samoukih vizionara".