Braćo, Srbi, ubijte me...

Pero Simić

14. 06. 2015. u 19:11

Poverljivi engleski izvori u Beogradu saznali su i da je prema generalu Mihailoviću primenjen specijalni sistem mučenja, čiji su tvorci bili šefovi predratne beogradske i zagrebačke policije, Lazić i Bedeković. Na dan hapšenja Draže Ozna je promenila ime u Ud

Браћо, Срби, убијте ме...

Hapšenje generala Mihailovića marta 1946. u Beogradu

U MEĐUVREMENU, Kalabić je preko svojih veza dva puta poslao pismo generalu Mihailoviću, predlažući mu da se sretnu i dogovore šta će dalje činiti. Da bi mu odagnao eventualne sumnje u autentičnost svog pisma, priložio je i svoju fotografiju, ali general je ipak posumnjao u Kalabićeve namere:

- Što je vreme više prolazilo - ispričao je kasnije Mihailović - crv sumnje sve više se uvlačio u mene.

- Savetovao sam se sa okolinom. Svi seljaci, koje sam upitao, sumnjali su. Oni imaju čulo za opasnost koje su ljudi iz gradova davno izgubili.

- I oni iz moje male pratnje, i to svi do jednoga, bili su uznemireni pred moj fatalni susret s Kalabićem i njegovom pratnjom.

I pored svih saveta i slutnji, general je krenuo na sastanak s Kalabićem, koga su u stopu tajno pratili do zuba naoružani agenti Ozne. Već u prvim minutima susreta, Mihailovića su opet obuzele sumnje:

- Primetio sam u njegovoj pratnji potpuno nova lica. Nije bilo baš nijednoga iz njegove stare pratnje.

- Bilo mi je sumnjivo i njegovo prilično čudno i neprirodno ponašanje.

- Sam Kalabić mi je na momente izgledao sumnjiv. Očima sam ga nekoliko puta upitao da li je sve u redu. Odgovorio mi je prilično uverljivo.

- Prvo me je ubedio da je potpuno reorganizovao odrede u okolini Valjeva i da je sve svoje pratioce postavio za komandante, a za pratioce izabrao nove, mlade, hrabre i zdrave ljude koji čine čuda od herojstva.

- Sve što mi je govorio i objašnjavao izgledalo mi je prihvatljivo.

Tako je general u noći između 12. i 13. marta 1946. prihvatio Kalabićev poziv da zajedno s njim odmah pođe u centralnu Srbiju. Pored puta Priboj - Dobrun krenuli su po mrklom mraku, maršrutom koju su u dogovoru s Kalabićem odredili funkcioneri Ozne.

PORODICA ODLAZI NA RAVNU GORU SUPRUGA generala Mihailovića Jelica je iz logora prebačena u policijski zatvor, ali kad su je pustili decu nije zatekla kod kuće. Pod izgovorom da treba da se postara za bolešljivu sestru, Branko je vlastima prijavio da treba da je odvede kod rođaka u Zaječar, a tajnim kanalima oboje su se obreli na Ravnoj gori. U proleće 1944. Branko je na Ravnoj gori završio podoficirsku školu i kao potporučnik raspoređen u Kosjerićku brigadu Požeškog korpusa.

- Sve se odigralo munjevitom brzinom - ispričao je general.

- Učinilo mi se da sam čuo pozadi pucanj. U tom trenutku su mi spale naočare, ili mi ih je neko skinuo.

- Ne sećam se da li sam pao ili me je Kalabićev lični pratilac oborio na zemlju.

- Prva misao mi je bila da nas je stigla potera i da odatle dolazi pucnjava.

- Kada sam se digao, nisam mogao da vidim ništa, jer nisam imao naočare. Vikao sam i zvao neke po imenu. Niko se nije odazvao.

- Zvao sam i Kalabića, ali se nije odazvao.

- Svi su nestali kao da su u zemlju propali.

- Odjednom mi je sve puklo pred očima.

- Bio sam vezan.

Svi generalovi pratioci, izuzev jednoga, pobijeni su, a prema svedočenju agenta Ozne Mihailović je, pre nego što su ga ugurali u automobil i povezli prema Beogradu, uzviknuo:

- Uludo glave izgubismo! Uludo.

Drugi učesnik Mihailovićevog zarobljavanja zapisao je kako je general, posle svega, rekao:

- Braćo, Srbi, ubijte me...

Tito se u tom času nalazio u poseti Poljskoj. O onome što se desilo, šifrovanim telegramom obavestio ga je Aleksandar Ranković:

- Postavljeni zadatak u potpunosti je izvršila grupa oficira Ozne.

- Izdajnik Draža je uhvaćen i nalazi se u Beogradu.

- Tom prilikom ubijen je kapetan Vasiljević (Dragiša) i još tri Dražina pratioca. Mi nismo imali gubitaka.

- Bez pret(hodnog) plana i pomoći K(alabića) ne bismo mogli otkriti i uhvatiti Dražu, jer je savršeno bio zakonspirisan, okružen i čuvan od okorele bande.

Godinu i po dana pre njegovog hapšenja, Titovi saradnici su kod Valjeva zarobili Dražinog sina Branka i ćerku Gordanu i naterali ih da pređu na stranu komunista i da se javno odreknu svog oca.

Pre toga Branko i Gordana zajedno s majkom Jelicom više od godinu i po dana, od aprila 1942. do oktobra 1943, bili zatočeni u logoru Banjica u Beogradu. Kad su izašli iz logora bili su pod stalnom prismotrom, a Branko se svakodnevno morao javljati policiji i odlaziti na prinudni rad u gradu.

Pored supruge i dece, Nemci su u logoru na Banjici držali sedmoro članova bliske Dražine familije, a Nemci su mu za vreme rata u Valjevu streljali sestru Jelicu.

Trinaestog marta 1946, čim su Titovi agenti generala Mihailovića u ataru sela Dobrun kod Višegrada ugurali u svoju maricu, a učesnike operacije u jedan kamion, ekspedicija je žurno krenula prema Beogradu. Nigde se nisu zaustavljali sve do srpske centrale Ozne, koja je tog dana promenila ime u Upravu državne bezbednosti (Udba).

Odveli su ga u podrum zgrade, gde ga je nekoliko trenutaka kasnije posetio jugoslovenski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Ranković:

- E, Dražo, Dražo, ne može se protiv naroda!

Konspiracija je bila toliko velika da je javnost o hapšenju generala Mihailovića obaveštena tek 11 dana kasnije, 24. marta.

Da bi od javnosti prikrio okolnosti hvatanja, Ranković je izjavio da je prilikom Mihailovićevog hapšenja uhvaćen i njegov Juda, Nikola Kalabić:

- Ni od pukovnika Nikole Kalabića, poslednjeg Dražinog komandanta, neće više biti u strahu naši seljaci na svojim njivama, niti čobani na svojim pašnjacima i šumama.

Prema jednom engleskom izveštaju, koji se sada u Srbiji ili bilo kom drugom delu bivše Jugoslavije prvi put objavljuje, agenti Udbe počeli su u centrali jugoslovenske Udbe da ispituju generala Mihailovića:

- Stavljen je u sobu Ozne za mučenje i tu je zadržan 74 časa.

- Njegovi jauci su se čuli u mnogim delovima zgrade.

- Za vreme "ispitivanja" potpredsednik (jugoslovenske) vlade Edvard Kardelj dva puta je posetio zgradu.

Poverljivi engleski izvori u Beogradu saznali su i da je prema generalu Mihailoviću primenjen specijalni sistem mučenja, čiji su tvorci bili šefovi predratne beogradske i zagrebačke policije, Lazić i Bedeković, "raniji Mihailovićevi prijatelji".

Mučenja su bila jeziva:

- Zna se samo za dva čoveka da su uspela da izdrže (mučenja) - da odbiju da govore.

- To su bili jedan Pavelićev pomoćnik i jedan makedonski kurir VMRO (ekstremističke Unutrašnje makedonske revolucionarne organizacije).

- Obojica su (posle torture) umrla.

- Mihailović se odupirao do poslednje neopisive torture (ne može biti napisano - primedba prevodioca sa engleskog jezika).

- Tada je progovorio. Odnesen je natrag u svoju ćeliju go i sasvim izmenjenog lika.

- Sada je na lečenju radi oporavka da bi se mogao pojaviti na suđenju.

- Rečeno mu je da će ako bude povukao jednu reč iz svoje (iznuđene) izjave ponovo pretrpeti ova mučenja od A do Š.

Sutra: Drzak odgovor na notu SAD

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije