Dijaspora žrtva sopstvenih iluzija

Marko Lopušina

03. 09. 2016. u 19:31

Miroslav Majkl Đorđević je kao republikanac postao najveći srpski lobista, koji je na konvencije Kongresa srpskog ujedinjenja dovodio ugledne američke političare

Дијаспора жртва сопствених илузија

Miroslav Majkl Đorđević je osnovao Kongres srpskog ujedinjenja

KNjIGA "Decenija iluzija" Miroslava Majkla Đorđevića, koja je nedavno predstavljena beogradskoj i novosadskoj publici, govori o nastojanju naše dijaspore u Americi da zaštiti interese Srbije tokom poslednje decenije 20. veka, ujedno je i politička biografija njenog autora.

- Bio sam učesnik tragičnih događaja devedesetih godina, o kojima se malo zna. Kako raspolažem bogatom arhivom i dokumentima o aktivnostima dijaspore na pomoći srpskom narodu i spasavanju Srbije od propasti, napisao sam knjigu da bih tu istinu spasao od zaborava. Dijaspora je devedesetih godina vodila herojsku brobu za spas otadžbine i srpskog naroda. U toj borbi vlast i opozicija su se pokazale nesposobnim - svedoči Miroslav Đorđević.

U ovim njegovim političkim memoarima postoje tri glavna aktera: Amerika, Srbija i dijaspora. I svi su postali žrtve sopstvenih iluzija.

- Amerika je diktirala razvoj događaja. Džordž Buš je još 1989. godine proglasio novi svetski poredak, ali naši u vlasti nisu shvatili i nisu znali šta to znači. Greške koje su napravljene bile su kobne po državu i narod. Nadali smo se da će Amerika da bude uzor demokratizacije Srbije. Živeli smo u iluziji da je to moguće, jer su u iluzijama bili i Amerika, i Srbija, i srpska dijaspora. Amerika je imala iluziju da će da pobedi u Jugoslaviji i uvede demokratiju, dijaspora da će sprečiti rat, a Srbija da će prevladati komunizam i postići balanas između Rusije, Kine i sveta. Te iluzije su nanele ogromnu štetu interesima srpskog naroda - kazuje Majkl Đorđević.

ISTORIJA se ponovila, Jugoslavija se opet raspadala, ali nove greške su bile mnogo skuplje i tragične. Nestao je srpski narod u Sloveniji, Hrvatskoj i delu BiH. Amerika je želela da SFRJ opstane, ali ne pod režimom koji je propao.

- Stvorili smo u Americi novu organizaciju Kongres srpskog uedinjenja koji je organizovao Srbe u rasejanju, ujedinio narod i Crkvu, koju je Tito razbio izazvavši raskol 1963. godine. Razgovarali smo sa vladikom Irinejom, sa patrijarhom Pavlom i postigli saglasnost da se dva krila Crkve pomire. Na prvu konvenciju KSU u Klivlendu 1990. godine došli su svi Srbi, i raskolnici, i federalci, i četnici, i komunisti, svi. Kada smo prevazišli našu neslogu, krenuli smo u proces tranzicije u Srbiji, sa ciljem da se komunizam iskoreni i uvede demokratija - objašnjava Đorđević svoj politički i patriotski angažman.

Đorđević je rođen 1936. godine na Dorćolu, gde je završio Prvu mušku gimnaziju. Emigrirao je kao odbojkaš u SAD 1956. godine. Upisao se na Univerzitet Kalifornije, Berkli, gde je diplomirao 1960. godine. Bio je jedan od mladih lidera Republikanske partije u Kaliforniji, ali je političku karijeru zapostavio zbog biznisa.

KONGRES srpskog ujedinjenja je osnovao 1990. godine kao krovnu organizaciju Srba u rasejanju. Cilj je bio očuvanje srpskog identiteta i pomoć matici za obnovu i napredak. U toku cele decenije, on se vrlo aktivno angažovao i neumorno radio da zaštiti srpske interese i spreči američke greške u građanskom ratu u Jugoslaviji.

- Nismo bili dobro dočekani u Srbiji, jer se Titova politika protiv emigracije osećala u Beogradu. U Hrvatskoj su emigranti i vlast bili složni, jer je Franjo Tuđman obilazio ustaše po svetu i dovodio ih kući.

Kada sam se sreo sa Slobodanom Miloševićem, on mi je rekao: "Treba da lobirate u Americi i svetu za nas!" Pitao sam ga: "Kako da lobiramo? Za šta?", jer u Srbiji nije postojao nikakav plan za lobiranje, nisu se znali naši ciljevi lobiranja. Nismo znali šta hoćemo, niti smo to definisali. Kada smo otišli u jednu posetu kod funkcionera Stejt departmenta, on nas je zadržao u razgovoru čitav sat i po, umesto četrdeset pet minuta, koliko je bilo predviđeno za sastanak. Ovde kod mene Hrvati i Slovenci dolaze već dve godine, rekao nam je zvaničnik Stejt departmenta - otkriva Majkl Đorđević, koji je deset godina lobirao u Vašingtonu.

SRPSKO-AMERIČKI KOKUS KADA je Republika Srbija zvanično stala iza lobističkog delovanja, kokus je i zvanično formiran kao srpsko-američka interesna grupa. Članovi srpskog kokusa bili su senator Džordž Vojinović, kongresmeni Den Barton, Rem Emanuel, Stiv Čabot, Hauard Berman, Tomas Tankredo, Denis Kučinić, Kurt Veldon, Robert Veksler, Džo Vilson, Melisa Bin, Mark Grin, Pit Viscloski, Dariel Ajša, Korin Braun, Trent Frenks, Kris Van Holen, Ken Kalvert, Dajan Vatson, Bob Nej, Zoe Lofgrin, Majk Pens, Ben Čandler, Majk Bilirakis, Bred Šerman, Džon Šadeg, Tim Holden i Džo Švarc.

Aktivisti Kongresa ujedinjenja koji su se isticali u američkoj politici bili su i Momčilo Tasić, Desa Tomašević iz San Franciska, Đorđe Kolarović, Nenad Vukićević, Mirjana Samardžija, Džon Delić, Ron Radaković, Vojin Joksimović, Miloš Milenković, Jasmina Bolanže, Dušan Bilbija i Jasmina Vujić.

NA INICIJATIVU Miroslava Đorđevića, kao republikanca i lidera Kongresa ujedinjenja, 2000. godine formirana je u SAD grupa srpskih i američkih političara za zastupanje naših interesa u Kongresu. Na čelu kokusa bio je kongresmen Džordž Vojinović iz Klivlenda. Sve do 2004. kokus je radio preko istaknutih pojedinaca KSU (Kongresa srpskog ujedinjenja) i političara koji su prisustvovali konvencijama ove organizacije. Među njima su bili, pored senatora Džordža Vojinovića, kongresmen Rod Blagojević, kongresmenka Melisa Bin, Tom Kantrimen, Džim Mudi, kongresmenka Helen Delić Bentli i Bil Barton.

Kokus se neprestano uvećava što daje mogućnost američkim Srbima i Kongresu srpskog ujedinjenja da šire svoj uticaj na Kongres, Senat i Belu kuću. U jednom trenutku, kokus je imao 29 članova u oba doma američkog Kongresa, među kojima su bila i tri senatora i srpski kongresmen Milorad Rod Blagojević. Aktivnost Džordža Vojinovića na zaštiti srpskih interesa na Kosmetu i u BiH podstakla je, na primer, kongresmena Stiva Šabeta, da predloži rezoluciju i Srbima u Kongresu. Senator Sem Braunbek, republikanac iz Kanzasa, uputio je pismo državnom podsekretaru Nikolasu Bernsu o zabrinutosti Srpske pravoslavne crkve u vezi sa situacijom na Kosmetu i pregovorima o budućem statusu. Tokom 2007. predsedniku Džordžu Bušu upućeni su protesti zbog nastojanja da se formira tzv. nezavisna država Kosovo.

Tokom 2015. godine srpski kokus su predvodili kongresmeni Robert Dold i Robert Adelhort, koji su javno u ime Kongresa SAD podržali reforme u Srbiji.

ĐORĐEVIĆ, iako svestan da je dijaspora delimično uspela u svojim namerama, da je uticala na SAD da promeni svoju agresivnu politiku, ipak je razočaran i u SAD i u Srbiju.

- Amerika nas je razočarala, jer nas je bombardovala i otela nam Kosmet, Srbija nas je razočarala, jer nije izvela demokratizaciju na pravi način. Nismo ujedinili maticu i dijasporu, jer su ljudi iz vlasti u Beogradu za to bili nesposobni, nespremni i jednostavno neki to nisu ni želeli. Mi iz dijaspore smo se nalazili između nakovnja i čekića. Pritisnuti sa obe strane nismo mogli sami mnogo da pomognemo srpskom narodu. Uradili smo manje nego što smo želeli, ali više nego što je srpska vlast zaslužila. Srbija se i tada i danas prema našem narodu u rasejanju ponaša kao maćeha. Mi stalno očekujemo da nam prva pruži svoju majčinsku ruku - iskren je Miroslav Majkl Đorđević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije