Ceo sprat hotela Metropol za Sukarna

Predrag Vasiljević i Danijela Milinković

08. 12. 2016. u 17:16

Kad je car Hajle Selasije dolazio u Jugoslaviju, kovčezi s raskošnim poklonima bili su širom otvoreni, priređivani su gala prijemi i večere, a on je obilazio zemlju uzduž i popreko

Цео спрат хотела Метропол за Сукарна

Tito i predsednik Indonezije Sukarno

ZA vreme svoje dugogodišnje vladavine, Josip Broz Tito ugostio je više od 300 careva, kraljeva, šeika, predsednika i premijera, poglavara egzotičnih zemalja...

Trend poseta velikih svetskih državnika započeo je etiopski car Hajle Selasije. On je u Beograd prvi put došao u leto 1954, i u naredne dve i po decenije biće Brozov gost čak devet puta, što ga, uz kambodžanskog princa Sihanuka, čini apsolutnim rekorderom.

Kad je dolazio, kovčezi s raskošnim poklonima bili su širom otvoreni, priređivani su gala prijemi i večere, a Selasije je obišao Jugoslaviju uzduž i popreko. Vozio se "Podgorkom" oko Istre, šetao i ručao na Vangi, uživao na Brionima, obilazio Split... Dovodio je članove svoje porodice, za njega se postrojavala Jugoslovenska ratna mornarica. Pripadnicima Vojnog orkestra, koji je intonirao himne, delio je zlatnike sa svojim likom...

SELASIJEV unuk Ermijas Sahle kasnije je pričao da su njegov deda i Tito održavali bliske odnose zasnovane na ličnoj naklonosti, ali i na političkim afinitetima kroz Pokret nesvrstanih:

- Oba lidera su prošla kroz Drugi svetski rat i imala zajednički istorijski osećaj kao antifašisti. Sećam se da je predsedniku Titu bila data jedna vila u Adis Abebi, koja je kasnije pretvorena u jugoslovensku ambasadu. Imate i sličnosti u sudbinama dvaju naroda, između ostalog, zajedničko nam je pravoslavlje.

JOVANKA NADGLEDALA SVE BANKETE TITOVA supruga Jovanka pričala je da je lično nadgledala sve dočeke i prijeme stranih državnika, svaki ručak, večeru, koktel koji je za njih organizovan, svaki detalj njihove posete, trudeći se da protokol besprekorno funkcioniše i da sve bude na najvišem nivou.
- Kada vi nekoga lepo ugostite - onda ste završili najveći deo posla, skoro sve od onoga što ste naumili da tom posetom završite. Pa, čak je i car Hajle Selasije toliko bio oduševljen prijemom i time kako to kod nas sve funkcioniše da je tražio da mu ja ovde pronađem i osposobim jednu ekipu ljudi koji bi to radili kod njega na dvoru - prisećala se Brozova udovica.

Selasije nije bio jedini "carski" gost. Tito je dva puta bio domaćin iranskom šahu Mohamedu Rezi Pahlaviju. Prvi put ga je, 1966. godine, gostio čak nedelju dana. Priređivani su svečani dočeci, obilazili su ulice Beograda, vozili se u čuvenom Titovom „kadilaku“... Šah je s Titom posetio „Poljoprivredni kombinat Beograd“, večerali su u Starom dvoru, uživali na Brionima, gledali film "Desant na Drvar", šetali Rovinjom, Vangom, obišli pulsku Arenu... U Beloj vili na Brionima održao je i konferenciju za novinare. Tito ga je ugostio još jednom, 1973, kada je došao s caricom Farah. Pored Beograda, tada su obišli Ljubljanu, Bled i, naravno - Brione.

Te iste 1973. godine u Beograd je prvi put došao libijski predsednik Moamer Gadafi. On i Tito su razmenili odlikovanja, uživali u kulturno-umetničkom programu u SIV... Drugi put, on će biti Titov gost 1977. godine.

INDIJSKI premijer Džavaharlal Nehru dolazio je dva puta, a njegova ćerka i naslednica na premijerskom tronu Indira Gandi tri puta je posetila Jugoslaviju - najpre 1966, potom, godinu kasnije, i još jednom juna 1973. Oktobra 1967. sa Titom je u Beogradu razgovarala o dva ključna svetska problema tog vremena - trećem izraelsko-arapskom sukobu i ratu u Vijetnamu, a na radnom ručku poslužena joj je srpska pita od jabuka, poslastica koju je Indira obožavala. Bila je smeštena u hotelu "Moskva", u dupleks apartmanu "217" na drugom spratu, pored čijih vrata i danas stoji njena slika.

Prema svedočanstvima Jovanke Broz, ona je sa Indirom Gandi, s kojom se jugoslovenski predsednički par susretao i na Brionima, postala lična prijateljica, kao i sa Sirimavo Bandaranaike, premijerkom Sri Lanke, koja je takođe posećivala Beograd.

I PRVI i doživotni predsednik Indonezije Ahmed Sukarno bio je rado viđen gost u drugoj Jugoslaviji. Dolazio je čak pet puta u periodu od 1958. do 1975. Posete Sukarna, koji je važio kao veliki švaler, pratile su mnogobrojne anegdote, među kojima je i ona da je "potpuno otkačio" kad je video skulpturu "Devojka koja se kupa" ispred hotela "Metropol", pa je Tito bio primoran da od autora traži da se izlije specijalna kopija za indonežanskog vladara.

Titov prevodilac Ivan Ivanji ispričao je jedan zanimljiv detalj uoči prve posete Sukarna. Tito je dao uputstvo da se izađe u susret svim željama visokog gosta. U toku prvog razgovora indonežanskog ambasadora s protokolom istaknuta je Sukarnova želja da on bude "okružen pevačicama i igračicama". Ova zabeleška je stigla i na Titov sto. On je, navodno, svojeručno napisao: "Slažem se, ali pod uslovom da pevačice i igračice budu istog godišta kao predsednik Sukarno!"

Sukarno je, inače, bio prvi predsednik koji kao rezidenciju nije koristio dvor na Dedinju nego je za njega rezervisan i delimično preuređen ceo jedan sprat hotela "Metropol". Kad je Budimir Lončar početkom šezdesetih godina određen za ambasadora u Indoneziji, Tito mu je pred put rekao:

- Koliko ga poznajem, Sukarno će ti smesta poslati neke ženske. Teško tebi ako saznam da si to zloupotrebio!

Tek što je stigao u Džakartu, Sukarno je novom jugoslovenskom ambasadoru poslao ne jednu, nego dve prelepe mlade devojke, i to bliznakinje.

TOKOM šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, u periodu "bel epoka" i ugleda jugoslovenske države u svetu, tadašnjom našom državom špartali su generalni sekretari UN U Tant i Kurt Valdhajm, Jaser Arafat, predsednik Palestinske oslobodilačke organizacije (1974 i 1977), Fidel Kastro, Kim Il Sung, predsednik Ugande Idi Amin (1976), Nikolas Čaušesku, Leonid Brežnjev, Todor Živkov, dvojica američkih predsednika - Ričard Nikson (1970) i Džerald Ford (1975.)... A od plemstva, kralj Avganistana Mohamed Zahir (1960), norveški kralj Olaf Peti (1966), holandska kraljica Julijana (1972), engleska kraljica Elizabeta Druga (oktobar 1972), kralj Nepala Birendire (1975), danska kraljica Margareta Druga i princ Henrik (1977), jordanski kralj Husein (1978), švedski kralj Gustav Karl Šesnaesti (1978)...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije