Jovanka savetuje Tita, Nasera i Nehrua
09. 12. 2016. u 17:28
Na Brionima omiljena zanimacija svetskom džet-setu - Elizabeti Tejlor, Ričardu Bartonu, Grejs Keli, Sofiji Loren, Karlu Pontiju - bili su šetlandski konji koje je Titu darovala kraljica Elizabeta II

Če Gevara čita "Večernje novosti"
VIŠE od 90 umetnika i oko 50 svetskih političara ugostili su Tito i njegova supruga Jovanka na Brionima. I danas je to omiljeno mesto onih koji znaju šta je dobro - obavezne su uvodne reči turistima brionskih vodiča, uz napomenu da su ova ostrva, osim po lepoti i luksuzu, čuvena i po Brionskoj deklaraciji i stvaranju Pokreta nesvrstanih.
I danas po safari parku koji zauzima devet hektara šetaju životinje koje je Broz dobijao od stranih državnika koji su mu dolazili u posetu. Jarčevi su došli iz Kameruna, nojevi iz Australije, a slonove Sonija i Lanku je sedamdesetih godina prošlog veka Titu poklonila Indira Gandi.
Šetlandski konji mogu da se jašu, a kažu da su baš oni, kao i vožnja kočijama koju je Titu darovala britanska kraljica Elizabeta Druga, bili omiljena zanimacija svetskog džet-seta koji je ovde dolazio jugoslovenskom predsedniku u posetu. Elizabet Tejlor, Ričard Barton, Grejs Keli, Sofija Loren, Karlo Ponti... Jaser Arafat, Fidel Kastro, Hajle Selasije...
NAJAUTENTIČNIJI "brionski poklon" Tito je dobio upravo od kraljice Elizabete Druge. To su 12 parova papagaja i povodom ovog kraljevskog dara vodila se veoma uzbudljiva prepiska. Kraljica za ovu priliku angažuje posebnog ambasadora i piše: "moj ambasador u toj stvari biće sekretar princa Filipa, lord Rupert Nevil, koji je i ornitolog i koji je te ptice zapatio u Vindzoru desetak godina ranije". Rupert dolazi u Jugoslaviju da nadgleda kako su kavezi napravljeni, potom se daju uputstva o tome kako da se čuvaju i navikavaju ptice, šta noću da se radi s njima, kako se pare...
Na Brionima su te 1972. leskovački majstori Dragan i Bure spremali roštilj pred engleskom kraljicom. Iako je to bilo van kraljevskog protokola, bila je oduševljena, ustala je i čestitala majstorima. Nije ona imala reči hvale samo za leskovačke roštiljdžije, bila je oduševljena i čajankom, koju joj je priredila Jovanka Broz.
U ARHIVSKIM dokumentima u pripremi ove posete stoji i napomena ljudima iz protokola da se "ne ponovi slučaj sa holandskom kraljicom Julijanom", koja je u poseti bila nekoliko dana pre Elizabete. Julijani su domaćini u svakom gradu koji je obilazila "servirali" iste srpske specijalitete - ćevape i zeljanice.
Elizabeta, koja je u Jugoslaviji provela pet dana, sletela je najpre u Beograd, a zatim je do Briona iz Beograda putovala "Plavim vozom", koji je zaustavljen već u Batajnici, gde joj je Tito priredio večeru. Stali su i u Đakovu, kako bi posetili ergelu lipicanera. Navodno je kasnije o Brozu rekla:
- Ako je ovaj čovek metalostrugar, onda ja nisam kraljica Velike Britanije.
Tito je 1976. na Brionima ugostio i Fidela Kastra, a zajedno su se provozali "Podgorkom" do Kopra, gde su ručali u restoranu "Kapris".
ZANIMLjIVO je da je gost Tita na Brionima bio i Če Gevara, i to 1959, kada ga je Fidel Kastro poslao na tromesečnu "turneju mira" tokom koje je trebalo da obiđe i bivšu SFRJ, a pratila ga je i nova supruga Aledija Marč. Če je prvo došao u Beograd, a zatim je obišao i Kragujevac, ali detalji te posete nisu poznati, jer su u arhivskim dokumentima cenzurisani, odnosno precrtani crnom bojom. Možemo samo da pretpostavimo da je bio u poseti fabrici oružja "Zastava" i ponešto naručivao.
Tito i Če na sastanku, koji nije bio medijski propraćen i podugo je bio obavijen velom tajne, pričali su više od sat o revoluciji, agrarnoj reformi, ulozi Ujedinjenih nacija, moći Amerike... Če nije krio svoju oduševljenost Jugoslavijom i njenom politikom, a borbu njenih naroda u ratu nazvao je epopejom. Obećao je da će odmah po povratku na Kubu poraditi na tome da ova zemlja otvori ambasadu u Beogradu.
- Mi smo mislili da smo svojom revolucijom otkrili ponovno Ameriku. Međutim, da smo ranije upoznali zemlju kao što je Jugoslavija, možda bismo još pre počeli našu revoluciju - rekao je Titu Če.
Na Brionima je bio i Gadafi (1977), plovio je "Galebom" od Briona do Kraljevice, gde su obišli pogon brodogradilišta "Josip Broz Tito"...
Iranskom šahu Rezi Pahlaviju, čija se delegacija pamti kao najbrojnija, Tito je na Brionima puštao film "Desant na Drvar", a gost je u Beloj vili održao i konferenciju za štampu. Za šest dana "druženja" obišli su i Rovinj, pulsku Arenu...
TAČNO pre 70 godina, 1956, na ostrvcetu Vanga, malom privatnom raju jugoslovenskog doživotnog predsednika, koje pripada brionskom otočju, sastali su se Tito, egipatski predsednik Gamal Abdel Naser i indijski premijer Nehru i sastavili Deklaraciju o nesvrstanima koja je posle obznanjena u Beloj vili na Brionima.
Godinu dana ranije na konferenciji u Bandungu (24 zemlje Azije i Afrike) usvojila je određene principe kojima se treba rukovoditi u međunarodnim odnosima. Tri šefa vlada potvrdila su tih deset principa, koje su uvek zastupali.
U deklaraciji je pisalo:
"Mir se ne može postići podelom, već težnjom ka kolektivnoj sigurnosti u svetskim razmerima i proširenjem oblasti slobode, kao i okončanjem dominacije jedne zemlje nad drugom."
Jovanka Broz je kasnije pričala da su nesvrstani bili njena ideja, nastala u Indoneziji:
- Bila su dva bloka, Tito i Nehru su se stalno žalili pa sam im rekla: "Zašto samo kukate? Što sami nešto ne napravite? Tampon između dve zone." I Nehru je rekao da sam u pravu.
SUTRA: Bogate gozbe i lovovi za diktatore