Afrikanac se zaljubio u prevodioca
14. 12. 2016. u 17:10
Na jubilarnom samitu 2011. u Beogradu za svaku od 106 delegacija bio je zadužen po jedan naš diplomata, koji je gostima pokazivao znamenitosti glavnog grada, ali i noćni život
.jpg)
Na skupu nesvrstanih 2011. bilo je preko 700 diplomata
SKUP sličnog formata osnivačkoj skupštini nesvrstanih, koja je održana u Beogradu 1961, upriličen je i pola veka kasnije u srpskoj prestonici. Oko 700 diplomata iz 106 zemalja celog sveta okupilo se na obeležavanju jubileja Pokreta, a učesnici skupa složili su se da se svet umnogome promenio, ali da je organizacija i dalje važna poluga za rešavanje problema zemalja "trećeg sveta".
Konferencija, čiji je domaćin bio tadašnji šef diplomatije Vuk Jeremić, zvanično je otvorena 5. septembra 2011. u Domu Narodne skupštine Republike Srbije, zdanju u kome je održan i Prvi samit nesvrstanih. Tokom naredna dva dana održane su desetine skupova i sastanaka u četiri oka u Domu Narodone skupštine i Palati pravde. Pored zvaničnika članica nesvrstanih, prisutni su bili i predstavnici država regiona, ali i EU i mnogobrojnih međunarodnih organizacija. Iz Beograda je poslata zajednička poruka da i pored nove političke realnosti u svetu, Pokret nije izgubio svoj značaj i uticaj, a da bi zemlje zapadnog Balkana za nesvrstane mogle da budu "most ka EU".
ZANIMLjIVO je bilo i da su iz zemalja bivše Jugoslavije na skupu učestvovali tadašnji ministri spoljnih poslova Slovenije, Crne Gore i BiH - Samuel Žbogar, Milan Roćen i Sven Alkalaj, državni sekretar hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova Mario Nobilo, i zamenik šefa makedonske diplomatije Zoran Petrov.
Učesnici konferencije bili su smešteni u pet najvećih beogradskih hotela. Svaka delegacija imala je u proseku pet-šest članova, s tim što je najbrojnija bila ona iz Bruneja, sa više od 30 ljudi.
Centralni hol Doma Narodne skupštine "pripremio" se da goste podseti kako je sve izgledalo pre 50 godina u tadašnjoj Saveznoj narodnoj skupštini. U holu je bio izložen kompletan pregled Konferencije nesvrstanih pre pola veka, gde su predstavljeni najznačajniji učesnici, fotografije i dokumenta. Sređen je trotoar oko zgrade, mala sala je okrečena sa novim kožnim presvlakama na sedištima, sanirana su oštećenja na gipsanim i drugim delovima...
Ipak, skulpture "Igrali se konji vrani" nisu zablistale na skupu, jer je njihovo "osvežavanje" zahtevalo angažovanje i saglasnost raznih institucija, među kojima i Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić je na marginama nesvrstanih imao bilateralne susrete sa više ministara spoljnih poslova zemalja učesnica tog skupa. On se sastao sa šeficom diplomatije Južnoafričke Republike Maite Nkoana-Mašabane, ministrima spoljnih poslova Alžira Muradom Medelsijem, Egipta Mohamedom Kamel Ali Amrom, Tunisa Mohamedom Muldi Kefijem, Libana Adnanom Mansurom i Iraka Hošjarom Zebarijem. Predsednik Srbije je podsetio da vizija koju su članice Pokreta nesvrstanih ponudile 1961. godine, na prvom osnivačkom sastanku u Beogradu - vizija koja vodi u bolju, pravedniju budućnost za generacije koje dolaze - i danas treba da bude moralni putokaz Pokretu nesvrstanih.
Delegati jubilarnog samita ispred Skupštine grada
.jpg)
OKUPLjENIMA je pročitano i pismo generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, koji je pozvao Pokret nesvrstanih da nastavi saradnju sa UN i poručio da je sprečavanje konflikata glavna crta politike svetske organizacije.
Nakon poruke sa Ist Rivera, za govornicom se našao i jedan od idejnih tvoraca nesvrstanih Budimir Lončar, nekadašnji šef diplomatije SFRJ:
- Svet se mnogo promenio od osnivanja Pokreta i on mora da se prilagodi novoj situaciji, ali ciljevi, mirno rešavanje konflikta, ekonomski razvoj, koegzistencija malih i velikih, moraju ostati isti. I ovaj region se promenio, zemlje nekadašnje SFRJ sada su na putu ka EU, i kada postanu članice evropske zajednice, to će biti od značaja za ceo Pokret - rekao je Lončar.
Prisutnima u Domu Narodne skupštine obratilo se i desetak šefova diplomatija zemalja osnivača pokreta, koji su preneli poruke svojih predsednika i premijera. Svi govornici založili su se za čvršću saradnju nesvrstanih zarad mira u svetu, zajednički rad na reformama, smanjenju nuklearnog naoružanja i borbu protiv terorizma.
UČESNICI konferencije sećaju se i da je ona u jednom trenutku prekinuta, ali ne zbog burne razmene argumenata učesnika, već zbog - tehničkih smetnji. Naime, predstavnici pojedinih zemalja posebno su se žalili na uslove rada u sali. Ministar spoljnih poslova Alžira Murad Medelsi uložio je prigovor organizatorima da nije čuo prevod govora na engleski jezik. Napravljena je pauza, kako bi se problem rešio, a zatim je konferencija nastavljena.
Za neke učesnike konferencije skup će ostati u trajnom sećanju. Tih dana u diplomatskim krugovima u Beogradu kružila je priča o jednom mladom članu delegacije afričke zemlje koji nije želeo da se vrati kući jer se - zaljubio. Njegovo srce osvojila je devojka koja mu je bila dodeljena za prevodioca i on je rešio da ostane u Srbiji.
MINISTARSKA konferencija nesvrstanih 2011. počela je kada su Jeremić i njegov egipatski kolega zasadili po stablo platana u Parku prijateljstva, na Ušću. Samit je nastavljen svečanim prijemom u Skupštini grada, gde je domaćin bio gradonačelnik Dragan Đilas, a zatim su se diplomate prošetale do Doma Narodne skupštine, gde je održana svečana sednica. Njoj su, pored predsednika Srbije, prisustvovali i premijer Mirko Cvetković, njegov zamenik Ivica Dačić, prva dama skupštine Slavica Đukić Dejanović...
Prvi dan konferencije nesvrstanih završen je svečanom večerom koju je predsednik Tadić priredio na Andrićevom vencu. Inače, za svaku od 106 delegacija bio je zadužen po jedan diplomata iz MSP, koji je gostima pokazivao znamenitosti Beograda, ali i noćni život, a kako ministarstvo nije imalo dovoljno kadrova, angažovano je i oko 30 ljudi iz resora odbrane i policije. Nekoliko delegacija odalo je u Kući cveća počast Titu, jednom od osnivača Pokreta. Nesvrstani su razgledali Beograd sa reke, obišli Konak kneginje Ljubice, Hram Svetog Save...
RUČAK KOD PRESTOLONASLEDNIKA
DIPLOMATE iz zemalja nesvrstanih drugog dana konferencije bio je priređen ručak u nekadašnjoj Titovoj rezidenciji, u Belom dvoru, na Dedinju. Ovoga puta, domaćin je bio prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević. Na meniju su bili kaprezi salata, rolovano pileće belo meso i jagnjetina, krompir sa ruzmarinom i pita sa orasima. Ansambl "Kolo" izveo je splet srpskih igara, što je oduševilo sve goste.